Reprezentace 7s - Dívky

ME juniorek v sedmičkách: Češky po prvním dnu bez "ztráty kytičky"

Přinášíme čerstvé informace z petrovického turnaje juniorek. Souhrn toho nejdůležitější společně s výsledky a ohlasy aktualizujeme postupně po odehrání jednotlivých hracích bloků.

19:34 Španělsko Ukrajina 48:5

První blok utkání, ve kterém se ve skupinách střetly první nasazené týmy s třetími, nenabídly výsledková překvapení. Průběhem a atraktivitou byl však obzvlášť zajímavý duel mezi Španělskem a Belgií. Do něj mnohem aktivněji vstoupily Belgičanky, které se s favoritkami ze Španělska přetahovaly o vedení. Nakonec zvítězily favoritky.

"Že šlo o vyrovnaný zápas nás nepřekvapilo," řekla po utkání Noémie Hubert, hráčka Belgie a v "civilním životě" studentka matematiky. Zároveň dodala: "Nakonec jsme bohužel prohrály, byl to však velmi povedený zápas, těšíme se na ten další proti českéhmu týmu."

Češky přejely Belgičanky, pak i Španělsko

Na toto utkání, které mělo výkop v 11:44, byl pořádně natěšený i český tým, byla však znát nervozita a zápasová nerozehranost. Po většinu první sedmiminutovky měly míč v rukou Belgičanky. Zdolat české pětkoviště se jim však nepodařilo. Byla to naopak česká děvčata, která v poslední minutě první půle položila pětku a do druhého dějství tak nastupovala za vedení 7:0. Nastoupila do něj však jako úplně jiný tým.

"Z holek po první pětce před půlí konečně spadla nervozita, držely balón a hrály svou hru," komentoval po utkání výkon týmu ve druhém poločase trenér Standa Král. Češky nepustily Belgičanky prakticky vůbec k míči a pokládaly jednu pětku za druhou. Dvěma pětkami se blýskl benjamínek českého týmu a jeden z velkých příslibů českého ragby, Beáta Dittrichová. Konečné skóre 27:0 je tak skvělým vstupem do turnaje. "Klíčové bude se Španělkami držet míč a hrát svou hru. Zápas není nikdy o soupeři, je vždy o nás," vyjádřoval se k taktice pro nadcházející skupinové utkání se španělským týmem kouč Král. Skutečností, že Španělky hrály vyrovnaně s Belgičankami, není důvodem se nechat ukolébat.

K žádnému ukolébání nakonec nedošlo. Češky nastoupily do utkání s vicemistryněmi bez respektu a ujali se vedení hned v první minutě. Španělky rychle poté vyrovnaly, ale český tým se do vedení vrátil a postupně i vedení navyšoval až na 31:7. Poslední slovo měly Španělky, když v závěru položily pětku. Na skutečnosti, že český tým ovládl skupinu B to však už nic nezměnilo.

"Z výsledku jsme šťastné, tak trochu jsme to nečekali a jsme natěšené na další zápasy," sdílela pocity z kabiny po zápase Eliška Pražáková. Před českými hráčkami je dnes ještě jeden zápas proti Polkám, který bude mít výkop v 16:50. Skupinová utkání pak Češky zakončí duelem zítra v 10:22 proti Skotsku. "Spíš než na ladění formy se teď musíme soustředit na regeneraci," měla jasno jedna z českých lvic a, mimojiné, skautka ze Smíchova Eliška Pražáková.

Irsko s Anglií: do poslední kapky potu

Neuvěřitelný zážitek pak nabídlo poslední utkání třetího bloku. V souboji dvou týmů z britských ostrovů se skóre neustále přelévalo ze strany na stranu. Když v poslední minutě utkání Irsko poněkolikáte přvevzalo těsné vedení, zdálo se, že Angličankám zbydou jen oči pro pláč. Ukrajinská rozhodčí Olga Surkova však nechala utkání ještě jednou rozehrát z výkopu, který hráčky s růží na hrudi získaly a ještě jednou položily na konečných 26:20. "Prohrát v poslední minutě utkání je strašné, ale myslím že jako tým jsme byli skvělé," komentovala výkon irského týmu po utkání jeho kapitánka. "Oceňuji, že jsme se dokázali soustředit až do samého konce," chválila výkon hráček v bílém kapitánka vítězné Anglie.

Češky zakončily den výhrou nad Polkami

Poslední dva bloky se hrála utkání z přelosovaných skupin D až F. Utkání proti sobě postavila vždy nejníže nasazený tým, proti prvnímu a třetímu. V posledních dvou blocích nedošlo k žádnému překvapení. Svou roli favorizovaného týmu splnily i české hráčky, které si poradily 36:0 s Polkami.

"Všechna utkání pro nás dosud byla velmi těžká. Začátky utkání zvládáme, problémy přicházejí pak v druhých poločasech. Navíc nás dnes ještě čeká čtvrté utkání během jednoho dne. I tak jsme šťastné, že tu jsme a hrajeme nejvyšší evropskou úroveň," vyjádřila polské odhodlání hráčka "Zoša" Fornalczyková.

Rozpis druhé fáze skupina je na Rugby Europe, rozpis jednotlivých utkání potom výše na této stránce. Vysvětlení systému soutěže, odkazy na další články a mnoho dalších informací naleznete na rozcestníku k probíhajícímu ME juniorek.

Akce se koná za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Národní sportovní agentury.