Historie

O RAGBY


Vznik

V roce 1823 v univerzitních kolejích anglického města Rugby hráli studenti fotbal. Mezi nimi se nacházel i zakladatel ragby William Webb Ellis, kterého omrzela pravidla fotbalu, a tak vzal míč do rukou a nesl ho k fotbalové bráně. Tímto prý vznikla hra ragby. Pravidla hry byla schválena v roce 1871. Zakladatelem československého či českého ragby je autor Ferdy Mravence Ondřej Sekora, který jako první přeložil pravidla hry z francouzštiny a doslov a hru „přivezl“ právě z Francie. Česká rugbyová unie byla založena v roce 1926.

Co je ragby?

Kontaktní týmový sport hrající se většinou na travnatém hřišti o rozměrech maximálně 100 x 70 metrů a s brankami ve tvaru písmene H. Tradiční podoba ragby má patnáct hráčů v jednom týmu, každý z nich má přitom jinou roli, proto je ragby velice všestranný sport, který dává příležitost vyniknout jak velkým, tak malým, jak hubeným, tak svalnatým, jak pracovitým, tak chytrým.

Od hráčů a hráček ragby obecně vyžaduje odvahu, respekt, sílu, vytrvalost, rychlost, umění chytat a házet a také dobře bránit. Míč se rukama nesmí přihrávat dopředu. Základním cílem je dosáhnout takzvaného položení neboli pětky, kdy se míč donese a položí do soupeřova brankoviště. Po položení následuje kop, proto jsou na koncích hřiště takzvaná háčka, do kterých se ragbista míčem trefit.

Cílem hry je dopravit míč nesením nebo kopáním do soupeřova brankoviště a tam jej položit. Hráči si mohou míč podávat, běžet s ním, kopat do něj, přihrávat si jej, ale nesmějí si jej házet dopředu. Hráč smí být atakován soupeřem, pouze pokud nese míč. Utkání řídí jeden hlavní rozhodčí, kterému pomáhají dva pomezní.

Druhy ragby

Zjednodušeně se dá říct, že existují tři základní druhy ragby: patnáctkové, sedmičkové a třináctkové. Světově zdaleka nejpopulárnější a nejviditelnější je to patnáctkové v angličtině nazývané rugby union. To se hraje v patnácti lidech na každé straně a zápas trvá většinou 2 x 40 minut. Součástí hry jsou například tlačené mlýny a vysazovaná autová vhazování. Největší událostí je pak mistrovství světa (World Cup), který se koná jednou za čtyři roky. Třeba v roce 2023 ve Francii. Nejlepšími zeměmi v mužském ragby jsou především Nový Zéland, Jižní Afrika, Anglie, Francie, Austrálie, Irsko, Wales, Skotsko, Argentina či Fidži. U žen pak Nový Zéland a Anglie. Mediálně nejznámější „ragbyovou zkratkou“ je zřejmě maorský tanec Haka, který před zápasem tančí reprezentace Nového Zélandu.

Z patnáctkového ragby jehož nejvyšší světovou autoritou je organizace Wordl Rugby se narodily sedmičky v angličtině rugby sevens. Tato disciplína se hraje pouze o sedmi hráčích či hráčkách na každé straně, nicméně se stala olympijským sportem, což je v mnoha zemích výrazným impulsem pro růst popularity sedmiček. Na olympiádě 2016 vyhrálo mužský sedmičkový turnaj Fidži a získalo tak vůbec první olympijskou medaili v historii země. Ostrovní stát poté na oslavu vítězství vyhlásil národní svátek.

Třináctkové ragby v angličtině rugby league je ve světovém měřítku výrazně méně populární než to patnáctkové. Hraje se ve třinácti hráčích na každé straně, bez tlačených mlýnů a bez autových vhazování. Počet útočných fází při zisku míče je omezen (proti rugby union), která takovéto omezení nemá. Rugby league, ačkoli má svoji soutěž i v Česku, má silnější sportovní zázemí více méně jen ve dvou zemích: na severu Anglie a v částech Austrálie (Nový Jižní Wales a Královnina země).

Kromě základních tří druhů se ragby může hrát, zejména z důvodu rozvoje, kdy například v klubech ještě není dostatečný počet hráčů, i v deseti či dvanácti hráčích na obou stranách, případně jako Xragby, v počtu hráčů dle možností obou celků. Tyto méně početné verze ragby se hrají dle pravidel rugby union.

Jak se v ragby boduje?

Pětka (Položení) – 5 bodůPokud hráč položí míč do soupeřova brankoviště, je dosaženo pětky.

Trestná pětka – 5 bodůPokud by hráč pravděpodobně dosáhl pětky, kdyby se mužstvo soupeře nedopustilo hry
proti pravidlům, je přiznána trestná pětka.

Branka po pětce – 2 body
Pokud hráč položí pětku, má jeho mužstvo právo pokusit se bodovat kopem na branku.
To platí také po přiznání trestné pětky.

Branka z trestného kopu – 3 body
Hráč dosáhne branky kopem na branku z trestného kopu.

Branka kopem z odrazu (dropgoal) – 3 bodyHráč dosáhne branky kopem z odrazu ze hry.
(Branka – Hráč dosáhne branky kopnutím míče z hrací plochy přes břevno soupeřovy branky a mezi brankové tyče kopem ze země nebo z odrazu.)


Jednotliví hráči mužstva mají přesně daná čísla a pojmenování


1, 3

pilíři

2

mlynář

4, 5

druhá řada

6, 7

rváčci

8

vazač

9

mlýnová spojka

10

útoková spojka

11, 14

křídla

12, 13

tříčtvrtky

15

zadák

Některé další pojmy:

Mlýn – seskupení hráčů obou mužstev (tzv. roje, hráči s čísly 1 až 8). Slouží ke znovuzahájení hry pro menším přestupku. Míč vhazuje mužstvo, které se neprovinilo.

Aut, autové vhazování – vhazování z autu zahajuje hru poté, co jedno mužstvo dostalo míč
za pomezní čáru. Aut je v ragby taktickým prvkem, slouží k zisku území.

Trestný nebo volný kop – tyto kopy jsou přiznány mužstvu, které se neprovinilo hrou proti pravidlům. Trestný kop je nařizován za závažnější prohřešky a smí se kopat na branku.

Složení, skládka – dovolený způsob zastavení soupeře nesoucího míč.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři

deneme bonusu veren siteler