Reprezentace 7s - ženy

Ženské ragby zlomilo další milník, jde nahoru rychleji, než se plánovalo

​Ten poprask je nevídaný. Sto tisíc diváků vidělo v České televizi heroické utkání českých ragbistek na Evropských hrách v Krakově. Další ragbyové mediální vlny se valí napříč zpravodajskými servery, rádii a sociálními sítěmi, vydatně ho napájejí třeba komunikační kanály Českého olympijského výboru. Tohle je v tuzemsku pozornost věnovaná ragby - s výjimkou mistrovství světa mužů, které je globální sportovní události prvního řádu - naprosto nevídaná. A nejlepší na tom je, že si za to české ragby může (z velké části) samo.

Především pečlivost, koncepčnost a odhodlání dovedly ženský tým v olympijském sedmičkovém ragby k mimořádnému úspěchu. Příští rok se v kvalifikaci popere o účast na olympiádě v Paříži. S tím nikdo nepočítal.

V plánu bylo usilovat o Olympijské hry 2028 v Los Angeles. Proč nakonec nejet na obojí?

ČESKÝ ROZRUCH

Na právě probíhajících Evropských hrách v polském Krakově skončil český tým bojovnic třetí. Když zahájila poturnajová tisková konference s kapitánkami tří nejlepších týmů, první otázka nesměřovala na vítěznou Angličanku ani kapitánku domácího týmu, ale na viditelně zaskočenou Češku Janu Urbanovou. Velký rozruch způsobilo už čtvrtfinálové vítězství českých hráček nad našlapaným favorizovaným Španělskem. Cože?

„Po zápase za mnou okamžitě začali chodit a gratulovat ostatní účastníci i organizátoři turnaje, všichni pořádně překvapení, s tímhle nikdo nepočítal,“ usmívá se Hanka Schlangerová, manažerka rozvoje ženského ragby v Česku, jedna z klíčových konkrétních lidí, kteří za úspěchem stojí. V čele šiku stojí kouč Vít Chalupa, někdejší ragbista, skvělý motivátor a uvážlivý typ kouče, který vnímavě našlapuje v často emočně hodně citlivém prostředí ženského kolektivního sportu. Ten také sestavil velice dobře fungující realizační tým.

Jedná se o největší úspěch českého ženského ragby v historii?

„Jednoznačně! Loni jsme sice na turnaji mistrovství Evropy byli pátí, ale tohle je jiné. Jde o jeden turnaj, motivace týmů, když jde o olympiádu je úplně jiná. Každý, opravdu každý chce uspět,“ říká Hanka Schlangerová.

PŘEKVAPIVÉ JAK RYCHLE

Podle manažerky a dvojnásobné české ragbistky roku není překvapivé, že jdou Češky výkonnostně nahoru. „Překvapivé je, jak rychle,“ vysvětluje manažerka. Ještě před dvěma lety hrály Češky nižší úroveň mistrovství Evropy Trophy, dnes zatápí Španělkám, účastnicím Světové sedmičkové série (World Rugby Seven Series), ve které pravidelně hrají s nejlepšími týmy světa.

Český tým těží z dorůstajících talentovaných hráček, které se sportu věnují od dětství a prošly reprezentačními výběry do 16 a 18let. Tým juniorek, vedený Stanislavem Králem obsadil na posledních dvou evropských šampionátech 7., resp. 5.místo a letos by si chtěl ještě polepšit. „Systematicky se věnovat mladým hráčkám jsme začali před více než 10lety. Z počátku to byla mravenčí práce. Ale teď se ukazuje, jak zásadní byla a je,“ říká Schlangerová.

Za strmým vzestupem výkonnosti ženské sedmičkové reprezentace v tuzemsku stojí ale také peníze. Konkrétně dotace Národní sportovní agentury na účast ženských kolektivních sportů na LOH 2028. Mezi osmičku sportů se vklínilo i ragby. „Pro projekt jsme na jeho začátku měli napsat mezníky, to jsme udělali. Nicméně jedeme nad plán, už teď jsme v roce 2027. Tam se počítalo, že se zúčastníme olympijské kvalifikace, na kterou se náš tým právě kvalifikoval,“ popisuje Hanka Schlangerová. „Nedokážu si představit, že bychom bez podpory takového úspěchu dosáhli.“ Reprezentaci viditelně sedí nášup těžkých utkání. Z nich jednotlivé hráčky i celý tým roste. V rychlosti, v odolnosti, v rozhodování, v motivaci. Na podzim hrály Češky kvalitní turnaj ve španělském Elche, pak byly v Dubaji, letos mají za sebou dvojici turnajů v Jihoafrické republice o prestižní světovou sérii. Nic tak náročného, jako takovýto program, dříve nepřipadalo v úvahu.

CO DÁL

Bude ale takováto příprava stačit na úspěch v olympijské kvalifikaci?

„Po herní stránce si to dokážu představit, hodně by ale pomohlo, kdyby měly hráčky více prostoru na pravidelnou přípravu a regeneraci. V amatérském režimu, kdy do 24 hodin musíte vměstnat zaměstnání/studium+přivýdělek, trénink i regeneraci bývá nejčastěji to poslední dost bito. Přitom je to základ pro zdraví hráček. Pokud nebudou v pořádku, můžeme na sen o olympiádě rovnou zapomenout.“ míní Schlangerová s tím, že zdraví hráček je priorita celého projektu.

OSOBNOSTI A KLUBY

Tým těží z osobností. Tou nejkomplexnější je Julie Doležilová, mimořádně všestranná pracovitá a cílevědomá hráčka, která má ragby v krvi a umí na sebe vzít zodpovědnost. Vyniká i fyzicky takřka nezničitelná Anežka Sládková či Věra Gärtnerová, jejíž obří devízou je zase skvělé předvídání a čtení hry. Zajímavým vzestupem si pak prošla například Kristýna Riegertová, ještě loni reprezentanka do 18 let. Ta na podzim kvůli zdravotním patáliím ještě moc nehrála, jarní turnaj v Jihoafrické republice byl pro ni dosti těžkým „střetem s realitou“, ale v Polsku se vyšvihla. Vybavená vysokou herní inteligencí ukázala ve fyzicky i mentálně náročných zápasech jednoznačný velký potenciál.

Mohlo by se zdát, že takováto kvalita hráček přichází s výběrem z velkého množství ragbistek, opak je pravdou. Ač děvčat a dívek hrajících v Česku ragby každým rokem přibývá, dospělých hráček je poskrovnu.

Domácím soutěžím, kterých se neúčastní mnoho týmů, jednoznačně dominuje Tatra Smíchov, vyšperkovaná reprezentantkami. I tradiční a v českých poměrech velké ragbyové kluby mají problém postavit ženské týmy, hráčky se tak slučují do výběrových formací jako Moravia Rugby či Severní Morava.

Změny jsou ale snad na obzoru. Stále více klubů se začíná věnovat dívkám, které si prošly smíšenými klukovsko-holčičími kategorií do 14 let. Díky tomu narůstá počet týmů a hráček, které se účastní soutěží dívek do 15 a 17 let. „Není to jen o tom najít k holkám trenéra, často musí kluby řešit i infrastrukturu, například samostatnou šatnou a podobně,“ konstatuje Hanka Schlangerová. Věří, že úspěch reprezentantek tento proces urychlí a zároveň vzbudí zájem o dívčí/ženské ragby u širší veřejnosti. To by byly další dobré zprávy pro české ženské ragby.

Autorem článku je Petr Býma, spolupracovník ČSRU

Fotografie pochází od Českého olympijského výboru.

VÍCE O EVROPSKÝCH HRÁCH ZDE:
https://rugbyunion.cz/novinky/zive-z-krakova

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři

deneme bonusu veren siteler