Reprezentace 7s - ženy

Krakov, den třetí: Ženy zaznamenaly historický úspěch! Muži desátí.

Úterým 27. června skončili turnaje v sedmičkovém ragby na Evropských hrách v Krakově. Ženy získaly ve večerním utkání bronzové medaile, muži skončili po souboji s Litvou desátí.

Ženy vybojovaly historický úspěch

Ženám se v pondělí odpoledne povedlo vyřadit Španělky a postoupit do semifinále. Španělsko bylo, i vzhledem k účasti ve Světové sérii, jednoznačným favoritem. Češky však ovládly první poločas a následně své vedení uhájily až do konce. Jejich pouť za olympijským snem a medailemi z Evropských her tak pokračuje.

"Semifinále bylo v plánu, ale chtěli jsme ho vybojovat přes jiný tým. Po nevydařené Evropě jsme se v kvalifikaci dostali do skupiny A, a tím pádem bylo jasné, že narazíme ve čtvrtfinále na Španělsko. Že holky porazí Španělsko? Už si zvykám že umí všechny překvapit," komentoval pondělní výkon proti Španělsku kouč Chalupa. Sebevědomí a odhodlání bylo cítit i z očekávání ohledně nadcházejícího utkání proti Polsku.

"Pokud se povede hrát jako proti Španělsku se stejným nastavením hlavy pak by se měly Polky fakt dobře připravit," předvídal zkušený trenér ženského týmu Vít Chalupa.

Semifinálový duel s domácím Polskem, jehož výkop byl značně opožděn kvůli spadlé plachtě, bohužel vítězně nedopadl. Polky získaly utkání pod kontrolu třemi pětkami v prvním poločase. Český tým do hry dostala na konci první půle pětkou Anežka Sládková (15:7). Příběh semifinálového utkání byl definitivně rozuzlen čtvrtou pětkou Polek zhruba minutu před koncem utkání. Poslední pětka potom padla záhy a opět v podání hráček v bílých dresech. Konečné skóre 29:7.

Do finále tak postoupily domácí Polky, české hráčky se večer utkaly s Belgií o bronzové medaily.

Běhěm svého posledního turnajového utkání si naše děvčata vybojovala komfortní náskok, přičemž o vítězství v utkání je nepřipravily ani dvě pětky Belgičanek v samotném závěru utkání. Zisk třetího místa po výhře 24:17 na Evropských hrách není jen ziskem bronzových medailí pro českou výpravu v Krakově, jedná se i o stále žijící možnost postoupit na Olympijské hry v Paříži. Český tým se kvalifikoval do oprav, které se odehrají příští rok.

"Nemám slov, je to něco dokonalýho," hledala způsob jak vyjádřit nastálou euforii po zisku bronzu Kristýna Plevová.

"Byla to práce celýho týmu," reagovala pokorně Julie Doležilová v rozhovoru s reportéry ČOV a následně ocenila velkou podporu na hřišti: "Je to neskutečný, když se vá něco povede, slyšíte spoustu hlasů, co vás pohání dál."

Českým ženám byly následně předány bronzové medaile a společně s mužským týmem se vydali nočním vlakem zpátky do vlasti.

Muži v Krakově desátí

Páté utkání mužů na turnaji bylo zároveň jejich posledním. Po obsazení nepostupového, čtvrtého místa v základní skupině si v pondělí večer skvadra pod vedením kouče Rohlíka připsala první vítězství nad Rumunskem.

"Spadla z nás ohromná deka," popsal úlevný pocit po vítězství nad Rumunskem kapitán mužského týmu Matyáš Hopp. "Výkon se zlepšoval, ale již od minulého turnaje v Portugalsku jsme se potýkali s jednou prohrou za druhou."

Rumunský skalp znamenal, že se čeští ragbisté utkali s Litvou o konečné 9. místo na turnaji. "Neplánujeme nic speciálního, hráli jsme proti nim mnohokrát, naposled dvakrát během jednoho turnaje v Portugalsku. Musíme je urvat vůíí a dělat co nejméně chyb," popisoval kapitán českého týmu způsob, kterým by měl jít litevský tým zdolat.

Vůle však nestačila. Ač byl český tým po většinu utkání lepším, Litevcům se podařilo v poslední minutě vyrovnat a v následném prodloužení položit pětku, díky které zvítězili 24:19. Česká mužská reprezentace si tak z Evropských her v Krakově odváží konečné 10. místo.

Celkový přehled utkání

Utkání žen i mužů je možné sledovat živě na streamu kanálu Rugby Europe. Závěrečné utkání českých žen o bronz by měl běžet i na kanálu.