Milujete ragby, chtěli byste si ho zkusit, ale ten kontakt prostě není pro vás? Pak zvažte zkoušku bezkontaktní varianty tohoto sportu. Během jarní části sezony proběhnou ještě tři turnaje, kam se můžou přihlašovat jak týmy, tak i jednotlivci.
"Touch" ragby, tedy bezkontaktní verze ragby, se v poslední době těší rostoucí popularitě v českých klubech. Je to způsob, jak do hry zapojit členy ragbyového hnutí, kteří dosud ragby sledovali zejména zpoza postranní čáry. Během tohoto jara nadešel čas, aby se do akce zapojili i oni - běží série turnajů v "touch" ragby.
Organizátorem a propagátorem těchto turnajů je Patrik Tjokorda z RC Tatra Smíchov, který nám přiblížil jejich fungování, pravidla i budoucí plány.
Jarní turnaje a přihlašování
Během jara se mohou zájemci o "touch" těšit na tři turnaje:
- 13. dubna v Petrovicích (17:30–20:00)
- 18. května v Březí (odpoledne)
- 22. června na Tatře (v rámci mezinárodního Prague 7’s turnaje)
Turnaje jsou otevřené pro všechny, kteří sestaví tým alespoň šesti hráčů. Týmy je možné přihlašovat prostřednictvím tohoto Google formuláře. Jednotlivci se mohou připojit k existujícím týmům přímo na místě. Formální registrace pro jednotlivce není nutná.
Jak vznikla myšlenka turnajů?
Nápad na organizaci turnajů turnajů v "touch" ragby přišel od Filipa Vacka, sportovního ředitele RC Tatra Smíchov, po diskusích s Českou rugbyovou unií. Zájem o tento typ hry rostl nejen v Tatře, ale i v dalších klubech. První zimní turnaje v nafukovací hale v Říčanech měly skvělou odezvu, a tak se rozhodlo o jejich putovní formě.
Kdo se turnajů účastní?
Touch Rugby je atraktivní pro bývalé hráče i pro rodiče dětí, kteří si chtějí ragby vyzkoušet bez rizika zranění. Týmy jsou smíšené a většina hráčů nemá předchozí zkušenosti s ragby – stačí chuť si zahrát. Touch Rugby týmy fungují ve větších klubech jako Tatra, Říčany, Petrovice, Praga, Slavia a Iuridica, ale také mimo tradiční ragbyové prostředí, například v Březí, nebo v nedávno založeném klubu v Úžicích. V Praze působí i tým "expatů" Pillagers.
Pravidla a herní formát
Turnaje se hrají podle pravidel International Touch Federation (FIT), které se používají i na mezinárodních turnajích. Hraje se 6 na 6 na šířku poloviny běžného hřiště, obvykle 2x10 minut nebo dle dohody.
Vzdělávání a rozvoj hry
Vzhledem k tomu, že Touch Rugby v Česku není tak rozšířené jako v Anglii, Austrálii nebo na Novém Zélandu, proběhly workshopy vedené Renaudem Carbonellem z Pillagers, který má zkušenosti s trénováním českých juniorských reprezentantů. Workshopy měly skvělou odezvu a budou se konat i před každým nedělním turnajem.
Plány do budoucna
Nečekalo se, že se Touch Rugby turnaje tak rychle uchytí a budou mít tak velkou odezvu. Na podzim se proto počítá s obdobným formátem, kdy turnaje budou probíhat jednou měsíčně v neděli odpoledne. Termíny budou oznámeny v průběhu června.
Česká rugbyová unie touto cestou děkuji Patrikovi a dalším nadšencům za rozjezd a organizaci turnajů. Věříme, že právě bezkontaktní varianty ragby jsou cestou, jak náš krásný sport otevřít širší sportovní veřejnosti. I proto předpokládáme, že v blízké budoucnosti počet podobných sportovních akcí poroste a dočkáme se třeba i oficiálních soutěží.