Ragby XV - Extraliga

Říčany obhájily titul, proti Spartě rozhodla jediná pětka. Byl to velký boj, shodli se kouči

Mistrem Extraligy ragby XV mužů pro rok 2023 se stal RC Mountfield Říčany. Obhájce titulu porazil ve finále na domácím hřišti Spartu 16:9.

Říčany, které v sezóně ještě neprohrály, byly favoritem utkání. Sparta se ale nedala zadarmo. Utkání bylo hodně rozkouskované, oba týmy udržely emoce, až na jednu strkanici, pod kontrolou. V boji o třetí místo zvítězila Tatra Smíchov ve Vyškově.Praga si těsným a dramatickým vítězstvím v Brně zajistila o něco lepší výchozí pozici v boji o udržení. Utká se s druhým týmem 1. ligy. V zápase o čest mezi Slavii a Zlínem suverénně dominovali domácí pražští hráči.

FINÁLE ROZHODLA JEDINÁ PĚTKA

6:6. Tak skončil první poločas extraligového finále. Oba soupeři nastoupili hodně opatrně, soustředili se na pozornou obranu, hlídali si soupeřovy nebezpečné hráče. Body si z trestných kopů připsali oba „kormidelníci“ říčanský Tristan Horak a sparťanský Richard Hřebačka. iváky našlapaný říčanský Stadión Josefa Kohouta mohutně hnal dopředu obhájce titulu, domácí fanoušci měli jasnou převahu.

Po pěti minutách druhé půle přišel zlomový okamžit finále. Jedinou pětku domácích a celého zápasu položil reprezentační mlynář Lukáš Linhart. Tristan Horak zvýšil kopem po pětce na 13:6. Za méně než deset minut snížil skóre kdo jiný než Richard Hřebačka, reprezentační útoková spojka. 13:9. Bodový účet zápasu ukončil Tristan Horak v 68. minutě dalším proměněným trestným kopem. 16:9.

BYL TO VELKÝ BOJ

„Zápas přinesl to, co jsme čekali. Byl to velký boj, ale doufali jsme, že se nám podaří v první půlce bodovat a trochu se uklidnit. Bohužel jsme se dopouštěli dosti nepřesností, které pravděpodobně pramenily jak z psychického tlaku, tak i z tlaku Sparty, která velice dobře bránila,“ hodnotil finále kouč Říčan Miroslav Němeček. Podle trenéra o vítězství z velké části standartní situace. „Ty jsme zvládli velice dobře. Spolehlivě nám zahrála také obrana, která byla klíčová především v našem oslabení. Sparta předvedla výborný výkon a my si z tohoto finále musíme vzít ponaučení, že to do budoucna nebudeme mít rozhodně lehké a musíme se ještě lépe připravit než letos.“

Podle Miroslava Němečka se týmu sezóna výsledkově povedla, ale jsou zde stále oblasti, na kterých je potřeba pracovat. „Určitě je potřeba zlepšit osobní přípravu každého hráče v přípravných období. Tady máme určitě rezervy a ve finálových zápasech potom tato příprava hraje klíčovou roli.“ Co se hry jako celku týče, tak je dle kouče třeba pracovat spíše na preciznosti v jednotlivých fázích hry. „Abysme dokázali déle držet balón a zrychlit hru. Vedle titulu je největším úspěchem náš druhý tým, za který hrají především naši mladí odchovanci. Tady bude potřeba, aby tito hráči na sobě začali víc pracovat, tlačit se do prvního týmu a nutili ke zlepšování stávající hráče prvního týmu.“

PĚTKA CHYBĚLA

„Chybělo nám položení pětky,“ hodnotil zase utkání sparťanský trenér Eduard Krützner mladší, který cítil, že takovéto položení by mohlo vést ke zvratu k utkání. „Jednu pětku jsme položili velmi blízko brány, ale nebyla nám bohužel uznána,“ doplnil Eduard Krützner. „Vlasta Diviš je na sto procent přesvědčen, že položil.“

Inkasovaná pětka dle Eduarda Krütznera naopak pramenila ze špatného rozhodnutí týmu ve vlastním oslabení. „Byl to velmi vyrovnaný boj, jsem hrdý na náš mladý tým, který jde postupně výkonnostně nahoru. Soupeřům gratuluji k zisku titulu,“ uzavřel kouč Sparty.

Finále: Říčany - Sparta 16:9 (6:6)

Statistika zápasu zde

O 3. místo: Vyškov - Tatra Smíchov 22:39 (17:15)

Statistika zápasu zde

O 5. místo: Dragon Brno - Praga 34:36 (14:14)

Statistika zápasu zde

O 7. místo: Slavia - Zlín 48:0

Statistika zápasu zde

Do 1. ligy sestupuje Slavia a Zlín. Dragon Brno a Praga Praha se v baráži o udržení v extralize utkají s dvěma nejlepšími týmy 1. ligy. Těmi jsou Donau Vídeň a RC Přelouč. Soupeři budou známi po nedělním (21.5.) závěrečném kole 1. ligy. Extraliga ragby mužů XV se v roce 2024 bude hrát v 6 týmech.


FOTOGALERIE FINÁLE OD MARTINA FLOUSKA ZDE

pb

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři