Reprezentace 7s - Dívky

Francouzky přijíždí v nabité sestavě, v Praze chtějí obhájit evropský titul.

Touto dobou jsou v Praze již všechny týmy účastnící se víkendového mistrovství Evropy kategorie do 18 let v sedmičkovém ragby dívek. Nechybí mezi nimi ani největší favoritky turnaje, úřadující mistryně z Francie.

Francouzské hráčky můžou mít jen jediný cíl. Zvítězit a tím i obhájit mistrovský titul. "Doufáme, že zopakujeme loňský výkon," říká pokorně Guillaume Lafont, hlavní trenér francouzského výběru a zároveň osoba odpovědná za tamní program High Performance Pathway.

"Francouzská ragbyová federace chce neustále zvyšovat výkonnost ženských výběrů. Opíráme se o 24 center formování, hráčky trénují každý den, přičemž je i podporujeme ve studiu," poodkrývá francouzský kouč ragbyové podmínky, které jsou, alespoň zatím, na hony vzdálené od českých reálií. Dle jeho slov francouzské reprezentantky "nezahálejí" ani o prázdninách: "Vytvořili jsme také urdržovací skupinu, která trénuje o školních prázdninách a pro kterou pořádáme soustředění a soutěže proti starším hráčkám. Hráčky se znají, pravidelně spolu trénují. Dali jsme dohromady dynamický tým a doufám, že to vše umožní hráčkám být tento víkend v Praze konkurenceschopné."

Tak jako ostatní týmy, i ten francouzský bude čerpat ze zkušeností hráček, které se petrovického šampionátu zúčastnily již loni. Jmenovitě půjde o Sulian Suivi a Léu Trollier. “Těší se a jsou odhodlané. Spoléháme na ně, že půjdou příkladem a ukáží ostatním hráčkám jakým způsobem k šampionátu přistoupit,” komentuje roli zmíněných hráček, které loňský turnaj absolvovaly teprve jako sedmnáctileté.

Francouzského “lodivoda” jsme se ptali i na pobyt v Praze. Zajímalo nás, zdali si francouzské ragbistky v rámci nabitého programu najdou i čas užít si letní Prahu. I z této odpovědi byla zřejmé, že navzdory značné sehranosti a kvalitě týmu se Francouzky budou během svého pobytu stoprocentně soustředit na ragby: “Bohužel, to ještě nevíme. Hodně bychom chtěli, ale je to organizačně velmi náročné”.

Jak se dívkám ze země galského kohouta bude na šampionátu konaném v Praze dařit se dozvíme již o nadcházejícím víkendu. Francouzský tým celý turnaj zahájí utkáním proti Ukrajině v sobotu od 9:00 ráno. Více informací, včetně rozhovorů se zástupci českého týmu a odkazů na přímé přenosy, naleznete na webu České rugbyové unie.

Akce se koná za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Národní sportovní agentury.

Za překladatelské služby z francouzštiny děkujeme Hance Schlangerové.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři