Reprezentace 7s - ženy
Reprezentace
Ragby 7s

Šesté místo na ME a Challenger v kapse

Česká sedmičková reprezentace žen odehrála druhý turnaj ME 2024. Ve skupině porazila Portugalsko a Irsko, prohrála s pouze s Francií a postoupila tak mezi TOP 8 týmů turnaje. Ve čtvrtfinále sice náš tým nestačil na Španělsko, ale v semifinále o 5.-8. místo porazil Polsko. Závěrečném utkání o 5.místo nestačil na Irsko a v kombinaci obou turnajů končí na 6.místě. Tedy o příčku lépe než loni. Zároveň se reprezetace díky umístění kvalifikovala do World Rugby Challenger Series 2025.

Páteční program český tým zahájil utkáním s Irskem. Skóre utkání otevřelo Irsko, naše hráčky ale dobře bránily a Irkám se nevyhýbaly chyby. Českému týmu se dařilo držet balon a odvážně testovat irskou obranu. Ta nakonec neodolala a naše reprezentantky se ujaly vedení v utkání kdy po pětce Anežky Sládkové přidala dva body za konverzi Julie Doležilová. Od té doby už se vedení český tým nepustil. Přispělo k tomu i vyloučení jedné z irských hráček, během kterého český tým zvládl dvakrát skórovat. Poté se Irky probraly, začaly hrát výrazně soustředěněji a postupně český náskok stahovat. Výsledek zpečetila v poslední akci utkání Kirstýna Riegertová, která kličkou překonala irskou obranu a sprintem přes celé hřiště donesla balón do pětkoviště.

Utkání s Portugalskem bylo pro český tým velmi fyzicky i mentálně náročné. Portugalky držely balon a "patnáctkovou" offloudovou hrou neustále vstupovaly do české obrany, která musela vytrvale skládat a znovu a znovu se formovat. České hráčky ale byly efektnivní v útočení. Když už se dostaly k balonu, dokázaly držení porměnit v body. Hattrickem se v utkání blýskla Kristýna Riegertová.

Závěrečný zápas ve skupině proti Francii, která si chtěla nahrát skóre kvůli lepšímu umístění pro boje v play off byl plný obranné práce českého týmu. I přes skvělou francouzskou hru se Češkám podařilo skórovat. Individuální akcí překonala obranu soupeřek Julie Doležilová a sama také proměnila kop po pětce.

Česká reprezentace postupila z druhého místa ve skupině do horní osmičky turnaje. Ve čtvrtfinále narazila na další tým Světové série Španělsko. Na začátku utkání vypadaly oba týmy opatrně. Níkdo nechtěl udělat chybu. Skóre otevřelo Španělsko. České hráčky měly následně několik velmi zajímavých šancí, ale nedařilo se jím dotahovat je do zdárného konce. Naopak soupeřky trestaly jejich chyby. Na závěr utkání se podařilo korigovat skóre Julii Doležilové.

V neděli ráno čekalo náš tým semifinále o 5.-8.místo proti dobře známému soupeři - Polsku. Naše reprezentace s nimi odehrála letos 5 utkání a pokaždé prohrála. Na obou týmech byla znát únava z dlouhé sezony. Ale Češky prokázaly daleko větší vůli zvítězit. Skóre otevřely Polky. Náš tým ale brzy položení vrátil a do poločasu skóroval ještě jednou. V druhé polovině šeské vítězství stvrdila pětkou Věra Gärtnerová.

O 5.místo se reprezentace utkla s Irskem. Irky měly tentokrát navrch. Český tým se snažil držet krok, ale pouze dotahoval Irské vedení.

V celkovém součtu obou turnajů se Česko umístilo na 6.místě. To je opříčku lepší umístění než v minulém roce. Mimo to se tým kvalifikoval do světové série turnajů World Rugby Challenger Series 2025.

"Moc děkuju holkám za to, jak sezonu zvládly. Poslední utkání už byla velmi náročná, sezona byla dlouhá a unavná. Bylo to už hlavně o srdci a hlavně a holky to zvládly skvěle." řekl po turnaji trenér týmu Vít Chalupa.

Utkání českého týmu na 2.turnaji ME:

28.6. Česko - Irsko 28:17

28.6. Česko - Portugalsko 31:10

29.6. Francie - Česko 60:7

29.6. Španělsko - Česko 33:7

30.6. Polsko - Česko 7:19

30.6. Irsko - Česko 26:12

Celkové pořadí po dvou turnajích:

1. Francie
2. Belgie
3. Španělsko
4. Polsko
5. Velká Británie
6. Česko
7. Irsko
8. Německo
9. Itálie
10. Portugalsko
11. Turecko
12. Ukrajina

Všechna utkání turnaje můžete shlédnout ze záznamu zde.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři