Nedlouho po podpisu smlouvy mezi Českou rugbyovou unií a resortním centrem ministerstva vnitra Olymp a týden před zahájením elitní mužské soutěže Extraliga 2024 proběhla na pražské Markétě tisková konference, kde mohli přítomní novináři zpovídat jak zástupce unie, členky sedmičkového národního týmu, tak i představitele extraligových mužstev.
Sedmičkářkám se nově otevírá Stromovka
Prvním tématem konference bylo zahájení užší spolupráce mezi národním týmem žen v ragby 7s a Olympem. Smlouva, která začne platit od 1. března umožní českým reprezentantkám přípravu v bohatě vybaveném areálu pražské Stromovky, který je obklopen zelení a Vltavou.
"Za tuto možnost jsme opravdu vděční. Velkým přínosem pro nás bude možnost využití travnatého hřiště a pak zázemí pro regeneraci. Řada hráček využije areál i pro svou individuální přípravu," představila hlavní benefity spolupráce Hana Schlangerová, manažerka ženského ragby.
„Naše spolupráce s ragby již nějaký čas trvá, vždyť sport má své hlavní zázemí na našem plochodrážním stadiónu Markéta. Zde je Národní ragbyový stadión a také sídlí vedení unie,“ komentoval alespoň na dálku posílené pouto mezi ragby a resortním centrem ministerstva vnitra jeho ředitel Michal Volf, který se konference z důvodů jiných povinností nemohl osobně zúčastnit.
Hlavně se kvalifikace dožít
Hojně diskutovaným tématem v rámci prvního bloku konference byla i příprava ženského národního týmu na kvalifikační turnaj na olympijské hry v Paříži, který proběhne koncem června na stadionu Ludvíka II. v Monaku. Český sedmičkový tým se společně s dalšími jedenácti výběry popere o jediné postupové místo na Olympiádu. Případný úspěch by v historii českého ragby neměl obdoby. Cesta na tento turnaj je však ještě dlouhá. České lvice ještě předtím odehrají globální sedmičkovou sérii HSBC Sevens Challenger a později během jara je rovněž čekají i turnaje v rámci mistrovství Evropy.
"Možnost utkat se ještě před kvalifikací s takto kvalitními soupeřkami je pro nás super," komentovala Jana Urbanová, hráčka, která byla u krakovského úspěchu z evropských her jako kapitánka. Již na prvním turnaji v Dubaji tak mohli české hráčky poměřit síly s Keňou, Mexikem a Čínou. Třemi zeměmi, které nebudou na turnaji v Monaku chybět.
"S výsledkem jsme byly spokojeny. Na čem musíme dále pracovat, je kondice. S ohledem na nabitý program však ještě netrénujeme na plné pecky," prozradila přítomným, možná trošku překvapivě, jedna z tahounek týmu, Julie Doležilová. Dává to však smysl. Hráčky jsou amatérky, ze dvou třetin studentky, zbytek týmu s civilním zaměstnáním. Není možné se "uvařit" hned na začátku roku. Přijdou těžké turnaje, možná zranění, a aby mohl tým uspět v Monaku, musí se v první řadě turnaje "dožit" ve zdraví.
První část konference patřila ženám. Na otázky odpovídaly (zleva) Julie Doležilová, Jana Urbanová a Hana Schlangerová.
Extraliga bez jasného favorita
Druhá část tisková konference se věnovala mužskému ragby, konkrétně české nejvyšší soutěži - Extralize. Ta by měla i po dobu následujících tří let probíhat během jarní části sezóny a v počtu šesti účastníků. Pozvání na konferenci přijali kromě sportovního ředitele ČSRU, Romana Šustera, i trenéři a kapitáni extraligových mužstev.
V uplynulých letech opanovali domácímu patnáctkovému ragby hráči říčanského Mountfieldu. V týmu Středočechů však, dle slov kapitána Šedivého, vítězná nálada nepanuje: "Momentálně bojujeme s docházkou, na trénink moc hráčů nechodí. Budeme rádi, když se nám podaří odehrát všechna utkání a postoupit do play-off," prozradila třiatřicetelá mlýnová spojka.
Podobně opatrní byli během diskuze i zástupci ostatních klubů. Prakticky všichni se budou soustředit na kvalifikaci do play-off a pak se uvidí. K větší vyrovnanosti by mohlo přispět i rozložení zahraničních posil, které do klubů pro jaro 2024 mají přijít. Zatímco poslední finalisté (Říčany a Sparta) se budou spoléhat na vlastní odchovance, ostatní týmy budou posilovat. Aktivními v tomto směru jsou zejména Dragon s Pragou, týmy, které v loňském ročníku bojovaly o holé přežití v Extralize. Dragon bude znovu spoléhat na posily z Namibie a do Pragy přichází reprezentant do 20 let Adam Mrtýnek a dále Jihoafričan Jacques Dumas, kterého diváci mohou znát jako útokovou spojku ze dnes prvoligového Zlína. Zahraniční posily budou rovněž působit v roji Tatry. Klub ze Smíchova bude navíc čerpat i ze zkušeností fidžanského trenéra Netani Talei, který jako hráč reprezentoval svou zem i na mistrovství světa. Jedné posily, v tomto případě z Argentiny, se dočká i vyškovský mančaft, jak potvrdil jeho kapitán Martin Kovář.
Kapitán Zbyněk Schütz (vlevo) a trenér Jan Oswald jako zástupci Dragonu Brno a Tatry Smíchov.
Spartu na konferenci reprezentoval trenér Eduard Krützner mladší a z Vyškova dorazil Martin Kovář, kapitán a do nedávné doby i trenér jihomoravského týmu.
V barvách Pragy na dotazy novinářů odpovídal trenér útoku, Antonín Brabec.
Úřadující mistry z Říčan reprezentoval kapitán Jan Šedivý.
Na dotazy týkající se formátu Extraligy a plánovaných změn odpovídal Roman Šuster, sportovní ředitel České rugbyové unie.
Startujeme za necelý týden
Letošní Extraliga začne již v sobotu 17. února a to na dvou místech republiky. Na pražském stadionu Markéta nás v 10:30 čeká dost možná šlágr kola, utkání mezi smíchovskou Tatrou a říčanským Mountfieldem. Od 13:00 se pak utkají Sparta Praha a Dragon Brno. Obě utkání by měla být přenášena na kanále ČT Sport Plus. Zbylé, třetí utkání pak proběhne ve stejný den od 14:00 ve Vyškově, kde domácí borci vyzvou na svém hřišti pražskou Pragu.
Statistiky utkání včetně výsledků sledujte v sekci Soutěže, reportáže pak nabídneme rovněž na tomto webu v novinkách.
Fotografie: ČSRU / Martin Flousek (celé album na Flicker)