Reprezentace 7s - ženy

Českému týmu těsně unikl postup do finále olympijského kvalifikačního turnaje

V semifinále český tým těsně prohrál s Keňou a vypadl tak z bojů o olympijskou účast. Celkově na turnaji skončil na 4.místě.

V pátek odstartoval v Monackém knížectví turnaj, jehož vítězové - jeden ženský a jeden mužský tým - se stanou účastníky olympijských her v Paříži.

České reprezentantky otevřely turnaj utkáním s Polskem. Náš severní soused je pro nás velkým oříškem. A nebylo tomu jinak ani v pátečním utkání. Český tým od začátku skvěle bránil. Z držení balonu se ale nikdy dlouho neradoval. Polky sice měly balon většinu času, ale zdály se bezradné. Až v samém závěru prvního poločasu se prolomila bitva obran. Ve výhodě se podařilo využít polskou ztrátu balonu Kristýně Riegertové. Její položení a následný prokop Julie Doležilové poslal naše reprezentantky do poločasového vedení 0:7.

V druhém poločase se Polky nadechly ke zteči. Podařilo se jim dvakrát v rychlém sledu skórovat a v dalším průběhu utkání přidat ještě dvě pětky. Zklamání českého týmu po utkání bylo nepřehlédnutelné. "Po první půlce sme byly hrozně unavené, ale šťastné, že se nám podařilo skórovat." řekla k utkání Kristýna Plevová. " V druhé půlce sme asi ztratily soustředění, spadly hlavou.... dostaly jsme jednu pětku, pak druhou a nemohly sme vzdorovat potom dál." dodává. Na Čínu se Plevová těší: "Přijely sem s jasným cílem, ale my jim to můžeme znepříjemnit."

Utkání s Čínou v sobotu dopoledne bylo jednoznačnější záležitostí než si český tým přál. Soupeřky obratem trestaly každou chybu našich hráček. Na začátku druhého poločasu se podařilo skórovat Anežce Sládkové po skvělé týmové akci. Více ale české reprezentantky proti téměř bezchybně hrajícímu soupeři ukázat nedokázaly.

Odpoledne čeklo naše hráčky poslední utkání ve skupině. Vítězství nad Mexikem je mělo posunout ke kýženému postupu do čtvrtfinále a tím udržet olympijské naděje. Česká reprezentace neponechala nic náhodě a Mexiko jednoznačně přehrála. Hattrickem v prvním poločase se přitom blýskla Kristýna Riegertová.

Čtvrtfinálovým soupeřem naší reprezentace se stal tým, se kterým se Češky ještě nepotkaly: Uganda. "Celý Challenger je pozoruju a vždycky se dívím, jak to tak nějak uválčí." řekl k soupeřkám trenér Vít Chalupa. "Jsou rychlý a neztrácejí balony, ale věřím, že na ně bude platit naše tvrdá hra, kterou ve skupině nezažily." dodal Chalupa. Kapitánka reprezentace Jana Urbanová sebevědomě dodala: "Rozhodně do toho jdeme s tím, že chceme vyhrát. Nevidim v tom problém."
Před utkáním i v jeho začátku byla na českých hráčkách znát nervozita. Podařilo se jim ale usídlit na polovině Ugandy a tlačit tak dlouho, až svou hru proměnily v body. Skóre otevřela Anežka Sládková, konverzi proměnila Julie Doležilová. Po výkopu se opět český tým usadil na ugandské půlce a znovu trpělivě bránil, až se podařilo donutit soupeřky k chybě. Z následného trestného kopu rychlým rozhráním bodovala Kristýna Riegertová. Do druhého poločasu tak český tým vstupoval s náskokem 12:0. Na taktice Češek se v něm nic nezměnilo. Trpělivou, aktivní obranou nutily soupeřky k chybám a po zisku balónu nekompromisně zakončovaly. Postupně přidaly pětky Anežka Sládková a Julie Doležilová. Český tým si zajistil postup do semifinále, ve kterém se střetne s dalším africkým týmem Keňou.

"Nervózní sem byl taky." přiznal po utkání Vít Chalupa. "Sem rád, že (hráčky - pozn. redakce) setřásly nervozitu v prvních minutách a pak už rozjely koncert. Instrukce před zápasem zněly: nepodcenit Ugandu. Daly Ugandě K.O., co se týče obrany. Dokázaly zastavit jejich silné hráčky a ještě je připravit o balon." shrnul trenér utkání.

Julie Doležilová, která v utkání předvedla skvělou obrannou práci s řadou tvrdách skládek, po zápase řekla: "Nejtežší bylo udržet koncentraci. Uganďanky byly hrozně tvrdý, furt chodily do kontaktu. Cítím se skvěle. Vyhrály jsme a jdeme dál."

Utkání s Keňou začal český tým opět bojovně. Narozdíl od svých afrických kolegyň ale Keňanky trestaly obratem chyby v české obraně. V prvním poločase se jim to podařilo hned dvakrát. V závěru prvního poločasu se našim hráčkám podařilo skórovat. Pěktu, po kombinaci s Julií Doležilovou, pokládala Kristýna Riegertová. Druhý čas byl velkým bojem, ve kterém oběma týmům docházely síly. Český tým měl několik zajimavých příležitostí dorovnat skóre, ale vyšla až ta v poslední minutě utkání. Z mlýna skórovala Julie Durychová. Následnou konverzi se boužel nepodatřilo proměnit.

Na turnaj bylo v plánu i utkání o 3.místo. V něm se český tým střetl s Polskem. Polky otevřely skóre, ale český tým zanedlouho stav utkání vyrovnal. Do konce poločasu Polky skórovaly ještě jednou, stav utkání teby byl 14:7 pro Polsko. Do druhého poločasu vstoupilo opět lépe Polsko. Skóre na české straně zanedlouho navýšila Julie Doležilová. Ale více se českým hráčkám v utkání už bodovat nepodařilo. Naopak Polsko skóre na své straně dále navyšovalo. "Tři sedmičková utkání třetí den turnaje je fakt hodně." hodnotí síly po závěrečném zápase Anežka Sládková. "Jsem na nás fakt pyšná: jak jsme na turnaji zahrály a kam až jsme se s týmem dostaly." dodává.

"Ještě jsme nezažili turnaj, na kterém by se hrálo o tolik. Je to úžasná zkušenost, ze které se musíme určitě poučit." hodnotí celkově turnaj trenér českých reprezentantek Vít Chalupa.

Český tým už ve středu odjíždí na druhý turnaj mistrovství Evropy do německého Hamburku.