Domácí soutěže

Skončila základní část Extraligy: Ovládly ji Říčany

V sobotu 18. května byla odehrána zbývající utkání nejvyšší soutěže mužů. Dle očekávání porazila Tatra Dragon a Říčany pražskou Pragu. Drama se očekávalo na Spartě, kam zavítal Vyškov. Nakonec se z postupu do semifinále radovali hráči moravského týmu. O čtyři pětky se postaral nejlépe pokládající hráč soutěže Jiří Pantůček. V dalších extraligových zápasech pak vítězili favorité. Říčany doma přehráli Pragu a Tatra poslední Dragon.

RC Sparta Praha - RC JIMI Vyškov 38:48

Úvod utkání "o všechno", který se hrál za pošmourného počasí a překvapivě skromnou diváckou kulisou, vyšlo lépe domácím. První čtvrt hodinu hry se hrálo prakticky jen na polovině Vyškova. Sparta položila dvě pětky a byla ve vedení 12:0. Poté, jako by došlo k nějakému kouzlu a hra se kompletně překlopila. A byl u toho klíčový hráč utkání - vyškovská tříčtvrtka, která se Spartou v minulosti získala i mistrovský titul - Jiří Pantůček. Tomu se do konce první půle podařilo položit hattrick. Jednu pětku přidal i Zama Masilo a skóre se překlopilo na 12:24 z pohledu domácí Sparty.

"Vůbec jsme nezvládli prostřední část hry," přiznal po utkání emočně i fyzicky vysílený kapitán domácích, Richard Hřebačka, který v utkání vedl tým bez řady opor. Spartě chyběli hráči třetí řady Vlasta Diviš a Ondřej Bejček. Richardovo dvojče Lukáš Hřebačka byl v karetním trestu, nejproduktivnější hráč Sparty Tomáš Forst a pilíř národního týmu Vladan Diviš hráli se zraněními.

Mladý tým se z drtivého protiútoku dával dohromady ještě ve druhém poločase. Pantůček položil čtvrtou pětku a až v 54. minutě se prosadil zase domácí hráč, jmenovitě Filip Rulf, a hra se vyrovnala. Diváci v ní viděli ještě dalších pět pětek a jeden drop-gól, o který se postaral další ex-Sparťan v dresu Vyškova, na zadáku hrající Pavel Pytela. Na body bohaté utkání skončilo k radosti moravských hráčů 48:38. Ty čeká další sobotu semifinále v Říčanech. Sparta bude muset naopak bojovat o samotné přežití v Extralize a to s Vídní.

RC Mountfield Říčany - RC Praga Praha 40:19

Utkání mezi Říčany a Pragou byl souboj, ve kterém již z pohledu tabulky nešlo o tolik. Říčanům stačilo získat jeden bod, aby si zajistily první místo v tabulce. Praga měla skončit, bez ohledu na výsledek utkání, na třetím místě. I proto řada opor hostujícího týmu, jako jsou reprezentanti Hošek a Novotný nebo Jihoafričan Dumas začínala na lavičce. Říčany ovládly utkání systémem start-cíl. Praga se na dostřel mohla přiblížit v poslední čtvrtině utkání, když v 58. minutě pokládal Foubík na 14:26 z pohledu hostující Pragy.

Říčany ale ke konci bodově zabraly a pětkami Dupuye a Kuchaře si pojistily vedení. Utkání skončilo po pětce Mrtýnka v poslední minutě 40:19 z pohledu domácích Říčan, které si tak znovu prodloužily "pronájem" putovní trofeje Tondy Frydrycha pro vítěze základní části nejvyšší české soutěže.

"I když to tak na začátku nevypadalo, tak se nám nakonec povedlo vybrat zatáčku a dostat se z útlumu, který nás provázel v přípravě a na začátku soutěže. Je to bezesporu důsledek velkého talentu hráčů a práce, kterou s nimi odvedli trenéři v mladších kategoriích. Na hráčích je také vidět určitá zkušenost, dokážou odhadnout, kdy je potřeba zabrat a svůj talent využít," hodnotil základní část Extraligy trenér Říčan Miroslav Němeček. Zároveň však nešetřil ani výčtem oblastí, které by si zasloužily zlepšení.

"Na druhou stranu musím bohužel konstatovat, že spousta hráčů děla jen nezbytné minimum, které je potřeba pro vítězství a bohužel nemají chuť využít svůj potenciál a posunout svoji hru ještě dál. Myslím, že spousta hráčů viděla posilovnu maximálně na Instagramu a to je pro mne osobně velké zklamání. Po sezóně budeme muset seriózně řešit jak dát hráčům nový impulz," prohlásil varovně Němeček, jehož svěřence čeká semifinále. Ačkoli mluvil o potřebě nového impulzu, o motivaci hráčů do play-off problém nevidí.

"Myslím, že bude lehké hráče motivovat na zápasy v play-off. Přijde se doufám podívat hodně lidí a kluci budou chtít ze sebe dát to nejlepší," věští trenér před utkáním s ragbisty z Vyškova, soupeřem, s kterým se říčanští letos už dvakrát utkali. V obou případech vítězně (28:13 a 53:13). Nějakých velkých překvapení v podání soupeře se Němeček neobává.

"Asi by nás všechny překvapilo, kdyby Jirka Pantůček nastoupil na postu pilíře, jako tomu bylo tuším před dvěma lety na Slavii. Jinak mne asi nic nenapadá. Ty týmy se po letech hodně dobře znají a pro mne je spíš překvapení, jak dobře ten zápas některým hráčům zrovna sedne. Třeba zrovna Jirka Pantůček proti nám před dvěma týdny zahrál skvěle," vzpomíná Miroslav Němeček na výkon nejlepšího pokladače Extraligy.

RC Tatra Smíchov - RC Dragon Brno 15:7

Oproti jž zmíněným dvěma zápasům, ve kterých padlo 145 bodů, se na Tatře body celkem šetřilo. Tatra si v první půlce po pětkách Máry a Berounského zasjitila vedení 10:0. Kapitán Karel Berounský mladší, syn nového trenéra Vyškova, pak přidal ještě jednu pětku. Dragon posléze stihnul už jen snížit na konečných 15:7. Ani výsledek tohoto zápasu nezměnilo jejich dosavadní postavení v tabulce. Tatra bude hrát z druhého místa v semifinále doma proti Pragovce a Dragon čeká baráž se Slavií.

Souhrn extraligových utkaní 10. kola základní části:

• RC Sparta Praha - RC JIMI Vyškov 38:48
  • RC Tatra Smíchov - RC Dragon Brno 15:7
  • RC Mountfield Říčany - RC Praga Praha 40:19

Kdo se s kým potká v semifinále (25.5.2024)?

• RC Mountfield Říčany - RC JIMI Vyškov
  • RC Tatra Smíchov - RC Praga Praha

Složení barážových dvojic (hraje se na dvě kola, 25.5. a 8.6.2024):

• RC Dragon Brno - RC Slavia Praha
  • RC Sparta Praha - RU Donau Wien

Fotografie: hrdina utkání mezi Spartou a Vyškovem, Jiří Pantůček (archivní foto, autor: Anry Lukač)