Reprezentace XV - U18

Spokojenost i přes prohru: český tým do 18 let předvedl parádní ragby proti Španělsku

Utkáním mezi Belgií a Nizozemskem v kategorii do 18 let odstartoval evropský šampionát v patnáctkovém ragby na české půdě. Celkem se v sobotu na Markétě odehraje pět utkání. Čeští mladíci v tom čtvrtém podlehli Španělsku a budou hrát o konečné 5.-8. místo. K prvnímu domácímu utkání se chystá Bohemia Rugby Warriors.

Výsledky 1. dne turnaje U18

• Belgie - Nizozemsko 6:34
  • Portugalsko - Rumunsko 22:15
  • Gruzie - Švýcarsko 86:10
  • Španělsko - Česko 25:15

Přímé přenosy i záznamy ze všech utkání je možné sledovat na Rugby Europe TV. Ta je zdarma, zapotřebí je se pouze registrovat. Fotografie z utkání od Martina Flouska jsou průběžně doplňovány do galerie ČSRU na Flickru.

Aktivní Nizozemci, nepřesvědčiví Portugalci a nezničitelní Gruzínci

Atraktivní utkání čekalo fanoušky hned v "otevíráku" mezi Nizozemci a Belgií. Skóre bylo po 55 minut velice těsné. Holandský pětkostroj se rozjel až v posledních dvaceti minutách, a Nizozemci tak zaslouženě zvítězili a postupují do semifinále, kde se utkají s Gruzínci.

Gruzínci šli do utkání proti Švýcarsku jako jasní favorité. O to nečekanější byla první pětka, o kterou se postaral zadák švýcarského týmu, který vypíchl přihrávku a tím otevřel skóre utkání. Zbytek "mače" již byl plně v režii obhájců titulu z Gruzie. Obzvlášť vynikal obrovitý vazač Shioshvili, který zasáhl až ve druhém poločase, přesto si připsal hattrick.

Lehce zklamáním bylo utkání mezi Portugalci a Rumuny. Ocenění zajisté zaslouží hráči Rumunska, kteří nastupovali do utkání jako papíroví outsideři. S vicemistry z Portugalska však drželi dlouho krok. Utkání bylo kouskované, k vidění bylo spoustu nepřesností a přestupků. Portugalci ho ale nakonec dovedli do vítězného konce.

Český tým se předvedl ve skvělé formě. Nestačilo to.

Atraktivní podívanou nabídlo první utkání českých mladíků. Oproti předchozím utkáním dne v něm bylo jen poskrovnu chyb a diváci si tak mohli naplno vychutnat pěkné ragby. Český tým prohrával o pouhých pět bodů ještě před závěrečným hvizdem rozhodčího. Ten však stadionem Markéta zazněl až po poslední akci Španělů, kterou bylo pětka na konečných 25:15. Kvalitu českého týmu uznal i kapitán španělského výběru Gonzalo Otamendi: "Byli jsme překvapení, takto těžké utkání jsme s Čechy nečekali."

"Na svůj tým jsem neuvěřitelně pyšnej. Očekávali jsme vysokou prohru, ale přitom jsme hráli až do konce zápasu vyrovnaně. Jsem přesvědčen, že když doladíme nějaké drobné chyby, na tomto turnaji už nebudeme prohrávat," prohlásil po utkání kapitán českého týmu Martin Černohorský.

Čeští borci do 18 let by se měli v úterý večer utkat s Rumunskem. Trenéři toto utkání vyhlížejí s optimismem. "Dobrej zápas, bojovnost a my jsme byli úplně nadšení. Bojovali, chtěli. Pokud stejný výkon předvedou i proti Rumunům, o výsledek se nebojím," nechal se slyšet po utkání Tomáš Kohout, trenér českého týmu.

Autor fotografie: ČSRU / Martin Flousek