Ragby XV - 1. Liga

Drama ve finále 1. ligy. Dragon Brno si extraligu musí obhájit ve Vídni

Ragbisté RU Donau Vídeň pětkou v poslední minutě otočili zápas s Přeloučí ve finále 1. ligy. Nyní si zahrají o historický postup do extraligy s Dragonem Brno.

Přeloučské ragbisty porazil Donau 26:22. Zvítězil tak v 1. lize a 17. června si proti Dragonu zahraje o postup do extraligy. Druhou barážovou dvojici vytvoří celkově pátý celek extraligy Praga, která se popere s Přeloučí. Zápas by se rovněž měl hrát 17. června.

HORKO PRO BIZONY

Utkání hrané na hřišti vídeňského Donau zahájili lépe borci z Přelouče. Za vydatného povzbuzování svých dobře naladěných fanoušků vedli "bizoni" ve 20. minutě 10:3. Vídeňský tým se postupem času, patrně vlivem horkého slunečného odpoledne, dostával do provozní teploty a vývoj utkání ještě do konce poločasu strhnul na svou stranu. Týmy měnily strany za stavu 13:10 pro domácí Vídeň.

Slunečné počasí v kombinaci s umělým povrchem představovaly pro obě mužstva už tak dost náročné podmínky. Hráčům Přelouče bylo ještě více horko v úvodu druhé čtyřicetiminutovky, když byl na 10 minut vykázán na tříčtvrtce hrající David Nevrlý. Bizoni bránili srdnatě. Podařilo se jim ubránit velice rychlého a agilního zadáka, po nocích diskžokeje, Stephana Reisendera. I přesto se vedení vídeňského týmu navýšilo. Slušnou formu měl kopáč domácích, kterým byl - v ragby netradičně rváček - Max Schwab, mimojiné syn týmového lékaře. Do závěrečné půl hodiny vstupovali vídeňští s jedenáctibodovým náskokem.

ZLOM V ZÁVĚRU

Přelouč v psychicky náročné zkoušce obstála. K obratu zavelel kapitán Jan Čížek, který položil druhou pětku svého týmu. Na něj navázal v 68. minutě třiadvacetiletý David Čejka a po úspěšném kopu Kohouta byla Přelouč znovu ve vedení, byť o pouhý jeden bod (22:21). Schylovalo se k závěrečnému dramatu, ke kterému skutečně došlo. Devět minut před koncem viděl žlutou kartu autor první pětky Přelouče, Oldřich Chrbolka. Kromě početní výhody měl vídeňský tým na své straně i početnější a mladší lavičku. Přelouči se navzdory tomu dařilo až do posledních několika okamžiků bránit své "anorektické" vedení. Zlom přišel v samotném závěru. Vyčerpaný Honza Čížek si nepohlídal načasování skládky, Donau rychle rozehrála trestný kop a střídající Vincent Ritzberger položil rozhodující pětku.

Vítězem první ligy se tak stala vídeňská Donau, která bude 17. června hrát v domácím prostředí barážové utkání proti Dragonu Brno. Přelouč čeká v pražských Vysočanech Pragovka. Obě barážová utkání se budou hrát jednokolově, vítěz postoupí do extraligy (případně se v ní udrží).

Jeden z "obranných" mlýnu Přelouče (hráči v tmavých dresech) na hřišti obklopené zelení parku Prátr.

Přeloučské ragbisty přijela z dálky podpořit dobře naladěná skupina fanoušků, doplněná o dva čerstvé mistry rakouské ligy původem ze Slovenska.

Dle slov hráčů a funkcionářů Donau patří vítězství v 1. české lize k historickému úspěchu klubu.