ČSRU

Vedení českého ragby posílí tři nové členky

V neděli 22. září proběhla na Velkém strahovské stadionu výroční valná hromada České rugbyové unie. Ačkoli se nejednalo o schůzi volební, i tak nastaly po jejím konání ve složení výkonného výboru poměrně významné změny.

Rozšíření výkonného výboru

Výkonný výbor, který měl dosud sedm členů, se rozšiřuje o tři nové členky. Jsou jimi Linda Vrátníčková, Alice Sulamanidze a Iva Riegertová. Motivaci pro tuto změnu osvětlil delegátům valné hromady Dušan Palcr, prezident České rugbyové unie.

"Uvědomujeme si rostoucí význam ženského ragby, které Českou republiku skvěle reprezentuje na mezinárodním poli. Od rozšíření si slibujeme nejen navýšení názorové pestrosti, ale rovněž chceme držet krok s dobou a podílet se na emancipaci žen ve sportu," prohlásil ještě před hlasováním Palcr, který stojí v čele českého ragby od roku 2019.

Poměr mužů a žen se tak ve vedení unie více vyrovnává. Na jednáních nejvyššího výkonného orgánu bude zasedat 6 mužů a 4 ženy, neboť ve stávající sestavě již figurovala Hana Schlangerová.

Jednání valné hromady se osobně účastnila Iva Riegertová. Dle jejích slov není žádný převrat v podání nových členek na pořadu dne. "Nejdříve se budu chtít rozkoukat, seznámit se s chodem unie a aktuálními tématy. Až poté se budeme moci bavit o konkrétních plánech a oblastech, kde mohu být nápomocna," komentovala Riegertová.

Linda Vrátníčková v souvislosti se svým zvolením do výkonného výboru rezignovala na post členky dozorčí rady. Na její místo byl zástupci klubů zvolen Pavel Chaloupka, současný sekretář RC Mountfield Říčany a bývalý prezident České rugbyové unie.

Kromě obměny ve složení dozorčí rady by zvolení Lindy Vrátníčkové, mimo jiné sportovní ředitelky RC Dragon Brno, mělo znamenat i posílení hlasu moravských klubů, které dosud ve výboru zastupoval pouze Jiří Klement. Regiony posílily i přidělením plnohodnotného členství spolku RC České Budějovice, jež na Strahově zastupoval jeho prezident, Pavel Vobr starší.

Vyrovnaný rozpočet a dílčí změny řádů

Ve zbývajících částech zasedání valné hromady se projednávaly záležitosti formálnějšího charakteru, jako výroční zpráva za rok 2023, která plénu představila i kladný výsledek hospodaření ve výši 2,3 milionů Kč. Společně s tím představil ředitel ČSRU, Pavel Myšák i návrh rozpočtu pro stávající rok, kde se očekává vyrovnané hospodaření.

Zástupkyně a zástupci klubů dále hlasovali o dílčích změnách řídících předpisů. Mezi schválenými návrhy bylo například vyjmutí hráček a hráčů mládežnických kategorií z pravidla o zachování regulérnosti soutěží (při příchodu ze zahraničí již nemusí odehrát 6 poločasů, aby mohli nastoupit k utkáním play-off). Rovněž byla udělena pravomoc pravidlo "šesti poločasů" v určitých soutěžích zmínit, či zcela opustit. K tomu s největší pravděpodobností dojde v případě probíhajícího Poháru mužů, ve kterých je pro některé kluby základní část soutěže velice krátká.

Nově budou mít také sportovci po dosažení věku 14 a 18 let povinnost obnovit svou fotografii v informačním systému, aby bylo možné hráči v případě potřeby ztotožnit. Drobné úpravy se dále dotýkají lhůt pro zasílání hlášenek, výše postihů při nedostavení se družstva k utkání, podepisování zápisů a lhůt pro překládání utkání na náhradní termíny. Souhrn změn nabízí přehled níže.

Přehled odhlasovaných změn předpisů

  • Formální, technické úpravy soutěžního řádu [čl. 118, písm. A), odst. 6, písm. b) SŘR]
  • Povinnost podpisu zápisu o utkání nově přechází z kapitána na vedoucího týmu - v blízké době bude implementováno v informačním systému [čl. 113, písm g) a i) SŘR]
  • Hráči do 18 let při návratu ze zahraničí v průběhu sezóny nově nebudou podléhat pravidlu "6 poločasů" [čl. 20, odst. 2 PŘR]
  • STK může nově se souhlasem výkonného výboru ČSRU rozpisem zmírnit pravidlo "6 poločasů" [čl. 20, odst. 3 PŘR]
  • Žádost o přeložení utkání po domluvě soupeřů a za souhlasu rozhodčích a STK mohou být nově podávána až 14 dní před původním termínem / již ne 2 měsíce předem [čl. 58, písm. c SŘR]
  • STK může nově rozpisem upravit hrací důsledky při nedostavení se k utkání / dosud pevně určeno soutěžním řádem [čl. 120 SŘR]
  • Hlášenky musí být zaslány nejpozději 8 až 9 dní ped termínem utkání v závislosti na dni v týdnu [čl. 69 SŘR]
  • Nově povinnost aktualizovat fotografii v IS po dosažení 14 a 18 let [čl. 8 SŘR]

Úplné znění všech usnesení valné hromady bude k dispozici v zápise, který bude zveřejněn a rozeslán na kluby v nadcházejících dnech až týdnech.

"Jednejme v souladu s hodnotami," vyznělo ze závěrečné diskuze

Jak už je tomu tradicí, závěr zasedání patřil diskuzi. V ní vystoupila řada řečníků, z nichž jako první vystoupil Jan Stránský, prezident RC Slavia Praha, který vyzval k nastavení jasnějších podmínek pro uvolňování hráčů do reprezentací a celostátních výběrů.

Oto Petrášek, z pomyslné židle člena STK pro mládež, apeloval na umírněnost ze strany klubů při překládání utkání na náhradní termíny, neboť pak dochází k nedostupnosti volných náhradních termínů při vzniku nenadálých událostí, jako jsou například nedávné klimatické podmínky. Rovněž vyzval delegáty klubů, aby pravdivě vyplňovali evidenci o účasti dětí na turnajích. Jak v následné diskuzi upozornil Marek Švíř, jsou to právě hodnoty jako čestnost, na kterých chceme stavět výjimečnost našeho sportu.

Nakonec přítomné o problematice trestání hráčů s možností nastoupit za více družstev krátce informoval Jiří Boháček, generální sekretář ČSRU, který tlumočil stanovisko disciplinární komise a související záměr ponechat související řády ve stávající podobě.

Sekretariát České rugbyové unie tímto děkuje všem klubům za aktivní účast a zejména pak delegátům, kteří se dobrovolně ujali funkcí v jednacích komisích, v čele s Matějem Rázgu, který se ujal řízení schůze.

Autorkou úvodní fotografie je Ivana Skočdopolová.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři