Reprezentace

ME 7s mužů: Češi v Záhřebu druzí

Češti reprezentanti skončili na prvním turnaji mistrovství Evropy úrovně Trophy v ragby o sedmi hráčích na druhém místě. Ve finále nestačili na Lotyše. O jejich případné postupu zpět do nejvyšší úrovně Championship rozhodne druhý turnaj pořádaný v Budapešti v polovině července.

Den první: zlepšující se výkony

Čeští sedmičkáři začali turnaj velmi dobře. V základní skupině potvrdili první den roli favorita proti Turecku i proti Polsku, které překvapivě obsadilo až poslední příčku skupiny.

"Výkon v prvním utkání proti Turecku byl rozpačitý, dělali jsme na můj vkus, příliš mnoho chyb. Díky nim jsme pak nedrželi míč a hodně se unavili při bránění soupeře. Navíc jsme nebránili dostatečně efektivně a aktivně. Ani náš útok nebyl idealní, ale dokázali jsme z minima vytěžit maximum, položili tři pětky a těsně vyhráli 3:2 na pětky," ohlížel se kriticky za prvním utkání trenér Rohlík.
"Následně přišlo velké zlepšení proti kvalitnímu týmu Polska, který jsme, podle mého názoru, dominantně přehráli. Kluci určovali tempo zápasu a tvořili hru, byli nebezpeční při útočení, byli jsme schopni udržet míč v naší moci. V obraně jsme byli agresivni a dostavali polské hráče pod tlak," hodnotil mnohem více spokojený trenér po druhém utkání.

Den druhý: Maďarsko a Maďarsko

Kdo naopak překvapil byli Maďaři. Ti v závěrečném utkání skupiny porazili český tým a díky lepšímu skóre zvítězili ve skupině. Shodou okolností a turnajového systému se souboj Česko - Maďarsko opakoval i sobotu večer v rámci čtvrtfinále. Český tým již neponechal nic náhodě. Vedení se ujal ve druhé minutě po pětce Adama Miřáckého a postupně přidával další body až dosáhl vysokého vítězství 38:0.

Díky vydařené odvetě proti Maďarům se Češi dostali do semifinále, kde je mělo čekat Lucembursko, které ve čtvrtfinále vyřadilo do té doby suverénní Rumunsko.

Den třetí: Druhé místo z prvního turnaje

Ani první utkání posledního turnajového dne se nevyvíjelo tak, jak by si hráči a fanoušci českého týmu přáli. Český tým prohrával se svým semifinálovým soupeřem z Lucemburska už 0:19. Nakonec se ale našim ragbistům podařilo fantasticky otočit a do finále postoupit po výhře 42:19.

V něm se Češi utkali s týmem Lotyšska. Soupeři svěřenců trenéra Rohlíka se ujali vedení a první poločas zvítězili 14:7. Lotyši pak začali lépe i druhý poločas a po zbytek utkání svůj náskok kontrolovali. Výsledek 19:28 znamená pro české barvy druhé místo na turnaji. Série mistrovství Evropy úrovně Trophy se uzavře turnajem v Budapešti, který proběhne 13. až 14. července. Čeští sedmičkáři si do něj ponesou 18 bodů. Do nejvyšší úrovně Championship postupují dva nejlepší týmy. Češi tak budou mít poměrně solidní pozici.