Reprezentace

ME 7s mužů: Češi v Záhřebu druzí

Češti reprezentanti skončili na prvním turnaji mistrovství Evropy úrovně Trophy v ragby o sedmi hráčích na druhém místě. Ve finále nestačili na Lotyše. O jejich případné postupu zpět do nejvyšší úrovně Championship rozhodne druhý turnaj pořádaný v Budapešti v polovině července.

Den první: zlepšující se výkony

Čeští sedmičkáři začali turnaj velmi dobře. V základní skupině potvrdili první den roli favorita proti Turecku i proti Polsku, které překvapivě obsadilo až poslední příčku skupiny.

"Výkon v prvním utkání proti Turecku byl rozpačitý, dělali jsme na můj vkus, příliš mnoho chyb. Díky nim jsme pak nedrželi míč a hodně se unavili při bránění soupeře. Navíc jsme nebránili dostatečně efektivně a aktivně. Ani náš útok nebyl idealní, ale dokázali jsme z minima vytěžit maximum, položili tři pětky a těsně vyhráli 3:2 na pětky," ohlížel se kriticky za prvním utkání trenér Rohlík.
"Následně přišlo velké zlepšení proti kvalitnímu týmu Polska, který jsme, podle mého názoru, dominantně přehráli. Kluci určovali tempo zápasu a tvořili hru, byli nebezpeční při útočení, byli jsme schopni udržet míč v naší moci. V obraně jsme byli agresivni a dostavali polské hráče pod tlak," hodnotil mnohem více spokojený trenér po druhém utkání.

Den druhý: Maďarsko a Maďarsko

Kdo naopak překvapil byli Maďaři. Ti v závěrečném utkání skupiny porazili český tým a díky lepšímu skóre zvítězili ve skupině. Shodou okolností a turnajového systému se souboj Česko - Maďarsko opakoval i sobotu večer v rámci čtvrtfinále. Český tým již neponechal nic náhodě. Vedení se ujal ve druhé minutě po pětce Adama Miřáckého a postupně přidával další body až dosáhl vysokého vítězství 38:0.

Díky vydařené odvetě proti Maďarům se Češi dostali do semifinále, kde je mělo čekat Lucembursko, které ve čtvrtfinále vyřadilo do té doby suverénní Rumunsko.

Den třetí: Druhé místo z prvního turnaje

Ani první utkání posledního turnajového dne se nevyvíjelo tak, jak by si hráči a fanoušci českého týmu přáli. Český tým prohrával se svým semifinálovým soupeřem z Lucemburska už 0:19. Nakonec se ale našim ragbistům podařilo fantasticky otočit a do finále postoupit po výhře 42:19.

V něm se Češi utkali s týmem Lotyšska. Soupeři svěřenců trenéra Rohlíka se ujali vedení a první poločas zvítězili 14:7. Lotyši pak začali lépe i druhý poločas a po zbytek utkání svůj náskok kontrolovali. Výsledek 19:28 znamená pro české barvy druhé místo na turnaji. Série mistrovství Evropy úrovně Trophy se uzavře turnajem v Budapešti, který proběhne 13. až 14. července. Čeští sedmičkáři si do něj ponesou 18 bodů. Do nejvyšší úrovně Championship postupují dva nejlepší týmy. Češi tak budou mít poměrně solidní pozici.

Utkání českého týmu

 • Turecko - Česko 10:17 / základní skupina, pátek
 • Česko - Polsko 33:7 / základní skupina, pátek
 • Česko - Maďarsko 12:20 / základní skupina, sobota
 • Česko - Maďarsko 38:0 / čtvrtfinále, sobota
 • Lucembursko - Česko 19:42 / semifinále, nedělě
 • Lotyšsko - Česko 28:19 / finále, neděle

Pořadí týmů po prvním turnaji

 1. Lotyšsko 20 b.
 2. Česko 18 b.
 3. Švédsko 16 b.
 4. Lucembursko 14 b.
 5. Švýcarsko 12 b.
 6. Rumunsko 10 b.
 7. Maďarsko 8 b.
 8. Turecko 6 b.
 9. Polsko 4 b.
 10. Izrael 3 b.
 11. Moldavsko 2 b.
 12. Monako 1 b.

Záznamy ze všech utkání je možné shlédnout na Rugby Europe TV.

Zdroj fotografií: Rugby Europe

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři