Je to místo, kde byste ragbyový klub v Česku očekávali asi jen stěží. Na samotném severu na hranicích s Německem ve Šluknovském výběžku v oblasti Sudet, jedné z nejodlehlejších a nejchudších oblastí Čech. Zde se nachází malebné městečko Rumburk (německy Rumburg, hornolužickosrbsky Romboj), kdysi pro svoji výstavnost, množství restaurací a zábavních podniků nazývané Malá Paříž.
Není to dobře promazané soustrojí velkých klubů se stovkami členů, jakými jsou třeba Tatra Smíchov či Říčany, o místo na ragbyovém slunci zde bojují jen nízké desítky členů. Převážně těch hodně mladých. Malému ragbyovému klubu, jedinému v celém Ústeckém kraji, se v Rumburku ovšem díky obřímu úsilí party nadšenců daří dobře. Z příběhu prakticky neznámého rumburského ragbyového klubu dobře prosvítají hodnoty ragby, na kterých je tento sport postaven.
NEPŘIZPŮSOBIVÍ NEBO FOTBALISTI
„Za 10 let existence se náš klub výrazně posunul. Doufáme, že se bude posouvat i nadále. Jsme malým klubem ale našim hráčům a jejich rodičům se snažíme nabízet víc než jiní,“ říká Lenka Punčochářová, místopředsedkyně klubu. „Zkrátka se snažíme vyjít s málem ve velice sociálně slabé oblasti, kde jsou především nepřizpůsobiví - a zbytek jde hrát fotbal.“
Hřiště má klub od města k užívání zdarma. „Hlavní stadión i tréninkové hřiště jsou v pohodě, když není tréninkové pod vodou nebo hlavní rozryté od zápasu fotbalistů,“ uvádí Lenka Punčochářová. Stadión před lety prošel celkovou rekonstrukcí, nezapomnělo se ani na pouzdra pro H branky. V zimě klub pořádá tréninky v tělocvičně základní školy, tu má také zdarma. „V zimě nám také místní podnikatel poskytuje zdarma i osvětlené venkovní hřiště s umělým povrchem.“
RAGBY POD STROMEČEK
Klub založil Vratislav Drda, původně jako Rugby Club Alba Rumburk 2013. „Byl to hokejista, ale ragby měl moc rád. Jen ostatní kluby byly od nás moc daleko. Jednou dostal od svých synů Vánocům ragbyový míč a právě jeho potomci ho dotlačili k tomu, aby klub v Rumburku založil. Hodně mu pomohl Zdeněk Zatloukal, někdejší prvoligový hráč Havířova, který se stal hlavním trenérem.“
V klubu dbají na to, aby trenéři měli minimálně licenci C, asistenti pak D. „Já osobně si dodělávám B. Kolegyně se snaží dodělat C, ale chybí ji minirozhodčí (krom toho naši starší hráči by rádi minirozhodčí taky). Ale například do Olomouce, kam ji posílala unie, opravdu není možné jet,“ doplňuje Lenka Punčochářová.
"V únoru 2023 se klubu z Rumburka poprvé v historii podařilo postavit tým hráčů kategorie U8. Hráči se v hale v Říčanech utkali se Slavií, Spartou, Říčany, Rakovníkem a Pragovkou. Všechny zápasy vyhráli."
Roční hráčské příspěvky jsou v Rumburku minimální. Od města klub dostává jen nízké dotace, snaží se tak vyjít s málem. „Přesto poskytujeme servis, že rodiče nemusí jezdit vlastními prostředky na turnaje, které máme minimálně 110km daleko. Z počátku jsme do klubu dávali hlavně naše peníze,“ vysvětluje Lenka Punčochářová.
PODPORA? AMMOR, OLYMP I STRONG GIRLS
Nedávno klub na akci města Čarodějnice představil soutěže pro děti s prvky ragby. 21. května klub organizuje turnaj sedmičkového ragby U14. Dopoledne na stejný den domlouvá přátelský turnaj dětí U12 a U14 s německým klubem z Drážďan.
„Náš klub velice úzce spolupracuje s asociací AMMOR, díky níž se nám daří rozvíjet dovednosti našich hráčů, umožňují nám hrát ragby XV a jezdit do zahraničí. Díky RA Olymp zase hrajeme sedmičkové ragby a mohli jsme s nimi jet na turnaj do Klagenfurtu. Velké dík a spolupráci máme i s klubem Strong Girls, který se ujal našich hráček a umožňuje jim vyzkoušet a hrát dívčí ligu a jezdit do zahraničí,“ hovoří s vděkem Lenka Punčochářová.
Na podzim plánujeme klub společná setkání v jedné z restaurací a sledování zápasů mistrovství světa. V současnosti se vedení klubu snaží výzvou sehnat sponzory na kompletní oblečení pro hráče. „Abychom jezdili na turnaje jednotně a nejen na turnaje. Dresy máme už zastaralé, se starým logem.“
Tak ať se daří!
Více o klubu zde: www.rclionsrumburk.cz
Petr Býma
media@rugbyunion.cz
Autor je externí spolupracovník ČSRU a ragbyový fanoušek