Reprezentace XV - U20

V neděli proti Nizozemcům. Národní tým do 20 let je odhodlaný vydat ze sebe vše.

Podobně jako u reprezentačního výběru chlapců do 18 let se ke své velké premiéře na mistrovství Evropy před domácím publikem chystá i "dvacítka". České mladíky čekají v prvním utkání Nizozemci. Jak se naši ragbisté na soupeře chystali? Který z hráčů tým povede do šampionátu jako kapitán? A s jakým výsledkem by byl realizační tým spokojený? Ptali jsme se hlavního trenéra reprezentace U20 a zároveň sportovního ředitele ČSRU, Romana Šustera.

Přípravy nadcházejícího šampionátu jsou v plném proudu. Na stadionu Markéta v pražském Břevnově panuje čilý ruch. Týmy účastnící se turnajů přijíždí na tréninky, dobrovolníci chystají reklamní bannery kolem hřiště a v akci jsou i další "dělníci ragby", kteří chystají pro týmy zázemí a starají se o organizaci akce. Uprostřed všeho shonu pak nacházíme s dalším šálkem kávy v rukou Romana Šustera. Bývalý profesionální hráč a pilíř národního týmu mužů v současnosti působí, mimo jiné, jako trenér národního týmu do 20 let. O sportovních vyhlídkách jeho svěřenců v nadcházejícím turnaji jsme se s ním bavili necelé tři dny před výkopem utkání proti ragbyovým "Oranjes".

Jaký je tým, který se na domácím mistrovství Evropy představí?
Snažili jsme postavit co možná nejsilnější tým, tak abychom byli konkurenceschopní v této náročné soutěži. To jak se nám to povedlo, uvidíme samozřejmě až po ukončení mistrovství. Nicméně všichni hráči, kteří jsou ve výběru, mají naší důvěru a víme, že nechají na hřišti všechno, aby co možná nejlíp reprezentovali ČR.

Jak probíhala příprava týmu na šampionát?
Myslím, že příprava proběhla velmi dobře. Jak postupujeme v přípravě, tak je vidět posun směrem tam kam potřebujeme. V každém případě hráči odvedli v průběhu přípravy velký kus práce a připravují se svědomitě.

Už máte vybraného kapitána?
Ano máme, bude jím Tomáš Dvořák z RK Petrovice, který je jedním z nejlepších hráčů svého ročníku a zároveň respektovaným hráčem v týmu. Také má zkušenosti z loňského ME a hraje na postu vazače, který je jedním z nejdůležitějších na hřišti. Věříme, že Tomáš dokáže svým výkonem a dobře zvoleným proslovem vést tým do boje, strhnout je k překonání vlastních limitů, dodat jim podporu v momentech pochybování a uklidnit tým v případě nervozity. Věříme, že dodá týmu sílu, a že nás dovede k vítězství.

Jaké jsou silné stránky týmu?
Věřím, že hlavní silnou stránkou týmu bude kolektivní chuť bojovat a jít za společným cílem.

S jakým umístěním na turnaji ME bys byl spokojený?
S takovým, které nám umožní nastoupit v příštím ročníku bez kvalifikačního procesu, ale ve skrytu duše doufáme i v něco víc.

Co očekáváte od prvního utkání proti Nizozemsku?
Bude to velmi těžké utkání, které pro nás bude opravdovým testem a může nám ukázat naše limity. Nizozemsko je jedním z nejlepších týmů skupiny a má kvality ve všech sektorech hry. Přesto nastoupíme plni odhodlání bojovat pro vítězství.

Proč by vás měli fanoušci přijít podpořit?
Hráči na sobě hodně pracovali, mají chuť všem ukázat, že jsou tým, který může uspět. Pokud jim fanoušci dodají energii a odvahu z hlediště, jsem si jistý, že jim to kluci vrátí skvělými výkony a vzájemně tak budou sdílet nevšední ragbyové zážitky. Přijďte, kluci si to zaslouží!

Lístky na víkendová utkání je možné zakoupit s předstihem v síti Ticketportal. Rozpis soutěže, včetně časů výkopů jednotlivých utkání sledujte na webu rugbyunion.cz. Akce se koná za finanční podpory MČ Praha 6, dodavatelem vitaminů pro všechny hráče je pak společnost Anecoop.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři