Domácí soutěže

Tatra U23 zatím na špičce 1. Ligy

V neděli 25. února byla odehrána další dvě utkání 1. Ligy ragby mužů. I tentokrát se jedno utkání odkládalo a i tentokrát zvítězil výběru Tatry do 23 let. Neměl to však vůbec lehké.

RC Tatra Smíchov U23 - RC Přelouč 33:29

Byla to bodová přestřelka, ve které jméno vítěze nebylo jisté až do poslední chvíle utkání, kterou bylo odkopnutí míče do zámezí v podání Marka Šimáka. Do té doby se střetávalo silové pojetí hry přeloučských bizonů a mrštná ladnost převážně mladých ragbistů Tatry.

Nakonec zvítězili ragbisté Tatry, kteří si tak v rámci své prvoligové pouti připisují druhé vítězství. Ač poražení, i tak měli ragbisté z Přelouče důvod k úsměvu.

"Po 127 dnech jsme hráli náš první zápas a to ne s úplně mladým týmem. Proto nás utkání proti mladým Tatrovákům bavilo a užili jsme si to," vysvětloval po utkání kapitán bizonů Jan Čížek, kterého diváci mohli opět vidět po boku svého bratra Jakuba a dalších známých hráčů z východočeského městečka. Ti během podzimnu 2023 odstoupili hned zkraje pohárové soutěže pro nedostatek hráčů. Podobná situace by letos neměla hrozit.

"Máme silnější kádr, dneska se nám pár kluků bohužel omluvilo. Jinak musíme pracovat na čistotě hry, tři žluté karty se dnes na utkání projevily. Příští týden jedeme do Vídně a tam jim chceme oplatit tu prohru z finále 1. Ligy na jaře 2023," komentoval Jan Čížek z Přelouče. Další utkání vyhlíží s očekáváními i trenér obou seniorských týmů Tatry, Jan Oswald.

"Dnes jsme odehráli těžké utkání, Přelouč těžila z váhové převahy v roji, kdy nás v mlýnech a protlačovaných maulech dostávala pod tlak. V průběhu utkání jsme se s tím vyrovnali a nakonec i zápas zvládli. Příští týden nás čeká další velká výzva - Slavia."

Tatra má kromě skalpu Přelouče na svém kontě i vysoké vítězství nad Zlínem z prvního kola. To ji zatím řadí na průběžné první místo tabulky. Slavia má však zápas k dobru a ve velké formě se předvedl i víděňský tým Donau.

RC Bystrc - RU Donau Wien 0:73

Zatím nejvyšší vítězství v tomto ročníku mužských soutěží zaznamenal tým z Rakouska. Ti na svého soupeře z Brna nastoupili již od začátku utkání a dlouho drželi průměrné tempo jednoho bodu za minutu. V poločase vedl vídeňský tým již 45:0 a bez inkasovaného bodu i dohrál. Ragbisté z rakouské metropole těžili ze silných mlýnů a útočné hry, v jejímž rámci dokázali publiku předvést i obdivuhodnou sérii fází. Výsledek 73:0 tak znamenal určitou satisfakci za porážku z prvního kola, kterou jim na jejich hřišti uštědřila pražská Slavia.

"Očekávali jsme velmi těžké utkání. V minulé sezóně nás Bystrc dvakrát porazila, takže jsme se na utkání pořádně připravili a předvedli to nejlepší," vyjádřil spokojenost s až překvapivě lehkým průběhem utkání Sebastian Freydell, trenér vídeňského týmu. Úsměv z jeho tváře mu nevzalo ani zranění Maxe Schwaba, jedné z opor víděňského mančaftu.

"Myslím, že to zranění vypadalo hůře, než jaké bylo doopravdy. Věřím, že se během nadcházejících dvou týdnů dá dohromady. Čeká nás však ještě dlouhá sezóna a důležité je, že máme dostatek náhradníků, obzvlášť mezi rojníky, ke kterým Schwab patří," komentoval Freydell. Stejně jako kapitán Přelouče Čížek, i on se už teď těší na reprízu loňského finále 1. Ligy.

"Přelouč je velmi kvalitním týmem. Navíc nehráli během podzimu, takže měli čas si odpočinout a teď budou určitě fit. Na utkání se těšíme, ale abychom uspěli proti takto fyzickému týmu, budeme si muset hrábnout až na dno," věští 33 letý trenér z Rakouska.

O poznání méně radostná nálada pak panovala v táboru brněnských ragbistů. "Velká porážka, řada kluků je ještě stále nemocná z minulého víkendu. Každopádně máme velké problémy v útoku a ani roj nefungoval tak, jak má. Možná se na tom projevila i nedostatečná příprava - neměli jsme možnost jít trénovat na trávu na berana. Určitě se ale budeme zlepšovat," věří po utkání trenér Jakub Vrána.

Nadějí na zlepšení bude nadcházející utkání proti Zlínu. "Zlín je náš dlouhodobý soupeř, máme ho docela dobře přečteného. Nezbývá asi nic jiného, než vyhrát. Chceme zabojovat o to, abychom se mohli dostat do Extraligy," měl jasno kouč Vrána.

Co nabídne třetí kolo?

Další utkání 1. Ligy se budou hrát v sobotu 3. března. Diváci se můžou těšit na již zmiňovanou reprízu loňského finále mezi Přeloučí a Donau, ale také na souboj mezi vedoucím týmem Tatry U23 a Slavií, která vyhrála ve Vídni a netají se ambicemi na návrat do Extraligy. Bystrc se Zlínem budou mít příležitost získat otřesené sebevědomí. Vítěz může být však jen jeden.

Fotografie: ČSRU / Jiří Boháček

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři