Mládežnické ragby

Úspěšné tažení výběrů do 16 let v Itálii: čeští mladíci ovládli turnaj v Rovigu

Torneo Aldi Milani v Rovigu, zhruba 50 tisícovém městu nedaleko italských Benátek, je nejstarším italským turnajem mládeže v ragby. Letošního ročníku se účastnilo 12 týmů. Nechyběli ani dva účastníci z Česka, konkrétně celostátní výběry do 16 let. Jejich výsledky překonaly očekávání.

Ve finále rozhodly kopy

Do Itálie vyrazilo českých 43 hráčů, kteří byli následně rozděleni do dvou týmů. Během turnajového dne čekala každý tým porce čtyř utkání v patnáctkovém ragby. Každé utkání se hrálo na dva, desetiminutové poločasy.

"Vzhledem ke krátké hrací době často rozhodovalo to, v jakém rozpoložení tým do utkání nastoupil a jak se hráčům povedly první momenty," vysvětloval Filip Vacek, trenér národních výběrů do 16 let. A českým ragbistům, navzdory dlouhé cestě autobusem, se do dobrého rozpoložení zjevně podařilo dostávat. České "áčko" vyhrálo ve skupině a po vyhraném semifinále se i probojovalo do finále. V něm čekal české mladíky těžký boj. Utkání bylo vyrovnané a skončilo nerozhodně. O vítězi turnaje tak rozhodovaly kopy po odrazu (dropgóly). Chladnou hlavu si zachoval Sebastian Lacina, který proměnil dva kopy, což se nepovedlo jeho italskému soupeři.

Druhý český tým skončil ve skupině druhý a v následných bojích urval velmi slušné 6. místo. "V našem druhém týmu byla vidět nesehranost a velké rozdíly v dovednostech mezi hráči. Ty se projevily zejména v obraně. Na druhou stranu jsme byli rádi, že jsme mohli vzít širší výběr a pozvat kluky, kteří následně tu zkušenost přenesou na ostatní ve svém klubu. Pro řadu z nich to mohl být životní ragbyový zážitek," usuzuje Vacek, který byl spokojen i s herním projevem řady talentovaných hráčů. Dle něj se ukázali ti, kteří by měli v příštím roce působit v základu reprezentace do 18 let.

Příští stanice: Racing Metro

Turnajem v italském Rovigu však letošní program výběru do 16 let ani zdaleka nekončí. "Koncem června nás ještě čeká turnaj v německém Heidelbergu a na podzim plánujeme zájezd do Francie. Pokud to klapne, měli bychom poměřit síly s Lyonem a rovněž týmem Racingu Metro, které patří mezi jedny z nejlepších klubových týmů světa," představuje výčet plánovaných akcí týmu trenér Filip Vacek.

Na tyto, stejně jako další akce národních výběrů do 14 a do 16 let si budou přispívat zejména hráči a jejich rodiče. Za jejich osobní zapojení patří velký dík. Ještě dodejme, že zmíněné týmy jsou záměrně označovány jako výběry a ne reprezentace. V souladu s pojmoslovím Národní sportovní agentury se za reprezentace označují pouze takové týmy, které se účastní oficiálních soutěží organizovaných Rugby Europe anebo World Rugby. Pro tyto věkové kategorie však podobné soutěže neexistují.

Za fotografie děkujeme paní Lacinové.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři