Domácí soutěže

Spravedlivější a v šesti: taková bude Extraliga 2024

A nejen Extraliga. Velmi podobný formát budou mít tři nejvyšší úrovně seniorské soutěže mužů. Čtvrtá úroveň se odehraje v pěti týmech a pátá úroveň pak turnajově ve čtyřech. V tomto článku přinášíme na soutěže bližší pohled a nechybí ani rozlosování základních částí.

Avizovaná úprava soutěžního formátu pro letošní jaro bylo významným tématem už během první poloviny předchozího roku. Nebývale velká pozornost byla věnována soubojům ve spodní polovině tabulky, kde se hrálo o udržení. To platilo jak pro Extraligu, tak i pro 1. ligu, do jejíhož dalšího ročníku „přežila“ jen polovina startovního pole.

Zmíněné změny však měly své opodstatnění. Záměrem bylo snížit počet týmů tak, aby se během jara mohly v základní části utkat spravedlivě dvakrát, systémem „doma-venku“. K tomu se očekává i navýšení počtu vyrovnaných utkání. Aby se všechna utkání podařilo odehrát, a zároveň zbylo dostatek času pro přípravu na sedmičkovou sezónu, dvě nejvyšší úrovně (Extraliga a 1. liga) začnou již v polovině měsíce února. Vzhledem k chladnějšímu počasí, které v tuto dobu v našich zeměpisných šířkách obvykle panuje, budou mít kluby možnost odehrát svá úvodní dvě utkání na hřišti s umělým povrchem na pražské Markétě. Případně bude možné utkání odložit na náhradní termín nebo nejhůře do termínů reprezentačních přestávek.

Udrží se Říčany na trůně?

Otázek pro nadcházející extraligovou soutěž je mnoho. Samozřejmě bude velká pozornost věnována tomu, zdali se na špici udrží středočeské Říčany. I letos půjdou hráči v modrobílých dresech do bojů pod vedením trenéra Němečka, který rovněž vede seniorský národní tým mužů, a kapitána Šedivého. Hned v první kole čeká říčanské hráče Tatra. Co do počtu sportovců největší tuzemský klub ze Smíchova skončil minulý rok na bronzové příčce a dá se očekávat, že se stejným výsledkem se v nové sezóně jen tak nespokojí. Stříbrná Sparta se v prvním kole utká s brněnským Dragonem a čtvrtý Vyškov s pátou Pragou. Kompletní rozlosování je pak uvedeno níže.

Týmy, které se po základní části umístí do čtvrtého místa, postoupí do semifinále. To se bude hrát jednokolově 25. května. Extraligové finále pak bude odehráno 1. června 2024. Pátý a šestý tým bude muset extraligovou příslušnost uhájit v dvoukolové baráži, jejíž termíny jsou stanoveny na 25. května a 8. června.

Slavie na cestě zpět do Extraligy

Druhá šestice týmů rozehraje 1. ligu rovněž 17. února. Hned v prvním kole se můžeme těšit na souboj Slavie s vídeňským týmem Donau. Jak rakouský klub, který na jaře 1. ligu vyhrál, tak i Slavia, která loni sestoupila z Extraligy, budou dost možná největšími favority. Obzvlášť u pražského týmu můžeme očekávat velkou chuť po návratu do nejvyšší soutěže. Tu koneckonců předvedli během podzimního Poháru, kdy se jim jednou podařilo porazit i pozdější vítěze z Říčan. Kromě zmíněných dvou klubů se v 1. lize představí i Zlín, Bystrc, Přelouč a výběr Tatry Smíchov do 23 let.

Nejlepší dva týmy po základní části odehrají dvoukolovou baráž (25. května a 8. června), třetí se čtvrtým se utkají o konečné třetí místo 25. května a dvoukolovou baráží sezónu zakončí i pátý a šestý tým - tentokrát s nejlepšími účastníky 2. ligy.

Od března odstartují i 2. a 3. liga ragby

Na začátku března pak odstartují utkání i třetí a čtvrtá soutěž. Ve 2. lize se střetne šest týmů. Kromě tradičních dvou týmů ze Slezka, tedy Havířova a Mariánských hor, se v ní předvedou i převážně mladí hráči z Petrovic a „béček“ Slavie a Říčan. V soutěži nebudou chybět ani Jihočeši, kteří nastoupí v dresu společenství Českých Budějovic a šumavského Nýrska.

Konkrétní podoba 4. ligy je předmětem jednání

V páté soutěži pak budou ještě čtyři kluby, které se utkají formou miniturnajů. Půjde o pražský Olymp, Kralupy nad Vltavou, tým Sparta U23 a slovenské Piešťany. Konkrétní rozlosování a podoba soutěže je momentálně v jednání, kterého se účastní i zástupci dotčených klubů.

Fotografie: ČSRU / Martin Flousek

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři