Domácí soutěže

Ligy mužů v poločase: Slavia a Petrovice na cestě zpět

Za polovinou základní části jsou po tomto víkendu, kdy stála Extraliga, i 1., 2. a 3. liga ragby mužů v patnáctkovém ragby. Kdo má zatím našlápnuto na boj o postup do vyšší úrovně? A komu hrozí sestup?

V minulém roce došlo k úpravě systému mužských soutěží. Počty účastníků jejich jednotlivých pater se zúžily na šest, v případě čtvrté výkonnostní úrovně na pět. Změna měla za cíl nabídnout více vyrovnaných utkání. Podrobnější vyhodnocení bude možné udělat po konci jarní části. Již teď však můžeme sledovat určité "odlehlé" hodnoty, které se soupeřem vyrovnanou partii nehrají. Jednou takovou je tým Slavie.

Hlad po návratu, obavy z odlivu hvězd

Hořký sestup potkal vloni Slavii. Jeden z nejstarších ragbyových klubů v Česku se minulý rok umístil na sestupovém, sedmém místě a letos hraje v 1. lize. A její hráči v ní nadělují. Naposledy porazili Zlín 122:0. "Zatím jediné vyrovnané utkání jsme hráli ve Vídni. Jinak to je pro nás o ničem," hodnotil stroze a jasně dosavadní průběh soutěže Marek Hora, člen vedení Slavie. Ačkoliv Slavia dost možná projde druhou nejvyšší soutěží hladce, nedostatek těžkých zápasů může být problematický pro baráž s extraligovým mančaftem.

"Spadli jsme, musíme si to vybojovat," uznává úděl svého klubu v této sezóně Hora a chválí přístup hráčů. "Na tréninky společně s béčkem chodí 45 lidí. Zatím všichni zůstali a věří, že se nám podaří opět probojovat do Extraligy. Žádný z hráčů neprojevil zájem hostovat v extraligovém klubu," chválí loajalitu svěřenců. Zdali by však byla neochvějná i v případě, kdy by Slavia zůstala v 1. lize i v roce 2025, na to nemá Hora příliš pomýšlení.

Obdobná situace panuje i v Petrovicích. Klub z okraje Prahy si myslel na Extraligu, čekal ho však pád do ligy druhé. Dle slov sportovního ředitele klubu Raymonda Burnarda jde nyní všechno podle plánu, petrovický tým je na druhé příčce. "Naším hlavním cílem je porazit doma B tým Říčan. O ostatní utkání strach nemám," věří svému týmu mladý Jihoafričan.

Co ho trošku trápí je jen tréninková docházka. "Řada hráčů si asi myslí, že na utkání druhé ligy se nemusí trénovat. Jinak jsem ale rád, že všichni zůstali v klubu navzdory sestupu. Máme v klubu celkem dvanáct reprezentantů do 18 a do 20 let. Bojím se však, jestli by tito hráči zůstali i příští rok. Musíme postoupit. Dlouhodobým cílem je Extraliga. I proto jsme angažovali trenéra z Jižní Afriky," představil Burnard nedávnou akvizici v podobě Dylana Andrewse, svého vrstevníka z rodného kraje.

Jak vypadají tabulky

Pokud forma petrovickým vydrží, v baráži by mohli narazit na jednoho z trojice Přelouč, Zlín a Bystrc. Tuto trojici týmů, kdy hned dva z nich byly v době nedávné v nejvyšší soutěži, nezastihl začátek roku 2024 v optimální formě. Hlavní nepřítelem je nedostatek hráčů a marodka. Relativně bezpečnou pozici má tým Tatra U23 a pak samozřejmě vedoucí tandem Slavia a Donau Vídeň.

Kromě Petrovic má nejlépe do baráže o druhou nejvyšší soutěž našlápnuto béčko Říčan. To momentálně vede 2. ligu. Střed tabulky patří dvojici klubů z moravskoslezského kraje. Lépe je na tom ostravský Sokol, který zvítězil jak v derby proti Havířovu, tak si poradil i s béčkem Slavie a "jihočeským společenstvím" Nýrska a Českých Budějovic. Právě posledně jmenované tři kluby jsou nejvíce ohroženy sestupovou baráží.

Předposlední výkonnostní úroveň mužského systému soutěží představuje 3 liga. Jak bylo řečeno, ta má jen pět účastníků. Na čele je Olomouc následována béčkem Pragy. Střed zatím drží Babice a na spodních dvou příčkách, Plzeň a společenství Liberce a Petrovic B. Stejně jako u vyšších soutěží, i zde platí, že první dvojka se utká v baráži o postup do vyšší ligy a dva nejhůře umístěné týmy zase v baráži o udržení.

Celý systém pak uzavírá 4. liga, která se hraje formou miniturnajů s nižšími nároky na počty hráčů. Tu hrají Sparta U23, Olymp, Piešťany a Kralupy nad Vltavou. Týmy mají za sebou dva turnaje a další čtyři je čekají.

Ať už máte svůj tým v kterékoli úrovni, na jejich výkony se můžete těšit opět během nadcházejícího víkendu. Před námi je druhá polovina základních částí a vyhlídka pěkného počasí, proto vzhůru na ragby!

Fotografie: Miroslav Kuběna

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři