Ragby ve světě

Soutěž, kam chtějí Češi, dobyla Gruzie. Irsko vládne Evropě i světu

Evropa nabitá ragby. Takový byl třetí březnový víkend. Vítěze zná jak evropská „extraliga“, tak i jeho „prvoligová“ soutěž. Bráno odspodu, mistrovství Evropy Championship suverénně ovládli Gruzínci.

Evropa nabitá ragby. Takový byl třetí březnový víkend. Vítěze zná jak evropská „extraliga“, tak i jeho „prvoligová“ soutěž. Bráno odspodu, mistrovství Evropy Championship suverénně ovládli Gruzínci.

GRUZIE VÁLCUJE ZEMĚ V CHAMPIONSHIP

Ti se ve finále ve španělském Badajozu utkali s Portugalci. Hráči z Pyrenejského poloostrova se sice už v 6. minutě ujali vedení (pětku položil kapitán Tomás Appleton, který později viděl červenou kartu), ale za deset minut Gruzínci otočili skóre a už a ve vítězném módu ho udrželi až do konce. Gruzie ve finále porazila Portugalsko jednoznačně 38:11.

Bylo to šesté gruzínské vítězství v Championship v řadě. „Prohráli jsme s lepším týme, jsou opravdu silní,“ konstatoval po zápase Patrice Lagisquet, hlavní kouč Portugalska. Soupeři se opět utkají na letošním mistrovství světa ve Francii, kde jsou ve stejné základní skupině.

Gruzie je nyní na 11. místě aktualizovaného světového žebříčku World Rugby. Jasná dominance země v soutěži opět vyvolala na specializovaných ragbyových serverech diskusi o tom, zda by se tým neměl účastnit turnaje Six Nations, tedy prestižního „skutečného“ mistrovství Evropy. Zejména na úkor Itálie, která je v tuto chvíli až 14. ve světovém žebříčku a v Six Nations skončila téměř jako vždy poslední. „Gruzie v současnosti patří ke špičce světového ragby, neustále se zlepšuje její hra v útoku,“ prohlásil po finále pro server České ragby Eduard Krützner starší, legenda tuzemského ragby.

Na stejném stadionu jako Gruzie s Portugalskem se ve stejný den utkali o bronz domácí Španělé s Portugalci. V mnohem napínavějším utkání nakonec hosté zvítězili 31:25, když rozdílových šest bodů posbírali v samotném závěru utkání ze dvou trestných kopů. Působit v ME Championship je dlouhodobým cílem českého národního týmu. Ten v tuto chvíli hraje ale pouze úroveň Konference. Mezi ní a Championship je ještě třída Trophy.

EVROPSKÉ TÝMY STÁLE VLÁDNOU SVĚTU

Vítězem letošního Six Nations se suverénně stalo Irsko. Tým vyhrál všech pět zápasů a získal takzvaný Grand Slam. Loni soutěži dominovala Francie, která tehdy rovněž dobyla Grand Slam. Letos skončila druhá za Irskem. Obě evropské země hrály nejlepší ragby a před světovým šampionátem, který startuje již za pět a půl měsíce, patří mezi favority. Irsko je v čele světového žebříčku, Francie je druhá.

Solidně se v turnaji představilo sílící Skotsko, naopak zklamaly Anglie i Wales. Angličané v předposledním kole turnaje utrpěli doma na slavném Twickenhamu dokonce drtivou porážku od Francie 10:53. Itálie dlouhodobě patří k jasnému outsiderovi soutěže, což potvrdila ziskem jediného bodu i letos.

SEXTON vs. DUPONT

Mezi největší hvězdy Six Nations opět patřila francouzská mlýnová spojka Antoine Dupont. Naprosto komplexní hráč je svým vlivem na tým nezastupitelný. Má skvělou fyzičku, je silný a výbušný, skvěle čte hru, dokáže změnit herní projev celého týmu. Mimo mimořádné ofenzivní síly disponuje i skvělou defenzivou. V zápase s Irskem sundal skládkou naturalizovaného Australana Macka Hansena takovým způsobem, že to komentátor zpravodajství BBC Chris Jones označili za zázrak. „Je to naprosto mimořádný hráč v mimořádném týmu. Má na to, aby svoji již tak hvězdnou pozici (z angl.: stardom) posunul ještě nahoru a spolu s tím i celou Francii,“ napsal Chris Jones.

Irská útoková spojka Johny Sexton v zápase proti Anglii zlomil historický rekord v počtu bodů v Six Nations. Sedmatřicetiletý kapitán byl před utkání s 557 body na stejné pozici jako jeho někdejší spoluhráč, ale i konkurent na post útokovky Ronan O´Gara. Po zápase skončil na hranici 566 bodů. Pohistorickém zápase aplaudoval Sextonovi celý Aviva Stadium v Dublinu.

Sexton, který po mistrovství světa ukončí reprezentační kariéru, i Dupont mají jasný cíl: povedou své týmy ve Francii za vítězstvím. Cokoli jiného by pro obě mužstva bylo zklamáním. Světový šampionát slibuje být mimořádným zážitkem.

POŘADÍ SIX NATIONS 2023

1. Irsko
2. Francie
3. Skotsko
4. Anglie
5. Wales
6. Itálie

ME CHAMPIONSHIP 2023

Finále: Gruzie – Portugalsko 38:11
O 3. místo: Španělsko – Rumunsko 25:31
O 5. místo: Nizozemsko – Německo 50:28
O 7. místo: Belgie – Polsko 18:17

pb

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři