Ragby XV - Extraliga

Slavia sestupuje, Sparta jde do finále. Zlín zatápěl Dragonu

V extralize se vyjasnilo. Ve finále se příští sobotu v Říčanech utkají domácí se Spartou. Do 1. ligy sestupuje Slavia a Zlín. Rozhodly o tom dnešní zápasy.

Slavia Praha, nejstarší český ragbyový klub, v mimořádně dramatickém zápase podlehla doma v Edenu Pragovce o jediný bod 19:20 a sestupuje do 1. ligy. Dragon Brno vyhrál nad Zlínem 35:27, to znamená že poražený také sestupuje do 1. ligy.

Říčany v semifinále porazily Tatru 17:5 a jako obhájci titulu si příští týden znova zahrají o titul. Ve druhém semifinále Sparta doma porazila Vyškov 25:16.

Dragon a Praga se utkají v červnových barážích o udržení v extralize s nejlepšími dvěma týmy z 1. ligy. O třetí místo se utká Tatra Smíchov s Vyškovem. Všechny zápasy o konečné umístění v extralize jsou na programu 20. května.

FAVORIZOVANÝ DRAGON V NESNÁZÍCH A SRDNATÝ ZLÍN

Dragon – Zlín 35:27

27:5, takový byl průběžný stav zápasu před koncem první půle. Pak Zlín, od počátku sezóny považován za outsidera extraligy, předvedl něco mimořádného. Tým vedený zkušeným koučem Petrem Juříkem se do soupeře doslova zakousl. Začal na hřišti domácí přehrávat a během patnácti minut položil opařenému Dragonu čtyři pětky!

Srdnatě se bijící hosté srovnali stav zápasu na 27:27. Až v 67. minutě Monré De Ridder z Jižní Afriky zvýšil trestným kopem na 30:27. Domácí pak v závěrečných desítkách vteřin přidali ještě poslední pětku velice zajímavého zápasu. Zlín sice sestupuje do 1. ligy, tým nicméně za celou sezónu i za hru proti Dragonu zaslouží velké ocenění.

„Utkání mělo tři fáze, na začátku nás Dragon přehrával. Nám se podařilo dotáhnout. Bohužel závěrečnou dvacetiminutovku zvládli lépe domácí, promrhali jsme několik šancí. Zápas rozhodly naše prohrané auty v závěru utkání,“ zhodnotil dramatický duel kouč Zlína Petr Juřík.

EFEKT HOŠEK A SLÁVISTICKÝ ZMAR

Slavia – Praga 19:20

19:3 vedla Slavia nad Pragou po první půli. V mimořádně důležitém zápase. Přesto ho ztratila. Rozhodly dvě věci: opětovné slávistický „blik“, nečekané selhání, o kterém jsme již psali a které se v týmu opakuje, a Dan Hošek. Reprezentační kapitán, vazač Pragy a jedna z nejvýraznějších osobností extraligy v nástupu do druhé půle položil dvě pětky. Další body si Medvědi z Vysočan vybojovali trestnou pětkou. O možný závěrečný nápor se slávisti připravili žlutou kartou. Tým ukončil mimořádně smolnou sezónu sestupem, radost hráčů Pragy na konci zápasu byla obrovská. Setrvání v extralize nyní tým musí potvrdit v baráži s mužstvem z 1. ligy.

EFEKTIVNÍ ŘÍČANY

Říčany – Tatra 17:5

Poločas bez bodu, to se v zápasech Říčan stává jen velice vzácně. Obhájce titulu a suverénní vítěz základní části soutěže rozhodl o vítězství v semifinále už v první půli položením tří pětek. Tatra kontrovala pouze pětkou úderného Karla Berounského mladšího.

Zápas zhodnotil trenér Říčan Miroslav Němeček: „Utkání jsme začali dobře a podle plánu. Rychle jsme šli do vedení a diktovali tempo. Bohužel jsme se dostali v druhé půli do útlumu díky velkému množství technických chyb. Také jsme nevyužili několika příležitostí ke skórování a nedostali jsme se do herní pohody, hodnotil trenér, podle kterého na týmu také bude, aby se „do budoucna lépe přizpůsobil způsobu rozhodování hlavního rozhodčího“. Podle Miroslava Němečka jde o cenné vítězství, protože tým věděl, že Tatra má potenciál a hráče na to, aby v zápase uspěla. „Soupeři patří ocenění a respekt za předvedený výkon,“ uzavřel Miroslav Němeček.

SPARTA SI DALA DVAKRÁT VYŠKOV

Sparta – Vyškov 25:16

Sparta před týdnem, ještě v základní části extraligy, porazila Vyškov na jeho půdě 10:5. Vstup do semifinále ji ale nevyšel. Po půli prohrávala 3:6. Pak ovšem během deseti minut druhé půle naskládala soupeři tři pětky, což se ukázalo jako rozhodující. V 70. minutě pak český reprezentant Sheldon Fortuin přidal již svoji druhou pětku. Vyškov odpověděl až v samotném závěru, to už ale bylo pozdě. Poražený tým se utká o třetí místo s Tatrou.

Vítězství a postup do finále je pro Spartu velice cenný. Tým úspěch oslavoval. „Nech mi chvilku se dostav z oslav,“ reagoval s úsměvem na dotaz na hodnocení utkání kouč Sparty Eduard Krützner mladší. Hodnocení nedošlo, oslavy se zřejmě protáhly.