Ragby XV - Extraliga

Schlanger únikem zlomil odpor Vyškova. Výsledky extraligy

Říčany se opevnily ve vedení ragbyové extraligy. Tým Miroslava Němečka přemohl ve Vyškově svého doposud největšího konkurenta, vládne tabulce a je jako jediný neporažen. V těžké pozici se po 5. kole ocitl nejslavnější český klub Praga. Ten prohrál doma s Tatrou a zůstává v tabulce předposlední.

Vyškov - Říčany 12:30

Po tři čtvrtiny hrací doby to byl velice napínavý a trochu nervózní zápas. Čekalo se na chybu soupeře. „Nakonec ji nikdo neudělal, o zápase rozhodl Michal Schlanger, který únikem přes celé hřiště víceméně morálně zlomil odpor Vyškova," hodnotil klíčový moment zápasu kouč Říčan Miroslav Němeček. „Posadil nás tím na koně," doplnil kouč, který se tím okamžitě ocitl v sedle.Zkušený zadák Říčan Michal Schlanger (ročník 1984 a někdejší reprezentant) zasadil rozhodující ránu domácím v 69. minutě za stavu 5:13 v neprospěch domácích.

Obě pětky Vyškova položil vazač Ondřej Kovář, bratr kapitána Martina. Zbylé dva vyškovské body navíc přidal z konverze Jan Kučera, odchovanec říčanského ragby. Poslední pětku Říčan a zápasu položil mladý Matěj Novák (ročník 2004), který je zároveň hlavní hráčskou hvězdou propagačního videa ČSRU v kampani „Nenech složit ragby."

Statistiky: Vyškov_Říčany.pdf

Dragon Brno - Slavia 15:36

V mimořádně důležitém zápase z dolní poloviny tabulky si Slavia odváží vítězství z Brna.V zápase stejně jako v těch předchozích zářil mladičký Matyáš Hora, syn slávistického bafuňáře a sekretáře Marka. Matyáš položil a nakopal podstatnou část bodů hostujícího týmu. Slavia vedla již od 3. minuty pětkou rychlého zadáka a reprezentanta Jakuba Hrdličky. Dragon se držel do půle, která skončila 10:14 v jeho neprospěch.

Ve druhé části hry již byli jasně silnější hosté a rychle navyšovali skóre. Pětku položil například i kapitán a rváček k pohledání Patrik Průcha. Slavia opět hned od začátku vyztužila sestavu o gruzínskou trojici Natchkebia – Kilasonia – Korkelia (připomínající tak trochu někdejší finskou hokejovou trojici Peltonen – Kapanen – Jokinen).

„Matyáš podal slušný výkon, ale dnes rozhodl výkon celého týmu, a to co se řeklo, že budeme hrát.Jsem moc rád, že začínáme plnit taktiku a tím se samozřejmě posouváme dál," uvedl trenér Slavie Martin Jabůrek přímo z paluby vlaku, kterým se hosté vraceli do Prahy. Na realizačním týmu byla znát úleva i radost z výsledku, oslavovalo se.

Mladičtí a hraví slávističtí plejeři si mezi sebou rozdali přezdívky světových ragbistů, přikládlme proto vyjádření sportovního ředitel Slavie Dana Beneše v nezměněné podobě: „Hráči jako Matěj Severýn alias Dupont a Matyáš Hora alias N'Tamack měli v tomto klíčovém zápase velkou podporu všech srdnatě hrajících spoluhráčů. Hodně byla vidět průbojná tříčtvrtka David Miřácký alias Gaiel Fickou nebo náš slávistický Thomas Ramos tedy Jakub Pospíšil, který dneska fenomenálně přesouval hru dlouhými kopy."

Statistiky: Dragon_Slavia.pdf

Sparta - Zlín 27:16

Zlín se vyšvihl na Spartě. Nováček extraligy a outsider zahrál na Podvinném Mlýně velice dobře. „Přijeli jsme po zlepšených výkonech překvapit a bodovat. To se bohužel nepodařilo, ale i tak výkon byl dobrý. Cely zápas byl na těžkém terénu vyrovnaný, rozhodla větší zkušenost Sparty.Rojovou hrou tam v rozhodující chvíli dali dvě vítězné pětky. Pro nás dobrá zkušenost a odraz dál," uvedl k zápasu kouč Zlína Petr Juřík.

V zápase, který řídila rozhodčí Hanka Erika Radochová, zahvězdil domácí pilíř Vladan Diviš. S chutí hrající mladý pořízek (ročník 2002) položil hattrick. První pětku dal již ve 3. minutě, druhou pak v 71. a poslední v 74. minutě. Výkon Zlína ocenil i sparťanský kouč Eduard Krützner mladší: „Zlín dobře bránil a hrál opravdu s velkým nasazením. My jsme promarnili několik šancí blízko brankoviště v prvním poločase." Zlín zůstává v průběžné tabulce základní části poslední, Sparta sice čtvrtá, ale významně snížila náskok na třetí Vyškov.

Statistiky: Sparta_Zlín.pdf

Praga - Tatra 15:24

Těžký zápas pro domácí Pragovku. Ve Vysočanech prohrávala po čtvrt hodině již 0:14. Domácí pak sice stáhli, ale poločas se zakotvil na výsledku 12:21 v jejich neprospěch. Dvěmi pětkami se v první půli blýsknul mladý tatrovácký křídelník a juniorský reprezentant Antonín Vobr. Za Pragu snižoval například i nový Jihoafričan Monwabisi Mkhwakhwi (křídlo), který nastoupil v základní sestavě s další čerstvou posilou Jihoafričanem Sonwabisem Mqalem (zadák).

Praga v 53. minutě stáhla trestným kopem Petra Čížka vedení Tatry na 15:21. a dostala se tak na dostřel. V 64. minutě byl navíc vyloučen na 10 minut Tatrovácký Jihoafričan Branco Du Preez. Pragovka toho ale nedokázala využít, její prohru pečetil trestným kopem Karel Šampalík.

Statistiky: Praga_Tatra.pdf