Ragby XV - Extraliga

První výhru Zlína v extralize po 30 letech odnesla Slavia

Předposlední šesté kolo základní části Extraligy ragby XV je netradičně roztaženo do dvou týdnů.

Již ve čtvrtek vpodvečer se hrálo vysočanské derby mezi Spartou a Pragou. To vyhráli domácí sparťanští ragbisté. V sobotních zápase nováček soutěže ze Zlína, který v pěti kolech nebodoval, doma překvapivě a těsně porazil Slavii 23:21. Lídr tabulky z Říčan si s přehledem poradil s Dragonem Brno 41:8. Souboj mezi Tatrou a Vyškovem se odehraje až 15. dubna 2023.

Sparta – Praga 16:9 (13:6)
Vysočanské derby ovládla Sparta. Pragováckého protivníka, rekordmana v počtu tuzemských titulů v nejvyšší soutěži, kterému se letos příliš nedaří, zdolala rozdílem sedmi bodů. Domácí vedli po půlhodině 10:0, když pětky položili zadák Martin Schneider a křídelník Ladislav Šelepa. Za hosty ještě do půli dvakrát z trestných kopů snížil Petr Čížek.

Martin Schneider ovšem poté dvakrát uspěl taktéž z trestných kopů a pojistil vítězství Sparty. Na obou stranách nastoupily v základních sestavách odchovanci jihoafrického ragby. U Sparty to byli Lusanda Xakwana, Dillon Afrika a Sheldon Fortiun, který již ovšem hraje za českou reprezentaci.

Za Pragovku pak Monwabisi Mkwakhwi, Sonwabiso Mqalo a Romeo Thapelo Nkoane, který má již i české občanství. V 57. minutě naskočil do hry legendární reprezentační a pragovácký útočník Pavel Syrový (ročník 1976), který nahradil tříčtvtku Jakuba Žaluda.

Praga je po prohře ve složité situaci, v tuto chvíli je v tabulce osmičlenné extraligy sedmá a je jasné, že bude hrát o záchranu (stejně jako poslední Zlín a šestý Dragon). Pátá Slavia má stále šanci se probít do čtveřice, která bude hrát o titul.

Po odehrání sedmi kol základní části se soutěž rozdělí na „lepší" čtveřici, která se vyřazovacím způsobem utká o titul a na „horší" čtveřici, která bude usilovat o záchranu. Pátý tým po základní části se postaví tomu osmému, šestý pak sedmému. Dva týmy, které prohrají, sestupují do 1. ligy. Dva vítězové se utkají v baráži s nejlepšími dvěma týmy 1. ligy.

Statistiky: Sparta_Praga.pdf

Zlín - Slavia 23:21 (11:14)

Ještě pět minut před koncem napínavého zápasu prohrával domácí Zlín 16:21.V 76. minutě ovšem položila pětku útoková spojka domácích a posila Jacques Heinrich Dumas. Stejný hráč kopem položení přivedl Zlín k těsnému vítězství. To už ovšem Slavia dohrávala v oslabení, v 68. minutě obdržel červenou kartu Jan Fojtík, který přitom do zápasu naskočil až ve druhé půli.

Zlín začal dobře, už v 8. minutě vedl 8:0, pak ale začala převážně bodovat Slavia, která navýšila náskok až na 11:21. Důležitou kontaktní pětku položil za Zlín v 60. minutě rváček a kapitán Daniel Mrlík, který už dal pětku i v prvním poločase. Pak už přišlo Fojtíkovo oslabení a dramatický vítězný finiš zlínských ragbistů.

Jihoafričan Dumas byl klíčovým hráčem utkání, z pozice útokové spojky nejen položil dvě pětky, ale především zcela řídil hru Zlína, tým výrazně „zvednul" nahoru. Viděl prostor, věděl, kdy si má míč nechat a kdy ho dát, přesně rozděloval přihrávky, skvěle kopal. K zápasu se vyjádřil trenér Zlína a stále ještě i občasný hráč Petr Juřík: "Dnes rozhodla naše větší chuť po vítězstvi. Za výkon ve druhé půli jsme si výhru zasloužili. Slavii jsme v této části hry přehrávali rojem i v útoku, jen se nam dlouho nedařilo skórovat. V závěru jsme to po sérii trestných kopů proti Slavii už dotlačili. Je to pro nás první výhra v extralize po 30 letech."

Statistiky: Zlín_Slavia.pdf

Říčany – Dragon 41:8 (24:8)Už v 6. minutě se Dragon po trestném kopu do vedení – a to bylo naposledy. Říčany poté na hřišti jasně dominovaly a přidávaly body. Na postu útokové spojky domácích dostal tentokráte od trenéra Miroslava Němečka přednost Samuel Dupuy. Dosavadní útokovka a Ragbista roku 2022 Tristan Horak nastoupil na vniřní tříčtvrtce, ponechal si však ve své „kompetenci" zahrávání kopů.

Sam Dupuy v zápase položil dvě pětky, stejně tak jako jeho kolega rváček Jan Matěj Haš. Dragoun už ve druhé půli nebodoval. Říčany suverénně vedou tabulku, Dragon si prohrou zpečetil to, že se definitivně nedostane do finálové čtveřice a bude hrát o udržení v soutěži.

Statistiky: Říčany_Dragon.pdf