Reprezentace

Páté místo z prvního turnaje ME

České reprezentantky vybojovaly na prvním turnaji mistrovství Evropy v chorvatské Makarské 5.místo.

Rozřazení do skupin dané podle výsledků z loňského evropského šampionátu bylo k českému týmu nemilosrdné. Z pohledu světového žebříčku mu přiřklo do skupiny dva nejsilnější týmy v Evropě - Francii a Irsko. Skupinovou čtveřici doplnilo Turecko, které postoupilo do nejvyšší evropské úrovně v loňském roce.

Ve žhnoucím poledním slunci vyběhly Češky na hřiště k prvnímu utkání ve skupině se soupeřkami z Irska. Našim hráčkám vyšel vstup do zápasu lépe. Skóre otevřela pětkou Kristýna Riegertová. Irky ale odpověděly hned dvěma pětkami v krátké době a dostaly se do vedení. Český tým se snažil utkání otočit zpět ve svůj prospěch a neměl k tomu daleko. Do zdárného konce se ale snahu dotáhnout nepodařilo.

Druhé utkání ve skupině proti úřadujícícím mistryním Evropy z Francie mělo vysoké tempo. Češky dokázaly držet s Francouzkami krok po celou dobu utkání a nebýt vlastních, často nevynucených chyb, výsledek utkání by byl ještě vyrovnanější.

Poslední utkání ve skupině - proti Turecku - náš tým čekalo v sobotu dopoledne. Cílem bylo mít po utkáních ve skupině co nejlepší skóre a zajistit si místo nejlepšího 3.týmu a tím i postup mezi TOP 8 týmů turnaje a lepší nasazení do čtvrtfinálových utkání. Zápas zahájil lépe český tým. Na konci prvního poločasu ale přišly Češky o jednu hráčku kvůli žluté kartě a Turkyně toho využily k hned dvěma položením. V druhém poločase náš tým musel dohánět manko, což se našim hráčkám podařilo. Splnily tak cíl a postoupily mezi osmičku čtvrtfinalistů turnaje ze sedmého místa.

Čtvrtfinálovým soupeřem se stalo našim reprezentantkám dobře známé Polsko. V utkání se hned na začátku naše hráčky musely vyrovnávat s oslabením po žluté kartě Julie Doležilové. Polkám se během této doby podařilo skórovat. Do konce poločasu přidaly soupeřky ještě jednu pětku. V druhém poločase bojovaly Češky ze všech sil. Podařilo se jim skórovat a dostat se tak na rozdíl jedné pětky. V zápětí ale kontrovaly soupeřky svým položením a stvrdily tak své vítězství.

Semifinálové utkání o 5.-8.místo hrané v neděli dopoledne bylo opakováním utkání ve skupině. Irsko opět nebylo snadným soupeřem. Češky byly důraznější v obraně, ale v prvním poločase se jim nedařilo efiktivně využít držení balonu a často o něj vlastními chybami přicházel. Do druhého poločasu ale doslova vlétly. Držení balonu se zlepšilo a postupně se týmu podařilo dvakrát položit a tím v utkání zvítězit. "Když jsem do utkání v druhém poločase nastupovala, byly už Irky hodně unavené." hodnotila zápas Beáta Dittrichová, jedna ze strůjkyň vítězné pětky. " My sme vydržely až do konce a to rozhodlo."

Závěrečné utkání o páté místo bylo soubojem s přímým konkurentem o postup do World Rugby Challenger Series - s Německem. Naše hráčky navázaly na dopolední zápas a Němkám prakticky nepůjčily balon. "Měly jsme respekt, ale věřily jsem si na ně." řekla k utkání s Německem Julie Doležilová. "Věřily jsem naší taktice. Němky jsem k ničemu nepustily, udržely jsme balon a hrály jsme ven." dodává.

Druhý, závěrečný turnaj ME se odehraje 28.-30.6 v německém Hamburku.


Odehraná utkání:
7.6. Irsko - Česko 24:22 (utkání ve skupině)

7.6. Francie - Česko 26:12 (utkání ve skupině)

8.6. Česko - Turecko 19:10 (utkání ve skupině)

8.6. Polsko - Česko 19:5 (čtvrtfinále)

9.6. Česko - Irsko 10:5 (Semifinále o 5.-8.místo)

9.6. Německo - Česko 0:36 (utkání o 5.místo)

Pořadí turnaje:
1. Polsko
2. Francie
3. Belgie
4. Španělsko
5. Česko
6. Německo
7. Velká Británie
8. Irsko
9. Itálie
10. Turecko
11. Portugalsko
12. Ukrajina

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři