ČSRU
Reprezentace

Proběhla tisková konference před kvalifikací ragbistek na OH

Opravný kvalifikační turnaj v ragby na letní olympijské hry proběhne za tři týdny. Na turnaji žen v Monaku se o jediné postupové místo utká dvanátcka zemí. Chybět nebudou ani české reprezentantky.

Tisková konference u příležitosti kvalifikačního turnaje na Letní olympijské hry v Paříži 2024 se udála v areálu CSMV Olymp ve Stromovce. Na akci dorazilo něco málo přes deset novinářů, kteří následně mohli zpovídat trojici hráček české sedmičkové reprezentace - Lucie Roczyn, Štěpánka Sluková a JUlie Doležilová - a jejího trenéra Víta Chalupu. Členové národního týmu se nejprve ohlédli za loňským úspěchem na Evropských hrách v Krakově, který jim zajistil právě účast na kvalifikačním turnaji.

"Pořád je to velmi silné," nebránila se emocím při vzpomínce na rok starý turnaj Julie Doležilová. Mladá česká hráčka, která již třetím rokem v řadě drží i titul nejlepší ragbistky roku, se pak vyjdařovala i k probíhající přípravě, která byla intenzivní. Tu si navíc letos zpestřila účastí v klubové soutěži na britských ostrovech.

Největší pozornost pak byla logicky věnována samotné kvalifikaci. Česko bude čekat velmi těžká základní skupina. V ní se utká s favorizovanou Čínou, tradičně silným Polskem a ůpak ještě Mexikem. Dosavadní bilance českých žen s prvními dvěma týmy není příznivá. Trenéra Chalupu to však z klidu nevyvádí.

"Když si přehrajete druhý poločas našeho posledního utkání proti Číňankám, vidíte zcela vyrovnané utkání," vysvětloval důvody svého optimismu kouč a bývalý reprezentační hráč. Dle něj má ženský sedmičkový tým vzestupnou tendenci před vrcholnými akcemi. Mezi ty nepatří jen kvalifikace na olympijské hry, ale i série dvou turnajů mistrovství Evropy.

Odpovidat, na to, která akce je pro tým významnější nebylo lehké. Asi nejvíce jasno měla nejzkušenější z hráček, Lucie Roczyn: "Pro mě je tohle určitě poslední olympiáda, o kterou budu hrát. Dám do toho všechno." Jak Štěpánka Sluková, tak i Julie Doležilová pak představují generaci hráček, které by blížeji své vrcholné formě měly být až za čtyři roky, kdy budou Češky bojovat o olympiádu v Los Angeles. Koneckonců na tu cílí i podpora, které se ženské ragby dostává ze strany Národní sportovní agentury.

Kvalifikační turnaj v Monaku proběhne během tří dnů, od 21. do 23. června. Konečnou nominaci, včetně reportáží z tunajů budete moci sledovat i na stránkách České rugbyové unie.

Úvodní fotografie: Na dotazy novinářů odpovídali (zleva) Lucie Roczyn, Štěpánka Sluková, Julie Doležilová a trenér Vít Chalupa (autor: Petr Skála)

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři