ČSRU

Přehled podpory České rugbyové unie ze strany NSA

V uplynulých týdnech se na sociálních sítích objevila informace, že v důsledku prioritizace sportů došlo ke snížení podpory ragby v Česku ze strany Národní sportovní agentury – tedy státu – o zhruba 10 milionů Kč. Tato informace vzbudila určitý mediální rozruch a rovněž otázky mezi členy ragbyového hnutí.

Česká rugbyová unie čerpá většinu prostředků z neinvestičních dotací, které jsou určeny na zajištění provozu. To zahrnuje například přípravu reprezentantů, jejich účast na soutěžních akcích, nákupy dresů, odměny pro trenéry, členy realizačních týmů a pracovníky na svazu. Podstatnou část těchto prostředků získává Česká rugbyová unie z dotace na podporu svazů, která se dělí na tři oblasti, pro zajištění reprezentací, péče o talentovanou mládež a provoz svazu. Výše této dotace je v posledních letech obdobná, pohybuje se kolem 10 milionů Kč. Tím, že se ragby v prioritizaci umístilo v druhém koši, se výše této dotace v letošním roce dramaticky nesnížila. Nicméně, dle informací z NSA by se pomyslné nůžky mezi prvními třiceti sporty (tj. první koš prioritizace) a těmi ostatními měly v budoucnu rozevírat. Proto vedení českého ragby vyvíjí maximální možné úsilí o co možná nejlepší pozici našeho sportu při dalším kole prioritizace.

Významnou část příjmů v současnosti představuje i dotace podporující ženské kolektivní sporty s cílem se dostat na zimní olympijské hry v roce 2026 a letní olympijské hry v roce 2028. České ragby se do programu dostalo v roce 2022, kdy obdrželo 14 milionů Kč. Tato částka se v průběhu dalších let snižovala. Důvodem bylo zahájení podpory dalších kolektivních sportů při zachování obdobné výše celkové finanční alokace. V tomto případě se již důsledky prioritizace projevily ve větší míře, jelikož maximální přidělená částky v tomto konkrétním programu představovala 90% dotace loňské.

Z investičních dotací zveřejněných Národní sportovní agenturou, tedy prostředků určených například na pořízení majetku, případně výstavbu či rekonstrukci sportovišť, Česká rugbyová unie v uplynulých letech nečerpala. V letošním roce byla podána žádost ve výši 2 milionů Kč na pořízení zdravotního přístroje a motorových vozidel pro převoz reprezentací. V případě úspěšné žádosti bychom tak letos dosáhli na podporu ze strany NSA v celkové výši 21 milionů Kč, zhruba o jeden milion více, než v roce 2023.

Z NSA plynou do českého ragby prostředky i formou přímé podpory klubů, které mají možnost žádat o příspěvky na děti a mládež v rámci dotace Můj klub.

Prezentovaná data jsou volně přístupná veřejnosti na stránkách NSA.

Závěrem je třeba dodat, že ačkoli v důsledku prioritizace zatím nedošlo k dramatickému propadu příjmů od státu, jak je na sociálních sítích uváděno, pro realizaci sportovních cílů českého ragby je s ohledem na účelovou svázanost dotací a nákladnost reprezentačních výběrů potřeba aktivně hledat další příležitosti, jak získat dodatečné finanční prostředky. Jednou z takových je i udržení se v druhém koši sportů a snaha o proniknutí do první třicítky.

Problém financování sportu nevnímáme ani tak v systému rozdělování financí, jako zcela jistě v nedostatku prostředků v této oblasti celkově. Pokud český stát chce mít více úspěšných sportovců, je potřeba se alespoň přiblížit podmínkám, které sportovci mají v zahraničí.

Úvodní fotografie: ČSRU / Martin Flousek

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři