Příběhy a rozhovory

Pomýšlel na Six Nations. Teď bude rozhodovat Říčany proti Spartě

Ve filmu Jen ho nechte, ať se bojí, hudební skladatel v podání herce Luďka Soboty tvoří nejlepší díla, když je pod tlakem. Jeho spolupracovníci ho proto kolem něho vytvářejí. Stejně to má šéf českých ragbyových sudích Tomáš Tůma s rozhodčím Nikolou Zacharievem. „Jen ať zažije tlak a projde si tím, když chce pískat mezinárodně,“ prohlásil Tomáš Tůma minulý víkend. Nikolu Zacharieva proto nominoval na ostře sledované finále extraligy mezi Říčany a Spartou.

Nikola Zachariev píská ragby již 7 let. Ještě nedávno nastupoval jako hráč, většinou tříčvrtka. Talentovaný ragbista má cit pro hru, dobrou techniku přihrávky, umí přitvrdit ve skládkách. V případě potřeby dokáže tým srovnat a tvořit hru. Je členem proslulého českého klubu ARC Iuridica.

Nikolo, jak si se dostal k ragby?
Na základní škole ve 3. třídě. Naverboval mě Michal Ouředník, dnešní manažer reprezentace a spolubojovník z ARC Iuridica, když jsme ragby hrávali o přestávkách na chodbě školy.

Co tě na ragby nejvíc baví?
Férovost, úcta k soupeři a respekt. I třeba to, že po zápase jsou oba týmy schopné si podat ruce a zajít na pivo

Proč pískáš?
Kdysi dávno, v roce 2016 jsem zahlédl událost o školení pravidel ragby. Řekl jsem si, že mi to pomůže ve hře, znát dobře pravidla. Tak jsem se zúčastnil a pak už to začalo. Rozhodčí jsou vždy potřeba, bez rozhodčích není zápas. Je fajn účastnit se zápasu z "druhé strany" a vnímat to, jakým způsobem může rozhodčí zlepšit utkání.

Jaký je tvůj cíl?
Můj cíl je, jak už jsem před nějakou dobou řekl, 6 Nations. Ale vzhledem k tomu, že pro českého rozhodčího je to nereálné, tak můj cíl je dostat se mezi dvanáct nejlepších rozhodčích v Evropě a rozhodovat utkání Rugby Europe Championship, což je nejvyšší soutěž po 6 Nations.

Co nejvíce oceníš na hráčích ragby?
Když hráči ke hře přistupují pozitivně, férově a bez zbytečností. Každý máme na hřišti nějakou úlohu. Rozhodčí je od toho aby posuzoval jednotlivé situace a dohlížel na dodržování pravidel. Hráči jsou od toho aby hráli to, co mají natrénované, dle pravidel a případně vyhráli utkání. A tak by to mělo zůstat.

Nedávno si rozhodoval utkání Maďarska s Lotyšskem. Jaké to bylo?
Byl to velký zážitek, první mezinárodní utkání v mojí kariéře a zároveň první po několika letech pro českého rozhodčího v mužské soutěži. Je přínosné vidět jakým zcela odlišným způsobem se hráči chovají na mezinárodní úrovni a v rámci domácích soutěží. Pomohlo mi to si utvořit myšlenky jakým způsobem rozhodovat utkání bez ohledu na úroveň soutěže. A vidět ty rozdíly.

Byl to zatím tvůj největší zápas?
Ano, zatím nejvýše postavené utkání v mé kariéře. Za měsíc mě ještě čeká 7's turnaj úrovně Trophy, která je trochu více než divize Conference, kterou hraje právě Maďarsko nebo Lotyšsko.

Kdy si začínal v extralize?
V extralize jsem začal v roce 2021 a nyní mám za sebou odhadem 17 utkání.

Co přeješ před finále Říčanům a Spartě?
Přeji oběma týmům ve finále hodně štěstí a hezké,rychlé ragby lahodici oku diváka. Nikdo není vítěz, dokud neskončí utkání.

Nějaký tvůj „silný“ moment z ragby?
nejsilnější moment utkání, který si pamatuji - mám dva - jeden když jsem jsem jako postranní rozhodčí svého prvního mezinárodního utkání v Lucembursku stal v řadě a poslouchal českou národní hymnu. Druhý - čerstvý,když jsem za průvodu hymny Rugby Europe vedl na hřiště hráče Maďarska a Lotyšska při mém prvním mezinárodním utkání jako hlavní rozhodčí.

Co ragby jako hráč? Ještě nedávno si nastupoval, jsi hráč ARC Iuridica.
Moje poslední utkání bylo asi loňské finále 1. ligy, tam jsem hrál za Společenství Říčany/ARC Iuridica proti Zlínu.

To si dobře pamatuju, na posledních dvacet minut nastoupil zlínský veterán Petr Juřík, položil nám dvě pětky a bylo vymalováno. Opravdu to byl tvůj poslední zápas?
Myslím, že už jsem asi dohrál, mám rodinu, spíš budu možná nastupovat příležitostně. Těším se na pískání, to mě naplňuje.

NIKOLA ZACHARIEV
Narozen v roce 1988
Mezinárodní ragbyový sudí
Hráč ARC Iuridica

FINÁLE EXTRALIGY 2023, 20. května, 15:00
ŘÍČANY – SPARTA
Stadión Josefa Kohouta, Říčany

Petr Býma, člen ARC Iuridica
media@rugbyunion.cz

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři