Příběhy a rozhovory

Pavel Pala končí jako trenér Vyškova. S čím přichází jeho nástupce?

Trenérská přestupová bomba probíhající sezóny. I tak by se dala nazvat výměna na pozici hlavního trenéra mužů RC JIMI Vyškov, ke které došlo po utkání vyškovských ragbistů v Říčanech. Dlouholetý úspěšný kouč Vyškova Pavel Pala rezignoval na svůj post před utkáním, které rozhodne o úspěchu a neúspěchu mužstva v extraligovém ročníku 2024.

Novým mužem, který povede vyškovské muže do závěrečné části Extraligy, je Karel Berounský starší. Jako hráč nastupoval za pražskou Pragu a v poslední době působil v klubu Ragbyová akademie Olymp. Zároveň je otcem dvou aktivních hráčů, kteří působí v Tatře Smíchov - Karla Berounského mladšího, kapitána týmů, několikanásobného reprezentanta a hráče Bohemia Rugby Warriors a mladšího, Kryštofa Otakara Berounského, který se v listopadu představil v dresu národních týmů do 18 let.

Dle slov prezidenta vyškovského klubu, Jiřího Klementa, byla výměna na klíčovém postu plánována až na léto. Z podnětu Pavla Paly k ní však došlo už dříve. Týmu dle něj scházel potřebný impluz, a tak se na lavičce Vyškova objeví Karel Berounský již zítra, ve velmi důležitém utkání proti Spartě. S čím do týmu přichází? Jaké jsou cíle? A co bude receptem na úspěch proti loňskému finalistovi ze Sparty? Ptali jsme se právě Karla Berounského.

Vyškovského mužstva se ujímáš v zásadní fázi sezóny. Před utkáními, která rozhodnou o úspěchu a neúspěchu v této sezóně. Co k této změně vedlo?

Přijetí nabídky vést RC Vyškov v této kritické fázi sezóny bylo založeno na několika faktorech. Věřím v potenciál týmu a zároveň vím, že i v takto náročném období lze s tímto zkušeným týmem dosáhnout úspěchu. Moje angažmá bylo motivováno touhou pomoci týmu v klíčových zápasech a přinést do týmu nové impulsy. Mám rád výzvy a věřím, že společnými silami můžeme dosáhnout nejen play-off.

S čím do Vyškova přicházíš? Jaké jsou Tvé cíle?

Do Vyškova přicházím s jasnou vizí a cílem zlepšit herní projev týmu, posílit týmového ducha a zvýšit motivaci všech hráčů. Mým primárním cílem je zajistit postup do play-off a následně bojovat o titul. Chci také pracovat na dlouhodobém rozvoji hráčů a vytvořit silný základ pro budoucí sezóny. Mám na čem stavět, protože odstupující trenér Pavel Pala odváděl spoustu let s týmem skvělou práci.

Jak dlouhé by Tvé angažmá mělo na Moravě být?

Na Moravě by moje angažmá mělo trvat zatím do konce této sezóny. Po jejím skončení se sejdeme s vedením klubu a probereme možnosti další spolupráce na základě dosažených výsledků a vzájemné spokojenosti. Zatím jsem s týmem absolvoval dva tréninky a musím konstatovat, že co se týče tréninkového nasazení hráčů a disciplíny, tak jsem byl velmi spokojen.

Jak to, že se do Vyškova jako trenér dostáváš Ty?

Protože vedení klubu věří v moje zkušenosti a schopnost tým pozvednout a já věřím v potenciál hráčů. S vedením klubu jsme jednali již delší dobu, to že se teď vše urychlilo, jsem nečekal, ale když přišla nabídka začít po zápase s Říčany, tak jsem vůbec neváhal a okamžitě jí přijal.

Máš s tímto klubem nějaké vazby z minulosti?

Celou svou hráčskou kariéru jsem sice působil v RC Praga, ale poslední oficiální zápas v extralize jsem nastoupil za Vyškov právě proti RC Praga. Byl to víceméně hec od Karla Ševčíka, tehdejšího trenéra Vyškova a mého nerozlučného kamaráda z dětství, se kterým jsme přátelé dodnes. Z této doby taky pochází týmová fotka, na které jsem zvěčněn a která visí dodnes v klubovně. Nejen díky této zkušenosti znám velmi dobře prostředí a zázemí klubu. Znám také management klubu z dob, kdy jsme proti sobě hrávali. Dále jsem měl také čest se potkávat s mladšími hráči, když jsem působil jako manažer reprezentačního týmu mužů v ragby o sedmi hráčích a reprezentačního mužstva kategorie U18. Z toho plyne, že nepřicházím do neznámého prostředí a vím co můžu od vedení a hráčů očekávat.

Vyškov čeká na Spartě přímý souboj o play-off. Jaká je nálada v týmu před tímto utkáním?

Nálada v týmu je bojová a odhodlaná. Hráči si uvědomují důležitost nadcházejícího utkání a jsou plně koncentrovaní na svůj výkon. Všichni jsme si vědomi, že jde o klíčový zápas, který rozhodne o našem dalším působení v sezóně.

Co bude klíčové pro úspěch v tomto utkání? V čem vidíte největší sílu Sparty?

Klíčové pro úspěch bude udržení disciplíny, efektivní obrana a využití našich šancí v útoku. Největší silou Sparty je jejich zkušenost a soudržnost. Mají několik vynikajících hráčů, kteří dokáží ovlivnit průběh zápasu. Bude tedy důležité se na ně speciálně připravit a minimalizovat jejich příležitosti. Očekávám, že zápas bude vyrovnaný a výsledek se bude odvíjet od toho, kdo udělá méně chyb.

Jakou sestavu bude mít Vyškov k dispozici? Budou kromě zraněného Trunečky k dispozici všichni hráči?

Kromě zraněného Trunečky budeme mít k dispozici všechny ostatní hráče. Trénujeme velmi intenzivně a ladíme detaily, které budou mít vliv na průběh zápasu. Hráči jsou připraveni dát do zápasu maximum. Sestava bude postavena tak, aby co nejlépe čelila silným stránkám Sparty a zároveň využila našich předností v útočné fázi.

Co by pro klub znamenal neúspěch a baráž o přežití v Extralize?

Neúspěch a baráž o přežití by byla samozřejmě velkým zklamáním, ale není to konec světa. Věřím, že máme dostatečně kvalitní tým na to, abychom se vyhnuli této situaci. Pokud by však došlo na baráž, bude to příležitost k tomu, aby se tým semknul a ukázal svou sílu v následujících zápasech. Uděláme vše proto, aby Vyškov zůstal součástí extraligy. Teď se ale soustředíme na zápas, který je před námi a ostatní neřešíme.

Jak odstupujícímu Pavlu Palovi, tak jeho nástupci, přejeme mnoho zdaru do další etapy jejich trenérské kariéry. Utkání RC Sparta Praha proti RC JIMI Vyškov proběhne na Podvinném mlýně již zítra, v sobotu 18.5. od 14:00. Utkání bude rovněž přenášeno na kanále ČT Sport Plus.

Úvodní fotografie: Pavel Pala po vítězném utkání v únoru 2023 / autor: ČSRU / Martin Flousek

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři