Reprezentace

Patnáctkáři zvítězili v posledním utkání sezóny nad Ukrajinou 48:18

Divoké utkání odehrál reprezentační výběr mužů proti Ukrajině v Havířově. Poté, co čeští hráči ovládli první půlku, se jim podařilo udržet vedení navzdory oslabení a zvítězit v posledním utkání sezóny poměrem 48:18.

"Víme, že nemůžeme postoupit, a snad ani sestoupit. Přesto je pro nás toto utkání bude dalším důležitým krokem, ve které chceme předvést naši hru," vyzýval k docenění významu utkání ještě před jeho výkopem trenér Němeček. Utkání bylo rovněž velice důležité pro odchovance havířovského klubu Lukáše Rapanta, který hrál své poslední utkání za reprezentaci.

Výkon českých ragbistů tomu také odpovídal. První poločas byl plně v jejich režii. Bodově se prosazovali zejména útočníci. Obzvlášť vidět byli bratři Hřebačkové, Samuel Dupuy a Martin Cimprich. Skóre 33:6 ve prospěch českého týmu mluvil za vše.

Ukrajinský tým vypadal na konci první půle vyčerpaně a chvílemi i rezignovaně. Jejich nástup do druhé čtyřicetiminutovky však působil mnohem zdravějším dojmem. Od 46. minuty navíc hráli Ukrajinci přesilovku, když se nešťastným způsobem oslavenec Lukáš Rapant hlavou střetl s ramenem ukrajinského kapitána. Nejen, že sám utrpěl zranění, ale navíc hlavní rozhodčí Hawkins ocenil tuto kolizi červenou kartou. Nedlouho poté viděli čeští ragbisté od rozhodčího ještě dvě žluté karty, díky čemuž posléze hráli ve 12 hráčích proti 15. Navíc, do Havířova tou dobou dorazil i prudký nárazový vítr doprovázený silným deštěm.

Jak to občas i bývá, když už vše vypadá beznadějně, naděje se objeví. Ukrajincům se podařilo několikrát položit, nicméně Češi se nedlouho na to stabilizovali a v oslabení se dokonce Martin Cimprich probojoval do brankoviště soupeře. Výkon českého týmu nakonec ještě jednou pětkou korunoval individuální akcí Adam Miřácký.

Čeští ragbisté uzavřeli sezónu v soutěži Trophy třetím vítězstvím a s dvěma prohrami tak s nejvyšší pravděpodobností skončí na 3. místě.

"Do této sezóny jsme šli s cílem se udržet a to se nám povedlo. Věřím, že tato sezóna bude dobrou platformou pro další zápasy a v budoucnu snad i postup," zhodnotil sezónu jeden nejvíce bodující hráč českého týmu v utkání proti Ukrajině, Martin Cimprich.

Fotografie: ČSRU / Martin Flousek

Sestava českého týmu

Základní XV: Rapant, Vomáčka, Vlad. Diviš, Chytil, Homer, Faktor, Diviš, Hošek (c), Schütz, R. Hřebačka, Kohout, Dupuy, L. Hřebačka, Koblic a Cimprich.

Lavička: Král, Novotný, Adámek, Sklenský, Bejček, Havel, Miřácký a Pospíšil.

Realizační tým: Němeček, Vokrouhlík, Manyosha (trenéři), Neuwirth (fyzio), Tlapák (kustod) a Ouředník (vedoucí týmu).

Body: Cimprich 18, Dupuy, R. Hřebačka, L. Hřebačka, Hošek, Vladan Diviš a Miřácký 5.