Příběhy a rozhovory

Ouředník s Vlasákem: O prázdninách hlavně udržet disciplínu

Desátá epizoda podcastu České rugbyové unie ZaHáčky se věnovala letní přípravě. Jak dlouhá by měla být přestávka od ragby? Jak koncipovat přípravu? A jakou roli v tom hrají rodiče malých ragbistek a ragbistů. Na tyto a další dotazy odpovídali dva hosté.

Těmi byli Michal Ouředník, člen trenérsko-metodické komise a sportovní ředitel ARC Iuridica, a Martin Vlasák, hlavní trenér kondice mužů ČSRU působící i v mistrovském klubu z Říčan.

Ač jsou prázdniny příležitostí vypnout, oba hosté absolutní odstřihnutí od pohybu nedoporučují. "Každý mi dá určitě za pravdu, že je snazší pokračovat, než začít," vysvětlil Martin Vlasák, kterého poté doplnil Michal Ouředník: "Prázdniny jsou přesně ty měsíce, kdy se mohou hráči věnovat i jiným sportům. Důležité je pořád se hýbat."

To stejné platí i pro trenéry, pro které jsou prázdniny ideálním oknem pro přípravu nadcházející sezóny. Případně i pro nějaké dovzdělání. "Příprava je základ, naplánovat a rozfázovat tréninky, i když je bude muset třeba měnit," komentoval Ouředník. Pokud si trenér neví úplně rady, potom by mu v klubu měl pomoci sportovní ředitel. Jak však Ouředník dodává, plánování tréninků není jaderná fyzika.

"Mělo by se začít od nějaké všeobecné přípravy, kondiční příprava v tom musí, alespoň během začátku, hrát dominantní roli. A až postupně jít do těch specifických dovedností," představil "mustr" pro trenéry Ouředník.

Bavili jsme se rovněž i o letních soustředěních, která mají své nezastupitelné místo v letní přípravě. Je totiž ideální - a často i jedinou - příležitostí, pro bližší seznámení se mezi sportovci a budování týmu. O tom, jak to funguje a řadě dalších věcech jsme se bavili v nejnovější epizodě ZaHáčky, která je k dispozici na Spotify a Apple Podcasts.

Malá video ochutnávka:

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři