ČSRU

Co prozradil monitoring zranění během podzimu 2023?

Během podzimní části sezóny proběhl zkušební monitoring zranění. Předmětem evidence bylo celkem 7 soutěží. V tomto příspěvku přinášíme shrnutí, co nám nasbíraná data říkají a jaké z nich plynou závěry.

Rozhodčí hvizdem píšťalky ukončí utkání, nechá oba týmy nastoupit, oznámí výsledek a pak již jde jistým krokem do šatny, kde vyplní zápis o utkání. Kdo kdy skóroval, střídal anebo viděl kartu. Nově přibyla ještě jedna povinnost - vypsat případy, kdy došlo ke zranění. Právě tyto informace by měli dodat členové realizačního týmu ihned po konci utkání. Zdravotní komise České rugbyové unie, po vzoru ragbyově vyspělých zemí, data začala sbírat, aby je později mohla vyhodnotit a vydat doporučení, jak učinit ragby bezpečnějším. Během podzimu bylo zapojeno celkem sedm soutěží, od kategorie U14 přes muže až po ženy.

"Celkem jsme evidovali 105 případů zranění během 271 zápasů v období srpen až listopad 2023. Daleko nejvíce jich bylo v seniorských soutěžích mužů, kde v rámci 63 odehraných utkáních došlo k 64 incidentům," představila souhrnnou statistiku Olga Grossová, členka zdravotní komise. Tedy jeden zápas rovná se v průměru jedno zranění. A to v číslech řada případů chybí, neboť disciplína při vyplňování nebyla příkladná. Jiné věkové kategorie se ukázaly jako významně bezpečnější. Když kupříkladu porovnáme muže s dorosteneckými kategoriemi U16 a U18, v 72 utkáních došlo k zranění jen v 18 případech. Tedy jedno zranění na čtyři utkání.

Měli bychom však mít z těchto čísel hrůzu? Je počet incidentů v soutěžích mužů už příliš vysoký?

"Ragby je kontaktní sport a různá zranění pohybového aparátu, případně tržné rány se dají čekat. Co bylo pro mne překvapující, a na co se musíme dále zaměřit, je poměrně vysoký podíl zranění hlavy a to i přesto, že se jedná o jedno z nejčastějších poranění i ve statistikách World Rugby. Poranění mozku a možné dlouhodobější důsledky jsou v ragby velkým tématem a důvodem, proč se celosvětově upravují pravidla," vysvětluje Olga Grossová a zároveň připomíná i nedávnou implementaci pravidla "Recognize & Remove" v Česku, kdy má hlavní rozhodčí pravomoc nechat vystřídat hráče, pokud má podezření, že utrpěl otřes mozku. Pokud toto podezření není ani zdravotní službou vyloučeno, hráč si musí dát jeden až dva týdny přestávku, aby mohl mozek zregenerovat. Možná přijde o důležité utkání, ale zdraví hráčů má v tomto případě přednost.

"Právě citovaná data nám ukazují, že zavedení pravidla Recognize & Remove bylo dobrým krokem," komentuje Grossová. Zároveň ale vidí potřebu monitoring dále zlepšovat. "Z dat sice vidíme četnost zranění, na čem však budeme muset dále více pracovat je pochopení mechanismu, který zranění předchází. Teprve potom můžeme být úspěšní v prevenci. I proto budeme v roce 2024 v monitoringu pokračovat a navíc začneme evidovat situace, při kterých ke zranění dochází," představuje novinku Grossová.

Díky těmto, dodatečným informacím se tak budeme moci dozvědět, zdali jsou hráči náchylnější ke zranění při pokusu složit soupeře nebo třeba při kolizi ve snaze chytit míč ze vzduchu. Právě to by mohlo dát trenérům a hráčům konkrétní návod, na jaké oblasti hry se zaměřit, příslušně upravit tréninkový proces, a díky tomu učinit zážitek z ragby bezpečnější a příjemnější. Jsme však na začátku této cesty, věříme proto, že více informací a odpovědí budou časem k dispozici.

Pokud by kluby měly kdykoli zájem o poskytnutí statistiky zranění svých hráčů, můžou se obrátit právě na citovanou členku zdravotní komise Olgu Grossovou.

Fotografie: ilustrační snímek, autor ČSRU / Martin Flousek

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři

deneme bonusu veren siteler