Reprezentace XV - U18

Mistrovství Evropy U18 a U20 v Praze

Nad účastí našich týmů na turnajích Mistrovství Evropy XV ragby kategorií U18 a U20 visel dlouho otazník. A to nejprve z finančních důvodů, které částečně vyřešila květnová kampaň „Nenech složit ragby“ a posléze z důvodů organizačních, kdy jediný zájemce o pořádání těchto turnajů Španělsko, svou kandidaturu na pořadatelství stáhlo a tak evropská federace neměla organizátora těchto dvou turnajů.

K českému pořadatelství více řekl ředitel České rugbyové unie, Pavel Myšák, který již od začátku prázdnin vedl intenzivní komunikaci s Rugby Europe a i samotnými účastníky turnajů.

Závazek vůči přispěvatelům v kampani

„Když jsme se v průběhu června dozvěděli o zrušení zájmu ze strany Španělské ragbyové federace tyto dva turnaje pořádat, okamžitě jsme začali diskutovat možnost uspořádání obou těchto turnajů v Praze. Byť jsme si vědomi nedostatečné kapacity sportovišť, a po stránce personální se bude jednat o velkou výzvu, nechtěli jsme dopustit, aby další dvě generace reprezentantů přišli o svoje vrcholy sezóny a možnosti se utkat s evropskou špičkou, tak jak tomu bylo například za pandemie."

Jak dále Pavel Myšák vysvětlil, významnou roli při rozhodování hrála i podpora veřejnosti během jarní kampaně na platformě HitHit.

"Zejména, když široká veřejnost prokázala solidaritu v rámci crowdfundingové kampaně, což jsme vnímali jako další závazek, proč se do tohoto ambiciózního záměru pustit. Finance, které se tak vybraly, budou stačit nejen na pokrytí nákladů účasti reprezentace U18, ale také reprezentace U20. Uspořádáním tohoto turnaje v Praze ušetříme významné finanční prostředky, které bychom jinak museli vynaložit za dopravu do zahraničí," vypočítával benefity plynoucí z pořadatelství neúnavný třicátník, který letos "oslavil" deset let svého angažmá na ragbyovém svazu.

Turnaj by nebylo možné uspořádat v Praze bez podpory Olymp Centra sportu MV, které pro turnaje poskytne stadion na Markétě s umělým povrchem, jelikož na travnatých hřištích by vzhledem k listopadovému termínu nebylo možné uspořádat celkem 24 utkání a 48 tréninků.

Turnaje Mistrovství Evropy XV U18 a U20 (Championship 2023) budou konat v termínu 10. až 20. listopadu 2023 na národním stadionu Markéta za účasti těchto národních týmů:

  • U18: Gruzie, Portugalsko, Španělsko, Belgie, Nizozemsko, Česká republika, Rumunsko, Švýcarsko.
  • U20: Nizozemsko, Portugalsko, Belgie, Rumunsko, Polsko, Česká republika, Švýcarsko a o osmém účastníkovi se stále jedná.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři