Reprezentace XV - U18

ME U18 Den #2: Rumuni obdivuhodně obrátili utkání s českým týmem

Porce dalších čtyř utkání evropského šampionátu chlapců do 18 let byla odehrána během úterý 14. listopadu. Všechna utkání byla k vidění na pražském stadionu Markéta, přičemž český tým nastoupil ke svému utkání od 18:30.

Rozpis úterních utkání

• Belgie - Švýcarsko 31:0
  • Portugalsko - Španělsko 34:6
  • Nizozemsko - Gruzie 10:29
  • Rumunsko - Česko 18:15

Záznam ze všech utkání lze přehrát na Rugby Europe TV. Vyžadována registrace.

Komfort Belgie, vykartovaní Španělé a kousající Nizozemci

Úvodní střetnutí Belgie a Švýcarska nepřekvapilo. Belgičané se dokázali psychicky po porážce s Nizozemskem dobře připravit, a pohlídat si výhru nad nováčkem v Champioship 31:0. Poměrně jednoduché to měli i Portugalci. Ti se v pyrenejském derby utkali se Španěly. Utkání velmi rychle nabralo vysoké otáčky a diváci se mohli těšit z ragbyové podívané. Ta však utrpěla po udělení červené karty španělskému hráči. Portugalci přesilovky využili znamenitě a dovedli utkání do poměrně jasného vítězství 34:6. Ragybovým vrcholem dne pak bylo utkání mezi Nizozemskem a Gruzií. Gruzie šla do zápasu jako jasný favorit. Nizozemci navzdory tomu předvedli fantastické nasazení. Výborně skládali a statečně bojovali. V druhém poločasu však začali Nizozemcům docházet síly a ukázaly se zkušenosti Gruzínců, kteří vyhráli své semifinále a opět se ve finále utkají s Portugalci.

Dvě tváře Rumunů, které poslaly Čechy do boje o 7. místo

Český tým měl na konci prvního poločasu vše, co si mohl přát. Vedl 10:0, většinu hru držel soupeře na své polovině hřiště a navíc ho čekal zbytek utkání v početní převaze, když byl Mihai Nita vyloučen za nakopnutí soupeře do hlavy. Ani to však nestačilo. Do druhé půle nastoupil úplně jiný rumunský tým. Ten hrál disciplinovaněji, bral českým hráčům míč na zemi a dobře bránil. Navíc tvrdě trestal přestupky českých hráčů. Hlavní roli v tom sehrál kapitán rumunského týmu Antonio Mitrea. Během druhého poločasu nakopal všech 18 rumunských kopů, většinu z místa mezi "desítkou" a půlící čárou. Českému týmu se ještě podařilo v závěru snížit na 18:15, po opětovném rozehrání ale brzy ztratil míč, načež bylo utkání ukončeno.

"Prostě jsme ztratili sílu. Přestali jsme hrát podle plánu, a bylo to," komentoval výsledek utkání kapitán českého týmu Martin Černohorský. V doslovu zároveň pogratuloval soupeři a složil mu obdiv za schopnost otočit utkání po obdržení červené karty.

"Klíčový byl přístup. Ten se během přestávky změnil a díky tomu jsme byli schopni zvítězit. Miluji svůj tým," prohlásil v rozhovoru po utkání Sebastien Tofán, který během utkání odstoupil pro zranění.

Závěrečné kolo ME kategorie U18 proběhne v sobotu 18. listopadu. Český tým se utká o konečné sedmé místo se Švýcarskem.