Reprezentace 7s - Dívky

ME juniorek 7s: České lvice jsou bronzové!

V druhý den vybojovaly české hráčky bronzové medaile! Španělky braly stříbrné medaile a zlato pro mistryně Evropy v sedmičkovém ragby dívek putuje opět do Francie.

Češky se po ranním utkání kvalifikovala do semifinále

První den zvládly svěřenkyně trenéra Krále na výbornou. Tři utkání a tři vítězství. Česká děvčata hrála od 10:22 proti Skotkám.

První poločas proběhl hladce, po pětce Beáty Dittrichové v úvodu utkání se české hráčky dostaly do tempa a vybudovaly solidní náskok. Už se mohlo zdát, že vše spěje k hladkému vítězství českých lvic, když se Skotky dostaly zpět do hry. O dvě, téměř identické pětky se postarala Frey Maccolová, třetí pětku přidala Lucy MacRaeová. Skotky tak stáhly vedení českých děvčat na rozdíl pouhých tří bodů a bylo snad i štěstím, že sedmičkový poločas má jen 7 minut.

"Najednou jsme toho chtěly moc a nedařilo se nám nic," komentovala průběh druhého týmu po utkání kapitánka Bára Milínková. Českému týmu se zápas podařilo dotáhnout do vítězného konce 24:21 a připsal si tak čtvrtý triumf na petrovickém turnaji.

"Ano, více času by nám pomohlo, ale jinak máme radost z průběhu druhého poločasu, kde jsme se zvedly. I přesto, že do semifinále neproklouzneme, můžeme stále bojovat o konečné páté místo, které by bylo úspěchem," vypověděla po utkání kapitánka Skotek Lucy MacRae a posléze připomněla, že vloni se tým z britských ostrovů umístil na konečném šestém místě.

Do semifinále postoupily také Francie, Španělky a Angličanky

Francouzky nepřekvapily a hladce porazily Irky poměrem 24:7, čímž si zajistily postup do semifinále. Vzhledem k velmi příznivé bodové bilanci budou navíc nasazeny jako první a utkají se od 13:22 s Anglií.

Ta nezvládla utkání se Španělkami. Anglie se sice ujala vedení po 60 sekundách, poté dlouho své vedení držela, ale Španělkám se podařilo v závěru otočit a vyhrát 12:7. Oba týmy i tak postoupily do semifinále se stejným počtem bodů ze skupin, nicméně díky lepšímu vzájemnému zápasu šly do semifinále jako lépe nasazené právě Španělky, které čekal český tým.

Repríza loňského finále

Španělskému týmu se však odveta proti Češkám vydařila. České lvice se sice ujaly vedení v první minutě po pětce Beaty Dittrichové, po ní však byla hra na několik minut zastavena kvůli ošetření španělské hráčky. V souvislosti s tím dostala žlutou kartu Alžběta Hájková. Po obnovení hry se španělským ragbistkám podařilo přesilovku hned dvakrát využít a ujmout se tak vedení. To postupně navýšily až na 19:7.

Druhý poločas zvládly Španělky mistrně takticky. Držely míč na půlce českého týmu a ve svých rukách. Češky ještě vykřesaly naději minutu před koncem, na víc než konečné snížení to už nestačilo. Český tým v semifinále podlehl Španělsku 14:19 a v utkání o bronz se utká od 18:06 s Anglií.

"Cítíme smutek, ale do posledního utkání půjdeme s tím, že si ho hlavně užijeme," prozradila s nadějí v hlase ihned po konci semifinálového utkání Ema Küblbecková.

V druhém semifinále si Francie s přehledem poradila s Anglií a tak se fanoušci mohli těšit na reprízu loňského finále.

Fantazie s odleskem bronzové

Očekával se těžký zápas, Česko, koncekonců, stanulo proti ragbistkám z kolébky našeho sportu. Obraz hry tomu však vůbec nenasvědčoval. V samotném úvodu utkání znovu udeřila famózní Beáta Dittrichová. Další pětky na sebe nenechaly dlouho čekat. Český tým si postupně s přehledem budoval nedohnatelný náskok. Češky hrály "svou hru", držely míč a soupeřky v bílých dresech se skoro nedostaly k míči.

Ke komplikacím došlo až když měly české hráčky více jak dvacetibodový náskok. Dvakrát se provinily za žlutou kartu a až poté, za přesilovky sedm na pět, se anglické hráčky rozjely a začaly bodově dotahovat. Bylo však už příliš pozdě. Jakmile zazněl závěrečný hvizd rozhodčí Eloshviliové, svěřenkyně trenéra Krále vstoupily do bronzového království a mohly začít slavit.

"Je to výsledek spousta dřiny a poctivého tréninku. Kromě toho jsou holky skvělá parta a medaile si plným právem zaslouží," smekl týmu po výkonu poklonu jejich trenér Stanislav Král.

"Může to vypadat jako úspěch ve dvou dnech, ale je to výsledek dlouhodobé a systematické práce. Holky jsou skvělý a tento úspěch jim moc přeji," dodala po utkání nezvykle dojatá Hanka Schlangerová.

Obhájený titul v podání Francouzek

Francouzské hráčky procházely celým turnajem jako nůž máslem zapomenuté v horkém dni na kuchyňské lince a ve finále stanuly opět proti Španělkám. Španělské hráčky však hrály druhý turnajový den ve skvělé formě a povedlo se jim své finálové soupěrky zaskočit rychlou pětkou. Francouzský "stroj" se ale teprve zahříval. Francouzkám, v čele s nejlepší hráčkou turnaje Léou Trollierovou, se rychle podařilo vyrovnat a poté převzít otěže zápasu. Během druhého poločasu již bylo rozhodnuto. Francouzky dotáhly utkání k vítězství 29:12 a zaslouženě mohly začít slavit vítězství.

Záznamy z celého šampionátu jsou na Rugby Europe TV.

Fotogalerie od Martina Flouska, oficiálního fotografa České rugbyové unie.

Akce se uskutečnila za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Národní sportovní agentury.