Mistrovství ČR 7s - Muži

MČR 7s: Tatra získala titul. Slavia brala stříbro, Sparta bronz.

Dvoudenní Mistrovství České republiky v ragby Sevens mužů je u konce. Všechny tři cenné kovy braly týmy z Prahy.

Reportáž z prvního dne

První den ve skupině A

Dva týmy v každé ze skupin dostaly „černého Petra“ a odehrály všechna čtyři skupinová utkání již během prvního dne. Ve skupině A tím týmem byla pražská Slavia. Té se povedlo porazit Petrovice, Olomouc a Havířov. Na favorita z Tatry však už nestačila.

„To utkání s Tatrou nás mrzí, čekali jsme, že to bude zajímavější utkání. Bohužel se nám to nepovedlo, dělali jsme hodně individuálních chyb. Doufáme, že zítra s těmi lepšími týmy podáme lepší výkon,“ hodnotil utkání, které skončilo z pohledu Slavie porážkou 7:27 pětadvacetiletý Jan Fojtík.

Vítězství první skupiny a tím výhodu relativně slabšího týmu tak pravděpodobně získají hráči Tatry. Ti jsou sice po prvním dni druzí za Slávií, ale zítra je čekají již jen petrovičtí ragbisté. Ti sice zdolali domácí Olomouc a Havířov, pro Tatru plnou reprezentantů by však neměli představovat větší překážku.

Turnaj se v Olomouci koná i proto, že místní klub slaví kulaté výročí svého založení. Domácí ragbisté však stále na své první turnajové vítězství čekají. Toho se ale můžou dočkat zítra, kdy se střetnou s Havířovem, který dokonce ještě čekají na svou první turnajovou pětku. Prezident olomouckých ragbistů Dan Laštůvka byl i tak s výkony hráčů hájících hanáckou metropoli spokojený: „Jejich hra se mi líbila, s Petrovicemi jsme měli smůlu, rozhodlo jediné položení, výkon však předvedli hodně dobrý. Jsou to mladí kluci a jsem na ně hrdý.“ Spokojenost projevil šéf olomouckého ragby i s dosavadním průběhem turnaje: „Je to dobrý, rozhodčí jsou taky spokojení, žádné velké zranění, vše se časově stíhá – organizace běží jak má.“ Jak Dan prozradil, dokonce se podařilo i vysušit a zprovoznit vypůjčený ukazatel skóre z Bystrce.

Skupinu B zatím ovládá Sparta

Sparta vévodí po prvním dni skupině B. Ve třech utkáních se jí podařilo porazit postupně Vyškov, Bystrc a Přelouč. Nutno však dodat, že s Vyškovem a Přeloučí to neměli „rudí ďáblové“ vůbec lehké. V obou případech se skóre přelévalo z jedné strany na druhou, a v obou utkáních Sparta zvítězila o pouhé dva body.

Vyškov si pravděpodobně zajistí druhé postupové místo. Zajímavější to bude ve spodní trojce. Bystrc, Přelouč i Praga se navzájem porazily a mají shodně jedno vítězství. Zatímco Bystrc má své v základních skupinách již odehráno, Přelouč s Pragou čekají favorité. Pokud se je nepodaří zaskočit, rozhodne o umístění skóre.

„V úvodu nám dlouho trvalo nastartovat nějaký dobrý výkon. Obrovským problémem byla kolektivní obrana. V prvním zápase (s Přeloučí – pozn. Redakce) jsme začali zbytečně profesorsky a prohráli. Naše výkony se však postupně zlepšovali a v posledním utkání jsme tak dokázali porazit Pragu,“ popisoval, navzdory absencím některých klíčových hráčů na soupisce, zlepšující se tendenci svého týmu Jakub Vrána z Bystrce.

Potřebu zachovat „hlavu nahoře“ popisoval po zmíněné porážce s Bystrcí Radek Novotný z Pragovky: „Musíme zítra hrát úplně od začátku, hrát naši hru, nenechat se zbrzdit trestňáky a žlutými kartami, kterých jsme dnes dostali celkem pět.“ V posledním utkání ve skupině čeká Pragu vysočanský rival ze Sparty. Recept na jeho zdolání je jednoduchý. „Musíme držet balón a nedělat zbytečné chyby. Tento turnaj bereme vážně, Praga má spoustu sedmičkových titulů a dnešní výsledek je pro nás proto důležitý,“ prozradil jinak pilíř národního týmu v ragby XV Radek Novotný.

Záznam všech utkání z prvního dne je k přehrání na Youtube.

Reportáž z druhého dne

Na úvod druhého turnajového dne se dohrávala skupinová utkání. Zatímco Tatra naplnila roli jasného favorita v utkání proti Petrovicím, zbylá tři utkání nabídla překvapení. Přelouči se podařilo fantasticky porazit Vyškov 19:26, Olomouc podlehla Havířovu, který do té doby ještě ani v jednom utkání neskóroval a ve „vysočanském“ derby přehrála Praga lídra skupiny B ze Sparty 14:5.

Tyto výsledky zamíchaly pořadím ve skupině B, kterou i přes zaváhání s Pragou ovládla Sparta. Na druhém až čtvrtém místě pak byly týmy s 8 body za dvě výhry a dvě prohry. V souladu s rozpisem soutěže v tomto případě rozhodovalo skóre z dosud odehraných utkání. To měl nejlepší Vyškov, čímž si zajistil účast v semifinále. Další skončila Přelouč, čtvrtá byla Praga. Bystrc, která den předem získala skalp Pragy, obsadila páté místo.

Jednodušší to bylo ve skupině A. Té dominovala Tatra před Slavií, dva týmy kvalifikované do play-off. Zbylá trojice týmů se seřadila v pořadí Petrovice, Havířov a Olomouc.

Následná, semifinálová utkání svými výsledky již příliš nepřekvapila. Účast ve finále „plate“ (tj. do souboje o konečné 5. místo) si zajistila Praga nad Petrovicemi a Přelouč nad Havířovem. Velké finále pak vybojovala proti Vyškovu Tatra (21:10) a v derby pražských „S“ uspěla vršovická Slavia (21:14), ač během něj přišla vinou zranění o Matyáše Horu.

„Na Matyáše velice nešťastně a neúmyslně spadl protihráč a zlomil mu zápěstí. Teď už je v pořádku, s medailí na krku i s úsměvem na tváři. Přes léto sroste a na podzim si zase zahraje,“ informoval o stavu svého osmnáctiletého spoluhráče Jakub Pospíšil.

Turnajový program zakončila utkání o umístění. Bystrc si celkem bez problémů poradila s Olomoucí (34:7), sedmé místo vybojovaly Petrovice nad Havířovem (33:12) a Pragovka znovu porazila sympatický tým z Přelouče, tentokrát poměrem 33:5.

Patrně nejvyrovnanějším duelem závěrečné fáze byl opětovný střet dvou týmů vyznávajících dosti silové ragby – Sparty a Vyškova. Z výsledku napínavého utkání se více radovali hráči Sparty, kteří si společně s vítězstvím odnesli i bronzové medaile za 3. místo v turnaji MČR. „Výsledek je to dobrý. Samozřejmě jsme chtěli bojovat ve finále, ale sedmičky jsou nevyzpytatelné. Proti Slavii jsme udělali pár chyb a pak jsme si vybojovali ve velmi vyrovnaném utkání bronz a jsme spokojení,“ komentoval jízdu Sparty po turnaji její trenér Eduard Krützner mladší.

Velké finále mezi Tatrou a Slavií začalo rovněž vyrovnaně. Ve druhé půlce se pak naplno ukázala síla smíchovské party, v jejímž dresu se objevila řada reprezentantů v ragby XV i 7s, v níž nechyběla ani sedmičková superstar z Jižní Afriky Branco Du Preez. Tatra Smíchov Slavii porazila 31:10 a získala mistrovský titul v sedmičkách.

„Zklamáním bych porážku ve finále nenazval. Našim cílem bylo zlepšit výkon [proti Tatře] oproti včerejšku a to se nám povedlo. Jak říká náš trenér, vyhrát nad soupeřem je super, ale hlavní je vyhrát sám nad sebou, což se povedlo,“ prozradil o náladě v kabině Slavie jeden z jejích nejproduktivnějších hráčů Jakub Pospíšil a dále doplnil: „Sedmičky pro nás jsou důležité i díky tomu, že náš kádr je mladý a běhavý a pro sedmičky se perfektně hodí. Naším cílem pro tento turnaj bylo se umístit lépe než loni, a to se nám povedlo.“

Zdánlivě snadný průchod Tatry celým turnajem pro web rugbyunion.cz okomentoval odchovanec Českých Budějovic Tonda Vobr. „Určitě to lehké nebylo. Já si myslím, že jsme trošku pokulhávali na začátku, ale postupně jsme se do toho dostali. Podařilo se nám stmelit a s každým zápasem předvádět lepší výkony. Jsem toho názoru, že to podobně měli i ostatní týmy, jelikož úroveň zápasů se s průběhem turnaje zlepšovala – dalo se na to víc koukat.“

Tým hráčů Tatry navíc těžil z podpory jihoafrického Branca Du Preez. „Branco má jednak super nápady jak stmelit tým a pak je obrovským přínosem na hřišti. Sice nepokládal pětky, ale rozhazuje balóny a je na něj stoprocentní spoleh v obraně. Když ho máme za sebou, víme, že s ním můžeme počítat,“ vysvětlil přínosy afrického hráče pro tým novopečených mistrů v sedmičkovém ragby mladičký Vobr.

Tatra získala svůj sedmý titul ze sedmiček, čímž se stala historicky nejúspěšnějším klubem v tuzemských soutěží tohoto olympijského sportu. Druhá je Praga se šesti tituly.

Kompletní fotogalerie od Petra Flouska je na Flickru.

Výsledky základních skupin

Výsledky utkání

Hrací den #1 (sobota 1. července 2023)
# Skupina Domácí Hosté Výkop Výsledek Hlavní rozhodčí
M1 A RC Tatra Smíchov RC Havířov 11:00 45 : 0 Mendes
M2 B RC JIMI Vyškov RC Sparta Praha 11:22 12 : 14 Fořt
M3 A RC Slavia Praha RK Petrovice 11:44 47 : 0 Kuettner
M4 B RC Bystrc RC Přelouč 12:06 5 : 19 Radochová
M5 A RC Tatra Smíchov RC Olomouc 12:48 47 : 7 Zachariev
M6 B RC JIMI Vyškov RC Praga Praha 13:10 40 : 12 Mendes
M7 A RC Slavia Praha RC Havířov 13:32 47 : 0 Fořt
M8 B RC Bystrc RC Sparta Praha 13:54 12 : 43 Kuettner
M9 A RK Petrovice RC Olomouc 14:36 15 : 12 Zachariev
M10 B RC Přelouč RC Praga Praha 14:58 10 : 21 Radochová
M11 A RC Tatra Smíchov RC Slavia Praha 15:20 27 : 7 Mendes
M12 B RC JIMI Vyškov RC Bystrc 15:44 47 : 0 Fořt
M13 A RK Petrovice RC Havířov 16:06 29 : 0 Kuettner
M14 B RC Přelouč RC Sparta Praha 16:28 17 : 19 Zachariev
M15 A RC Slavia Praha RC Olomouc 16:50 41 : 7 Radochová
M16 B RC Bystrc RC Praga Praha 17:12 21 : 19 Mendes
Hrací den #2 (2. července 2023)
# Skupina Domácí Hosté Výkop Výsledek Rozhodčí
M17 A RC Tatra Smíchov RK Petrovice 9:00 38 : 7 Fořt
M18 B RC JIMI Vyškov RC Přelouč 9:22 19 : 26 Kuettner
M19 A RC Olomouc RC Havířov 9:44 5 : 24 Radochová
M20 B RC Praga Praha RC Sparta Praha 10:06 14 : 5 Zachariev
M21 Plate SF RK Petrovice RC Praga Praha 10:48 14 : 43 Mendes
M22 Plate SF RC Havířov RC Přelouč 11:10 5 : 24 Fořt
M23 Cup SF RC Tatra Smíchov RC JIMI Vyškov 11:32 21 : 10 Kuettner
M24 Cup SF RC Slavia Praha RC Sparta Praha 11:54 21 : 14 Mendes
M25 O9M RC Olomouc RC Bystrc 12:16 7 : 34 Fořt
M26 O7M RK Petrovice RC Havířov 12:38 33 : 12 Kuettner
M27 O5M RC Praga Praha RC Přelouč 13:00 33 : 5 Mendes
M28 O3M RC JIMI Vyškov RC Sparta Praha 13:22 17 : 21 Zachariev
M29 Finále RC Tatra Smíchov RC Slavia Praha 14:00 31 : 10 RadochováPartnerem Mistrovství ČR 7s je Vincentka a.s.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři