Dětské ragby

Kralupský Havran Cup: Vykopnuto prezidentem, odehráno elitou

Větší a větší. Takový je každoročně turnaj dětí v ragby zvaný Havran Cup. Turnaj je chloubou ragbyového klubu v Kralupech nad Vltavou a letos ho ošperkovala i účast prezidenta republiky, který provedl slavnostní výkop.

Narozdíl od ostatních turnajů, v tomto hráčky a hráči nehrají v dresech svých klubů. Místo toho reprezentují národy ze špičky světového žebříčku v ragby. Středočeské Kralupy nad Vltavou jsou tak jediným místem v Česku, kde je možné vidět v jeden "národní týmy" Austrálie, Nového Zélandu anebo třeba Skotska. O letošním Havran Cupu jsme se krátce pobavili s hlavním organizátorem a předsedou kralupského týmu, Patrikem Wagnerem.

Další Havran Cup je za námi. Kolik hodin jsi během minulého týdne naspal?

Velmi dobrá otázka a děkuji za ni. S tím spánkem a obecně zařizováním takové akce je to trochu náročnější, ale nejsem na to rozhodně sám. Máme to již dnes rozdělené a každý pomůže svým dílem. V jednom již by to nešlo. Přeci jen nikdo z nás není placený klubem a chodíme do zaměstnání. Příprava turnaje se koná ve večerních až velmi pozdních hodinách, takže tvá otázka je velmi trefná. Kdyby to dělal jeden člověk, tak nespí týden.

Během minulého ročníku se zúčastnilo téměř 500 dětí, což bylo tehdy rekordní číslo. Podařilo se tuto metu letos překonat?

I letos jsme toto neuvěřitelné číslo překonali. Bylo nahlášeno 573 ragbistů ze všech možných koutů. Když k tomu připočítám doprovod hráčů, tak jsme měli v jeden okamžik víc jak 2500 hráčů a diváků. Pro nás je to neuvěřitelné číslo. Na druhou stranu je to obrovská zodpovědnost, kdy musí vše šlapat jak po drátkách. Při takovém počtu si nemůžeme dovolit chybu. Děláme to sice za trochu Spartanských podmínek, ale o to větší radost pak všichni máme při pohledu na radost dětí. Je to krystalizující atmosféra co tam panuje nejen při nástupu, ale i po dobu zápasů. Osobně mě velmi těší, že můžeme vidět borce od Rumburku až po České Budějovice.

Už loni jsi sliboval slavnostní výkop v podání prezidenta České republiky. Jak mu to šlo?

Přesně tak. Byl to obrovský sen. Obecně si dáváme až moc velké cíle na naše poměry, ale jsme asi blázni. V minulosti jsme zvali velvyslance zemí, za které hráli naši malí ragbisté. Letos jsme zkusili nemožné. Tento sen vyšel a my jsme za něj velmi rádi. Pan prezident je obrovská persóna a tím, jak má nastavené lidské hodnoty, je nám všem ragbistům velmi blízko. Pro děti to byla krásná vzpruha a motivace. Přeci jen, kdy se vám poštěstí, aby vám prezident republiky popřál hodně štěstí. Pevně doufám, že kdo byl, ten potvrdí. Obrovské díky patří i Radomíru Vaňkovi.

V minulém roce jsi mluvil ještě o nějakém dalším překvapení. Můžeš ho už prozradit?

Překvapení měl být slavnostní výkop od pana prezidenta Petra Pavla. To se povedlo. I přes jeho aktuální zdravotní problémy, kdy měl nehodu na motorce a poranil si žebra řekl, že to pro ty děti udělat musí. Myslím, že byl stejně naměko z bezprostředních reakcí dětí, jako my všichni.

Co Tě letos nejvíce v souvislosti s turnajem potěšilo?

Osobně mě potěšilo jak harmonicky vše probíhalo. To jakou děti měli radost byla už jen třešínka na dortu.

Jaké plány a ambice máte na příští rok?

Letos jsme nasadili laťku vysoko, ale opravdu velmi vysoko. Momentálně si nedovedu představit čím to trumfneme a jestli to vlastně vůbec jde. Ale rozhodně, až si trochu odpočineme, něco vymyslíme. Máme obrovské štěstí, že máme velkou podporu rodičů, trenérů a všech, co nám s turnajem pomáhají. Rádi bychom potěšili ještě více dětí, tak zvažujeme možnosti. Ale to si ještě necháme pod pokličkou, co z toho bude.

Autorka úvodní fotografie: Martina Bláhová

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři