Reprezentace

Kouč Švýcarů o českém týmu: "Čeká nás nejsilnější soupeř sezóny."

Pochází z francouzského Grenoble, kde jako trenér začínal u mládeže. Letos oslaví své 60. narozeniny. Během své kariéry prošel řadou francouzských i zahraničích angažmá, mimo jiné třeba vedl národní tým Rumunska, s kterým se kvalifikoval na mistrovství světa na Novém Zélandu pro rok 2011, anebo francouzský Oyonnax, kde mezi jeho svěřenci byl i urostlý druhořadník z české kotliny Miroslav Němeček. Bude to právě Mirek Němeček, tentokrát jako trenér českého národního týmu, s kterým se Olivier Nier tuto sobotu utká. Nier při tom bude v roli trenéra švýcarské ragbyové reprezentace, která má velmi slibně nakročeno do nejvyšší evropské úrovně Championship.

S trenérem švýcarského národního týmu, Olivierem Nierou (ON), jsme se bavili po telefonu během středy, kdy se čerstvě podařilo vyřešit logistický oříšek, kterému švýcarský národní tým čelil. Včasný přílet ragbistů ze Švýcarska byl ohrožen kvůli stávce v letecké společnosti Lufthansa. Nakonec se vše podařilo vyřešit.

ON: Náš manažer logistiky odvedl skvělou práci. Museli jsme změnit trochu plány, bude to trošku složitější se přesunout do Čech, ale zvládneme to včas.

Začněme však trošku obecněji. V uplynulé sezóně se vám podařilo ME úrovně Trophy ovládnout a jste tak na velice dobré cestě postoupit do nejvyšší možné úrovně, Championship. Jaká panuje v týmu nálada?

ON: Nálada je velmi dobrá, když vyhráváte, všechno jde mnohem lépe. Všichni se teď velmi těšíme na utkání proti české reprezentaci. Jsme přesvědčeni, že váš tým je v probíhající sezóně tím nejsilnějším soupeřem a je úžasné sledovat, jakého pokroku jste za poslední dva roky dosáhli. Nechceme nic podcenit a tak se na naše společné střetnutí poctivě připravujeme.

Když jste zmínil český tým, už jste měli možnost shlédnout utkání české reprezentace? Co považujete za jejich silné stránky?

ON: Už jsme viděli všechna utkání českého týmu a musím uznat, že můj kamarád Mirek Němeček odvedl velmi dobrou práci. Češi jsou obzvlášť dobří v mlýnech a autech a dovedou být nebezpeční z jakékoli situace a části hřiště.

A na čem bude stavět svou hru švýcarský tým? Čeho si na vaší hře nejvíce ceníte?

ON: Pro nás je vždy výzvou dostat ty nejlepší hráče do sestavy. Ne všichni jsou vždy uvolněni ze svých, převážně francouzských, klubů a my chápeme, že z pohledu hráčské kariéry je klubové angažmá důležité. Nicméně na sobotu budeme mít silný tým, který bude doplněn i o některé nováčky.

S jakým výsledkem ze sobotního utkání byste byl spokojen?

ON: Musíme zvítězit, ale jsme si vědomi, že to bude velmi složité.

A nakonec, když se vrátíme ke Švýcarsku, jak velkým sportem v něm ragby je? Daří se díky úspěchům národního týmu hru popularizovat?

ON: Ano, jak jistě víte, nedávné mistrovství světa se odehrálo ve Francii, jen kousek od Švýcarska. Navíc, tamní příklad Portugalska nám ukázal, že když tvrdě pracujete, nic není nemožné a můžete dosáhnout fantastických výsledků. Spolu s tím se zlepšuje i situace kolem švýcarského ragby. Snažíme se upevňovat spolupráci mezi ženským a mužským národním týmem a organizovat společná soustředění. Navíc kategoriím chlapců do 18 let a mužů do 20 let se podařilo kvalifikovat do úrovně Championship. Švýcarské ragby tak teď zažívá dobré časy a musíme to i nadále posouvat, aby si mohlo v konkurenci dalších sportů ve Švýcarsku vybudovat silnou pozici.

Mezistátní utkání mezi ragbisty Česka a Švýcarska bude odehráno v sobotu, 9. března 2024 od 14:00 na pražském stadionu Markéta. Půjde o střetnutí dvou zatím nejsilnějších týmů mistrovství Evropy úrovně Trophy, tedy pomyslné třetí výkonnostní úrovně v Evropě. Vstupenky na utkání jsou v předprodeji na stránkách Ticketportal, o novinářské akreditace je možné žádat skrze formulář. Přenos z utkání poběží na kanále ČT SPORT Plus.

Po závěrečném hvizdu bude na Markétě od 16:30 odehrán ještě přípravný zápas mezi českým výběrem do 20 let proti výběru do 23 let.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři