“Francie je pořád trochu jiná planeta, ale kluci tyhle zkušenosti potřebují.” České mládežnické výběry absolvovaly výjezd do země ragby zaslíbené. Reprezentační sezóna kategorie U18 sice vyvrcholí až listopadovým mistrovstvím Evropy, které se už tradičně uskuteční na domácí půdě Stadionu Markéta. Příprava nejen hráčů do osmnácti let se ale naplno rozběhla už na jaře. První větší akcí byl výjezd do Francie, kde kategorie do šestnácti a do osmnácti let odehrály dvojici přípravných utkání.
DÍKY KONTAKTŮM DO ZEMĚ RUGBY ZASLÍBENÉ
Na výjezd do Francie vyrazilo zhruba 60 hráčů, kteří absolvovali cestu do francouzského Valence k prvnímu utkání s tamním týmem a následně přejezd do zhruba 300 kilometrů vzdáleného města Aurillac.
“Využili jsme kontaktů Adama Sehnala, který nám už dvakrát zařídil možnost zahrát si v Paříži proti Racingu 92. Zkusili jsme to znovu s tím, že by se toho účastnila i kategorie U18 a tím se i snížili průměrné náklady,” přiblížil vznik celé akce trenér národního týmu U16 Filip Vacek.
NÁROČNÁ ORGANIZACE SE VYPLATILA
Kromě Pavla Myšáka nešetřil chválou ani trenér “šestnáctky” Filip Vacek: “Předně bych ocenil to, jak to Adam Sehnal zorganizoval - hodně mu pomáhal i Ondřej Fořt. Během zájezdu byla spousta přejezdů, stravování, bylo to logisticky náročné. Musíme však vycházet vstříc týmům, které mají zájem si s námi zahrát,” přiblížil program, který kromě tréninku a dvou zápasů zahrnoval i návštěvu utkání druhé nejvyšší francouzské soutěže - PRO D2 mezi Valence a Provence nebo prohlídku zázemí profesionálního klubu v Aurillacu.
Spokojenost panovala u kategorie U16 i ze sportovního hlediska. “Valence Romans postavili silnější výběr, šlo o první konfrontaci s podobným soupeřem. Předtím jsme měli jen dva tréninky, to se projevilo. Vyjma několika momentů jsme i tak byli důstojným soupeřem. Pro druhé utkání proti Aurillacu jsme chtěli větší týmovost, kapitánem jsme jmenovali Martina Brodského, kterému se tým podařilo nabudit. Kluci se semknuli, byli hodně motivovaní, soupeře se podařilo zaskočit. Šlo o vyrovnané a pěkné utkání, které jsme vyhráli,” pochvaloval si Vacek.
“Všichni v klubech k nám byli velice vstřícní. Věnovali se nám a dokonce projevili i zájem, aby podobná spolupráce pokračovala i v následujících letech,” doplnil svého kolegu trenér kategorie do osmnácti let Karel Šampalík.
KVALITNÍ PRVNÍ TEST PRO “OSMNÁCTKU”
Právě trenérský tandem Karel Šampalík s Tomášem Kohoutem připravují tým, se kterým budou na podzim obhajovat 4. místo na domácím mistrovství Evropy hráčů do osmnácti let. Možnosti kvalitní přípravy v zahraničí proto rádi využili. “Vzali jsme do Francie širší výběr, ze kterého se bude utvářet finální tým pro šampionát. Bohužel nám chyběli někteří hráči kvůli zraněním, jiní mají studijní povinnosti v zahraničí a nemohli se uvolnit. Ve dvou těžkých zápasech jsme se snažili dát prostor všem. Měli tak možnost ukázat, co v nich je a zároveň viděli, na čem je potřeba zapracovat. Francouzské ragby je pro nás pořád ještě trošku jiná planeta. Ale i tyhle zkušenosti jsou potřeba k tomu, aby se kluci zlepšovali,” hodnotil přínos akce Karel Šampalík.
ČESKÁ STOPA VE FRANCII
Druhá zastávka v bezmála třicetitisícovém městečku Aurillac se nesla i ve znamení vzpomínek. V tamním klubu - Stade Aurillacois Cantal Auvergne totiž v letech 2010-2013 nastupoval současný sportovní ředitel ČSRU Roman Šuster. “Romana si tam pořád dobře pamatují, stále je tam na fotografiích v zázemí klubu,” ocenil Šampalík, který v zápětí naznačil i možnosti pro další české hráče v budoucnu: “Aurillac je klub s nejmenším rozpočtem v soutěži PRO D2, hodně francouzských odchovanců proto odchází za lepšími podmínkami. V “A” týmu pak hrají často zahraniční hráči, například z Nizozemska nebo Gruzie. Myslím, že tohle by mohla být dobrá příležitost pro naše hráče, jak si vyzkoušet vyšší ragbyovou úroveň.”
PŘÍNOS JE VIDĚT NA PRVNÍ POHLED
Pozitivem celé akce je podle trenérů i fakt, že se hráči dokázali zlepšovat v řádu dnů. “To, že kluci odehrají dobré zápasy proti silným soupeřům, je motivuje se zlepšovat, vidí, na čem mohou pracovat. Povzbuzující navíc je vidět ten posun. Už jen druhý zápas soustředění byl lepší v důsledku toho, jak se tým adaptuje na kvalitnější soupeře. Samozřejmě, konfrontace na pravidelnější bázi by pomohla více,” zhodnotil přínos soustředění Filip Vacek.
“Sice nám chybělo dost hráčů, ale i tak nám tahle akce ukázala, jak na tom kluci jsou. Víme na čem nejvíc pracovat, abychom v listopadu třeba znovu bojovali o postup do finále,” doplňuje Karel Šampalík.