Reprezentace XV - muži

Hodnotící zpráva reprezentace mužů XV 2022/2023

„Hlavní cíl, kterým byl postup do vyšší výkonnostní skupiny Mistrovství Evropy Trophy byl splněn. Postup byl vzhledem k předvedeným výkonům a výsledkům bezpochyby zasloužený,“ píše v roční hodnotící zprávě reprezentační kouč Miroslav Němeček.

Hru národního týmu pak kladně hodnotí především v jarní části, kdy měl k dispozici hráče z U20. “Příchod talentovaných hráčů do týmu je příslibem do budoucna. Pozitivně hodnotím i poměrně dobře zažitý herní systém, na který můžeme postupně navazovat a obohacovat jej“.

Miroslav Němeček zároveň poukazuje i na oblasti, na kterých je třeba pracovat a problémy se kterými se hlavní reprezentační kategorie potýká.

„Je potřebná větší angažovanost hráčů zejména v jejich individuální přípravě. Individuální technické nedokonalosti vedou k množství chyb, které nás brzdí v herním projevu nejvíce“. Možností řešení nabízí několik, rozšířením realizačního týmu s následným více individuálním přístupem k hráčům, vnitřní a vnější motivací hráčů, či zlepšením spolupráce mezi reprezentací a klubovými trenéry. Zároveň poukazuje na fakt, že individuální dovednosti je třeba dostávat do hráčů již v útlém věku na klubové úrovni a s tím spojenou důležitost vzdělávání klubových trenérů.

Další oblastí, která národní tým limituje je nízký počet přípravných zápasů, které umožňují sehrání se a otestování a začlenění nových hráčů. Zde spatřuje Miroslav Němeček částečné řešení díky účasti týmu Bohemia Rugby Warriors v evropské klubové soutěži SuperCup.

Jako nedostatečné hodnotí reprezentační lodivod složení trenérského týmu. „Velice se osvědčila spolupráce s Roimata Hansell-Punem, ten však své působení z důvodu návratu na Nový Zéland ukončil. Na pozici trenéra útoku aktuálně působí Pavel Vokrouhlík, který je zároveň trenérem U20. V pozici trenéra obrany pracuje Ntando „Biza“ Manyosha. Bylo by však přínosné přivést do RT další lidi především na pozice specialistů na jednotlivé disciplíny. Tyto lidé ovšem v českém ragby chybí.“

Co se hráčské oblasti týče, do přípravy se z 60 nominovaných hráčů aktivně zapojilo 43 včetně několika krajánků, s věkovým průměrem 24 let. Ve skladbě národního týmu došlo k výraznému posunu, kdy z kádru U20 přišla řada velmi talentovaných hráčů. Jejich začlenění usnadnil jednotný herní styl napříč reprezentacemi. „Hráči vykazují na tréninkových jednotkách dobrý přístup, nicméně je třeba zvýšit jejich zájem o individuální přípravu a také zlepšit docházku na tréninky, kdy z uvedeného počtu účastníků reprezentačních akcí mělo docházku vyšší než 80 % pouze osm hráčů.“

Kondiční přípravu hráčů má na starosti Martin Vlasák, který má na starost všechny mužské reprezentace a Duklu. Jeho práce probíhá víceméně na individuální bázi a je do značné části závislá na zájmu hráčů, který je u řady z nich problematický. „Spousta hráčů nechce být „profesionály“ (alespoň mít profesionální přístup), nebo obětovat více než je nutné. Je stále třeba poskytovat podporu a podmínky těm, kteří chtějí a nadále motivovat další, aby chtěli na sobě pracovat“.

A jak probíhala sezona národního týmu? Plán přípravy byl rozdělen na jeden přípravný kemp před začátkem sezony, kterého se zúčastnilo cca 25 hráčů. Zaměřený byl především na individuální dovednosti pro zvládnutí herního plánu. Jeho součástí bylo otestování fyzické kondice. V průběhu sezóny probíhaly v Praze na Markétě středeční večerní tréninky s účastí hráčů širšího kádru a za účasti cca 20-25 hráčů, tyto tréninky byly bohužel limitující pro hráče z Moravy. „V předešlém roce jsme organizovali i tréninky na Moravě, pro nízkou účast moravských hráčů jsme je však zrušili.“ Před každým zápasem pak hráči absolvovali několikadenní kemp. K dispozici byli zpravidla i všichni krajánci nominovaní na utkání, účast se tak pohybovala kolem 30 hráčů na trénink.

Vlastní soutěž, Mistrovství Evropy Konference 1, byla ovlivněna těžko uvěřitelnými pěti kontumačními výsledky z celkových deseti, kdy například Lucembursko neodehrálo ani jeden z plánovaných zápasů. Česká republika zvítězila ve všech čtyřech zápasech skupiny, třikrát na hřišti, jedenkrát kontumačně. V následném play-off pak korunovala svůj postup vítězstvím nad Izraelem.

Detailní hodnotící zprávu reprezentace mužů XV 2022/2023 zpracovali jako podklad pro výkonný výbor a sportovní úsek ČSRU trenér Miroslav Němeček a manažer Michal Ouředník.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři