Domácí soutěže

Finále Extraligy je za rohem. Kapitáni obou týmů čekají bitvu.

Finále letošního ročníku Extraligy je za rohem. K jeho výkopu dojde v 16:00 na hřišti RC Mountfield Říčany. Půjde o souboj prvního a třetího týmu základní části. Zajisté se můžeme těšit na velký zápas plný příběhů a osobních soubojů. Dnes představujeme kapitány obou mužstve, Jana Šedivého ze Říčan a Dana Hoška z Pragy.

Proti sobě se postaví kapitáni Jan Šedivý a Dan Hošek. Hráči na první pohled velmi odlišní. Říčanský Šedivý letos oslavil 34. narozeniny, hraje na pozici mlýnové spojky, patří k hbitějším a menším hráčům a v týmu je již kapitánskou stálicí. Dan Hošek z Pragy je o sedm let mladší, hraje na pozici vazače, a proto není překvapení, že měří 191 cm a váží 106 kg. Kapitánem Pragy je relativně krátce, nicméně má bohaté zkušenosti z národního týmu, ve kterém je rovněž kapitánem. S oběma kapitány jsme se bavili o tom, co vidí za dosavadním úspěchem svých týmů v sezóně, co čekají od finále a kvůli čemu by fanoušci měli dorazit.

Kombinace mládí a zkušeností

"Momentálně máme náš tým složený ze zkušených hráčů, které skvěle doplňují mladíci s velkým talentem a chutí po vítězství. K tomu jsme dobrá parta, která si zároveň umí užít třetí poločas," představoval výčet předností říčanského mužstva kapitán Šedivý. Neopomenul pochválit ani zkušený a kvalitní realizační tým, v jehož čele stojí Miroslav Němeček, který je zároveň trenérem národního týmu mužů.

Zatímco Říčany staví na svých silných stránkách z uplynulých ročníků, v případě Pragovky došlo během posledního roku k výrazným změnám, které umožnili vysočanskému týmu uspět v letošní sezóně. "Značný důvod letošního úspěchu vidím v příchodu mladších hráčů z kategorie U18, jako jsou Hugo Žák a Kryštof Uchytil, kteří skvěle zastali své role. Mimo to se k nám do útoku přidali Adam Mrtýnek a Jacques Dumas, kteří pomohli stabilizovat naší poměrně mladou a nezkušenou hru útoku," vysvětluje Dan Hošek. Právě "renesance" útoku je tím hlavním, v čem se Praga letos zlepšila. To dle jeho slov pomohlo i rojníkům, kteří již nejsou vystaveni takovému tlaku, kdy na nich prakticky stála celá hra.

I když do utkání půjdou Říčany jako favorit, Honza Šedivý čeká tvrdou bitvu od první do poslední minuty. Motivace týmu přitom, i přes zisk titulu v uplynulých letech, nechybí. "Tohle finále pro mě bude výjimečné tím, že máme na dosah překonání hattricku. Ten Říčany získaly i před 20 lety, ale čtvrtý titul už nepřidaly," odkazuje na slavnou éru říčanského ragby z let 2004 až 2006 a dodává: "Vím jaký je to pocit vyhrát finále Extraligy, takže motivaci hledat nemusím a přichází sama od sebe."

Nejedeme dělat do Říčan opozici

Velký zápas bez jasného výsledku tuší i Dan Hošek. "Samozřejmě, Říčany jsou v roli favorita, o tom není pochyb. My se však budeme snažit zahrát náš životní zápas. Pokud si někdo myslí, že do Říčan jedeme jen pro to dělat druhému týmu opozici, tak je na omylu. Já a celý tým tam jedeme vyhrát!" prohlásil s velkou dávkou odhodlání vysočanský kapitán. Klíčem k úspěchu bude dominance ve standardkách a stoprocentní výkon od každého hráče na hřišti. V případě vítězství by to pro Hoška byl jeden z nejlepších momentů jeho dosavadní kariéry: "Jestli s týmem zvedneme titul nad hlavy, tak bych tento úspěch přirovnal k vítězství zlaté medaile se sedmičkovým s nároďákem. Tým, kterému z počátku nikdo nevěřil, získá pro sebe úspěch, který si budeme pamatovat do konce života."

A proč by měli diváci na finále extraligového utkání dorazit? "Očekávám kvalitní zápas, ve kterém padne hodně bodů a bude se hrát před početným publikem se skvělou atmosférou, jak už tomu v Říčanech při takových zápasech bývá zvykem," má jasno kapitán RC Mountfield Říčany Jan Šedivý. ¨

V tom se s ním shodne i Dan Hošek, kapitán RC Praga Praha. "Je to završení naší práce, v tuto chvíli, dvou nejlepších týmu v republice. Každý, kdo jen trochu má ragby rád, by tam měl být a povzbudit jednu či druhou stranu." zve na utkání kapitán Pragy a dodává: "Někdo si sice může říct, že Říčany mají titul už jasný, ale co když ne?"

Finále Extraligy mužů v ragby o patnácti hráčích se odehraje v sobotu, 1. června od 16:00 na stadionu Josefa Kohouta v Říčanech, kde bude ragby k vidění již ranních hodin. Od 10. hodiny bude totiž říčanský klub hostit i celostátní přebor ve smíšené kategorii do 12 let a od 11:00 i semifinále chlapecké kategorie do 16 let mezi domácím Mountfieldem a Petrovicemi. Vstupenky na finálové utkání budou k dispozici na místě. Uvidíme se v Říčanech!

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři