Domácí soutěže

Extraliga: Tatra udolala Říčany, Praga Vyškov a Sparta potvrdila roli favorita

Sobota 17. února zahájila nový ročník Extraligy třemi zápasy. V úvodním trháku se podařilo smíchovské Tatře o bod porazit úřadující mistry z Říčan. Sparta poté bez výraznějších obtíží přehrála Dragon. Praga v poslední minutě otočila dropgólem.

RC Tatra Smíchov - RC Mountfield Říčany 20:19

Říčany se dostaly do vedení ve 12. minutě, kdy chyboval zadák Tatry Šampalík a nepovedeným výkopem od brankové čáry nahrál Janu Kučerovi. Vedení říčanských borců pravidelně navyšoval skvěle kopající Vojtěch Růžička. Tatra hrozila zejména hrou útočníků, která byla plná rychlosti, kliček a off-loadů. Ta slavila úspěch v podání Haderera a později Koblice, který využil pro změnu slabší moment říčanského Pavlíka. Mužstva šla do kabin za stavu 12:16 z pohledu Tatry. Více energie a chuti ve druhé půlce předvedla Tatra. Hra byla i nadále vyrovnaná, ale smíchovským ragbistům se podařilo ještě jednou položit a po trestném kopu obrátit vývoj utkání ve svůj prospěch 20:19. Osudový zvrat utkání měl pak na kopačce Jan Kučera. Z trestného kopu však minul a hráči Tatry mohli začít slavit své první vítězství v sezóně.

"Z vítězství máme velkou radost. Myslím, že rozhodlo naše nasazení a chuť po vítězství v druhé polovině," popisoval své emoce po vítězném utkání Martin Černohorský, který byl v den před utkání oceněn talentem českého ragby do 18 let.

Další informace:

RC Sparta Praha - RC Dragon Brno 35:24

Druhé utkání hrané na stadionu Markéta v rámci 1. kola Extraligy 2024 by se dalo označit za souboj efektivního a zarputilého týmu. Sparta předváděla tvrdou hru, jak jsou diváci zvyklí. Zároveň byli její hráči schopni skórovat, jakmile se jen přiblížili brankovišti soupeře. To krásně ukázal Tomáš Forst, který už ve 3. minutě připravil snadnou pozici pro pětku Vlastimilu Divišovi. Sparta po 40 minutách vedla už 21:5, když pokládali ještě Fortuin a Fatka. Dragon se přesto nevzdával. V úvodu druhého dějství byl aktivnějším týmem a položil dvě rychlé pětky. Vinou druhé žluté karty byl navíc vyloučen Lukáš Hřebačka a brněnští hráči tak měli výhodu jednoho hráče v poli navíc. Sparta však ukázala mentální odolnost a své vedení uhájila. Když Dragon v samotném závěru položil čtvrtou pětku za bonusový bod, na ukazateli skóre svítilo 35 bodů pro Spartu a 24 pro Dragon.

"Z každého utkání venku chceme přivézt alespoň jeden bod a to se nám dnes podařilo. Splnili jsme tento malý cíl a navíc bojovali až do konce," vyjádřil se pochvalně po utkání trenér Dragonu Nigel Briggs.

"V příštím kole se potkáme s Říčany. Ty budou po dnešku pěkně naštvaný a budou chtít vyhrát. Tak uvidíme," vyhlížel již další utkání Adam Švarc, pilíř vítězného týmu.

RC Praga Praha - RC JIMI Vyškov 20:19

Další velké drama se odehrálo ve Vyškově. Domácí hráči dominovali během prvního poločasu. Praga se pozvolna do hry vracela po 35. minutách hry. Ještě před závěrečným hvizdem první půlky pokládal ragbista roku 2023 Dan Hošek. Dále se bodově prosadili Dumas a Foubík, díky čemuž se pražský tým ujal vedení. Pak ale v 73. minutě uděřil Jiří Pantůček. Vyškovu do vítězství scházelo jen několik málo okamžiků. Praga však bojovala do úplného konce, získala výhodu a během ní se o dropgól pokusil Petr Čížek. Úspěšně.