Extraliga ragby XV

Experti favorizují před finále Říčany. Není to ale žádný Toulon, Sparta má šanci, říkají

Před sobotním vyvrcholením extraligy jsou jako reprezentace Nového Zélandu před několika lety. Ta se dala se porazit, ale ne porážet. Nyní to platí to o ragbistech Říčan, favoritech finálového duelu se Spartou. Tým kouče Miroslava Němečka ještě letos (ani loni) neprohrál.

„Favorizace“ říčanského celku vyplývá i z ankety osobností – expertů na české ragby, které server RugbyUnion.cz před extraligovým finále oslovil. „Vyhrají Říčany. Mají široký kádr kvalitních hráčů, kteří podávají stabilní výkony,“ odpověděl například populární rozhodčí Milan Haitman.

Pravda, síle a kompaktnosti Říčan se v tuto chvíli zřejmě jiné české extraligové mužstvo nevyrovná. To ale vůbec neznamená, že Sparta nemá šanci. „Vyklidněný“ trenér Sparty Eduard Krützner dobře ví, že tým může uspět. V rozhovoru sliboval, že tým se pokusí překvapit. Říčany v sezóně vyhrávaly, kde to jen šlo. Tým se nicméně v několika fázích určitých zápasů dostal pod tlak soupeře, některé jeho výhry se rodily obtížně. To potvrdil i trenér Miroslav Němeček. Finále bude o tom, s čím přijde Sparta.

Kdo vyhraje extraligu a proč?
Odpovědi osobností českého ragby

Pavel Pala, trenér Vyškova
Extraligu vyhrají Říčany, protože mají nejstabilnější a nejsilnější kádr.

Jan Oswald, trenér Tatry Smíchov
Pokud bude Sparta dominovat ve standardkách, má šanci uspět. Musí ale soupeře dostat pod tlak. Favoritem jsou Říčany.

Albert Froněk, reprezentant
Říčany. Mají výrazně nejsilnější tým, mají lepší kontrolu hry než všichni ostatní. Jejich základna hráčů je výrazně nejširší. Rozdílový hráč v celé extralize je pak Tristan Horak, všechna jejich pozitivní hra se točí kolem něho. Má skvělou hru nohou, nahrávku, útok, obranu.

Marek Hora, generální sekretář Slavie
Dle mého názoru vyhrají finále extraligy Říčany... Bude rozhodovat kvalita jejich spojek a velký podíl na vítězství budou mít kopáči, kterých mají Říčany dostatek, aby rozhodli tak důležité utkání. Budou trestat každou chybu Sparty.

Eduard Krützner starší, ragbyová legenda Pragy
Říčany. Mají vyrovnanější tým a lepší lavičku. Možnost, že by vyhrála Sparta, vždy existuje. Sparťani by pro to potřebovali agresivnější obranu na polovině Říčan a nepřipustit jejich útočné akce, které dobře řídí Tristan Horak. Toho je třeba odříznout od spoluhráčů v útoku.

Petr Giacintov, kouč v Dragonu Brno
Vyhrají Říčany, protože mají nejkompaktnější mužstvo. Sparta ale má šanci, když bude hrát důsledně v obraně. Muselo by se pro ni sejít hodně věcí. Říčany ale nejsou Toulon.

Roman Rygl, prezident Tatry Smíchov, bývalý reprezentant
Vyhraji Říčany, protože mají stabilní úroveň hry a větší množství kvalitních hráčů připravených zasáhnout do hry. Nesmím opomenout, že mají i nejlepšího hráče ligy Tristana. Každopádně,zápas začíná od nuly a oběma týmům přeji hezké bojovné ragby lahodné oku diváka a vyhraje ten, kdo se na zápas lépe připraví.

Pavel Vokrouhlík, exreprezentant, dlouholetý trenér juniorů, Sparťan
Výhodu mají Říčany a to díky domácímu prostředí. Věřím že finále bude vyrovnané. Říčany mají velmi kvalitní tým a hlavně i lavičku. Pokud se Spartě podaří udržet disciplínu a vyvine tlak na Tristana Horaka, tak bezpochyby může uspět.

Václav Horáček, ragbyová legenda Sparty
Myslím si, že Říčany, mají nejlepší kvalitu. Bylo by kruté, kdyby je jedna jediná prohra v sezóně připravila o titul. Možné je ale všechno. Mrzí mě, že se extraliga nehraje systémem podzim jaro i to, že letos padá z extraligy Slavia a Zlín. Nemyslím si, že týmy z 1. ligy mají vyšší kvalitu.

Petr Juřík, trenér Zlína
Vyhrají Říčany, protože mají kvalitnější a lépe připravený tým. Navíc hrají doma.

Matyáš Hopp, reprezentant
Říčany. Dlouhodobě mají z extraligových týmů nejširší kádr a nejlépe těží z doplňování týmu mládeží.

Milan Haitman, dlouholetý rozhodčí
Říčany. Mají široký kádr kvalitních hráčů, kteří podávají stabilní výkony.

FINÁLE EXTRALIGY 2023: ŘÍČANY – SPARTA
Sobota 20. května – 15:00 – Stadión Josefa Kohouta v Říčanech


Hi-res fotogalerie z loňského finále poháru mezi Říčany a Spartou (volně k použití pro zpravodajské účely, kredit: Martin Flousek, ČSRU) zde


Citace v článku jsou k dispozici médiím


NOVINÁŘSKÉ VSTUPY A AKREDITACE NA FINÁLE
- na media@rugbyunion.cz (prosím do pátku 19. 5. do 23 hodin)
- v den zápasu: 606 048 776 (Petr Býma) nebo 723 615 293 (Kateřina Frýdlová)

Petr Býma
Autor je spolupracovník ČSRU

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři