Domácí soutěže

Říčany počtvrté za sebou mistry!

Jediné utkání rozhodlo o českém mistrovi v patnáctkovém ragby za rok 2024. RC Mountfield Říčany protahuje šňůru vítězství v české nejvyšší soutěži na čtyři tituly. Stalo se tak po vítězství nad Pragou 28:14 (poločas 14:0).

Pod kontrolou od začátku

Bodový účet extraligového finále byl otevřen po 14 minutách hry. První poločas se v konečném součtu ukázal jako rozhodující. Hra byla často přerušována z důvodu předhozů a jiných nepřesností, na čemž se krom nervozity podepsalo i velmi mokré hřiště. Lépe se v těchto podmínkách zorientoval domácí Mountfield, který ve 14. a 21. minutě pokládal pětky. Nejprve po protlačovaném míči skóroval Adámek a po vyvedeném protiútoku, který paradoxně začal neúspěšným trestným kopem Pragy, donesl další body pro Říčany Novák. Kopáč Horak byl v obou případech úspěšný s kopem po pětce.

Praga se osmělila až v poslední desetiminutovce poločasu, kdy se jí poprvé proniklo dostat do dva-a-dvacítky soupeře. V poslední minutě první půle dokonce nesl pětku "na prapor" Foubík, ale při kontaktu s říčanským obráncem mu vypadl míč z rukou. Poločas tak skončil 14:0 pro Říčany.

Obdobně i úvod druhého dějství byl bez bodů. Říčany kontrolovaly hru a zřejmě nejzajímavějším momentem byla srážka Josefa Šedivého s rozhodčí Radochovou. Hana Erika se tímto nenechala nijak rozhodit a i nadále s přehledem řídila finálové utkání. To se tou dobou stále vyvíjelo pozitivně pro domácí Mountfield, který naposledy v roli trenéra vedl Miroslav Němeček.

V 52. minutě totiž udeřil po krásném křižném kopu Kuchař. Ačkoli mu doběh s míčem do brankoviště zkomplikovalo podklouznutí, obrancům Pragy se ho nepodařilo ani tak pokrýt. Po dalších šesti minutách, na již 26:0, navyšoval skóre Samuel Dupuy. Ten využil špatné komunikace mezi obránci a Mrtýnkovo nesložení. Horak se ani tentokrát z kopu nemýlil: 28:0.

Čestný úspěch Pragy v závěru

Právě zmiňovaný Adam Mrtýnek, 20 letý hráč Pragy, nehrál své nejlepší utkání a doupouštěl se řady chyb, které Pragu stály hodně sil. V čem se naopak zadák Pragy činil byly kopy z místa. Poprvé jeden takový zvládl poté, co Hošek položil první pětku vysočanského týmu v 74. minutě. K vidění byl klasický Hoškův "modus operandi": rychlé rozehrání trestného kopu na pěti metrech od brankoviště a proůbojný průchod mezi obránci. Tento kousek Hošek ještě jednou zopakoval, a to v poslední akci zápasu, ke které došlo až ve zrhuba 92. minutě hry. Praga díky tomu snížila na konečných 14:28, radost domácímu Mountfieldu už ale nevzala.

"Teď už jen dorovnat Třinec v hokeji"

Říčanským ragbistům se tak povedlo to, co ještě žádným jiným od dob, kdy se hraje o mistra České republiky, nepovedlo. Zvítězili v české nejvyšší soutěži čtyřikrát za sebou. Z toho se v pozápasovém rozhovoru radoval i kapitán Říčan Jan Šedivý.

"Pro mě je to asi nejcennější titul, protože poprvé se nám to povedlo čtyřikrát v řadě. Teď už zbývá jen dorovnat Třinec v hokeji," komentoval s úsměvem kapitán Šedivý a dodal, že za klíčový faktor opakujícího se úspěchu považuje skvělou práci trenéra Němečka s týmem a kvalitní výchovu mládeže.

Radost z výsledku neskrýval ani sám trenér Němeček. "Nikdo jsme tomu nevěřili, jsme strašně nadšení, že jsme to znovu dokázali. V tomhle utkání rozhodla naše kvalitní obrana. Věděli jsme, že Praga je silná ve standardkách, to se potvrdilo, ale my jsme byli připravení," analyzoval úspěch v utkání končící kouč. Důvodem pro opakovaný úspěch pak vidí v neutuchajícím přísunu mladých hráčů, kteří vždy do mužstva přinesli čerstvý vítr.

"Zlomovým momentem byl konec prvního poločasu, kdy se nám nepodařilo donést míč do brankoviště. To by nás dostalo do kontaktu, ale pak už bylo pozdě," přidal svůj vhled k utkání zkušený hráč Pragy, Petr Čížek. Ačkoli finále nevyšlo, sezónu hodnotí pozitivně.

"Kdyby nám někdo před sezónou řekl, že skončíme ve finále, kde prohrajeme 4:2 na pětky, brali bychom všemi deseti," přiznal a k tomu dodal víru ve zlepšující se budoucnost týmu, díky příchodu nových hráčů. Konec své kariéry zatím sám 41 letý matador neplánuje: "Pokud zdraví a žena dovolí, budu pokračovat."

Bronz opět pro Tatru

Utkání o třetí místo se za velmi deštivého počasí hrálo na Tatře. Domácí tým se po roce znovu utkal o bronzové medaile s Vyškovem. A i tentokrát zvítězil. Konečné skóre utkání 25:10.

FOTOGRAFIE Z OBOU UTKÁNÍ NALEZNETE NA UNIJNÍM FLICKERU.

Finálové utkání bylo posledním pro trenéra Říčan Miroslava Němečka. Ten po této sezóně na klubové scéně končí. Z národního týmu mužů ale zůstává.

Celé utkání s přehledem řídila Hana Erika Radochová. Do hry byla místy zapojena více než je pro rozhodčí obvyklé (srážka s hráčem, pošlapání nohou), nejednalo se však o nic, co by bývalou aktivní hráčku vyvedlo z míry.

Za úspěchem Říčan byla velmi kvalitní obrana domácího týmu. Na fotce výše vidíme, kterak Matěj Novák doslova vyklepal míč z rukou nabíhajícího Adama Mrtýnka.

V dresu Pragy se do brankoviště dvakrát svým typický způsobem prodral Dan Hošek, hráč oceněný jako nejlepší český ragbista za rok 2023.

Hráči Říčan po utkání děkovali domácím fanouškům. Ti si za atmosféru při finále vděk rozhodně zasloužili.

Fotografie: ČSRU / Martin Flousek