Kolotoč dětských turnajů pod hlavičkou ČSRU se dotočil začátkem června, kdy se konaly tzv. přebory, tedy soutěžní turnaje pro týmy té nejvyšší výkonnosti. S tím ovšem ragbyová sezóna neskončila. Ještě před prázdninami proběhly otevřené turnaje, o jejichž organizaci se postaraly samotné kluby. Dnes přinášíme krátkou reportáž ze tří takových akcí, které mají v českých zemích poměrně bohatou tradici.
Havran Cup
Turnaj s unikátním konceptem se již řadu let pravidelně koná ve středočeských Kralupech. Turnaj zvaný dříve Bavaria Cup si letos odbyl již svůj osmý ročník, přičemž organizátoři o něj zaznamenali nebývalý zájem.
"Počet účastníků byl letos rekordní. Obvykle po hřišti běhá tak 350 až 400 dětí. Letos jsme jich tu měli téměř 500!" pochvaloval si Patrik Wagner, předseda kralupského ragby a hlavní šéf akce. Své svěřence ve věkových kategoriích U8 až U10 vyslalo na turnaj celkem šestnáct klubů. Důležité je zdůraznit, že kluby vysílali svěřence, nikoli týmy. Hráčky a hráči jsou totiž "namixováni" do týmů, které reprezentují země hrající na Mistrovství světa v ragby.
"Jde nám o provázanost hráčů napříč všemi kluby. Děti to učí spolupracovat v týmu bez ohledu na klubovou příslušnost. Snažíme se tím maximálně naplnit ragbyové hodnoty a do budoucna jim poskytnout myšlenku, že protihráč je soupeřem pouze na hřišti, mimo něj je to ten kamarád, s kterým nastupoval ve stejném dresu na Havran Cupu jako dítě," dodává k ojedinělému konceptu Wagner.
V tradici plánují v Kralupech pokračovat i v letech příštích. Devátý ročník bude zajisté opět stát zato. Kromě překvapení, které organizátoři ještě nechtějí prozradit, by se měl v příštím roce o slavnostní výkop postarat sám prezident České republiky.
"V našich podmínkách malého klubu je příprava velmi náročná, ale vždy když turnaj skončí a my vidíme ty rozzářené oči hráčů, kteří se těší na další rok, je to už skoro povinnost turnaj uspořádat," vysvětluje, co kralupské organizátory žene ke snaze turnaj neustále vylepšovat kralupský předseda.
Kdo by si nechal ujít utkání All Blacks proti Walesu? :-) Foto: Lucie Loukotová
Slavia BEACH RUGBY
Léto přímo vybízí k ragby na písečné pláži a nejinak tomu je - přes absenci písečné pláže - i v Praze. Turnaj v "beach ragby" pro seniory je akcí, která je hluboce zakořeněna v českém ragbyovém folkloru. Své plážové ragby však mají i děti. Takový turnaj pravidelně organizuje pražská Slavia, která ho letos uspořádal pro kategorii U12.
Akci nám přiblížila hlavní organizátorka a zároveň manažerka juniorských kategorií Slavie, Anna Langerová: "Beach rugby se u nás hraje na beach volejbalovém kurtu v počtu tři na tři Turnaj je vyřazovací, hraje se tedy o první, druhé a třetí místo. Letos se zúčastnilo 16 týmů a hrálo se na čtyřech kurtech." Za horkého počasí se do finále dostaly týmy z Iuridiky, Petrovic a Tatry. Byly to právě zástupci posledně jmenovaného klubu, hrající pod názvem "Černá bouře", kteří si odvezli pohár za první místo.
Dle pamětníků se první turnaj tohoto typu konal už v roce 2010. My přejeme mnoho zdaru do ročníků příštích!
Budweiser Cup
Naše dnešní putování zakončíme na jihu Čech, v Českých Budějovicích. I tento turnaj je svým způsobem jedinečný. Není sice na písku, nemixuje hráče z různých klubů, zato nabízí soutěž pro hráče výkonnostních kategorií "B" a "C".
Víc o turnaji řekl jeho pořadatel Václav Kratochvíl: "Aby měli i méně nadaní hráči možnost zabojovat o pohár na klubové úrovni, vymysleli jsme Budweiser Cup, kde se již pravidelně setkávají hráči z výkonnostních B skupin, popřípadě doplněni o hráče z výkonnostních skupin C regionálních turnajů. Letos se konal 3.ročník Budweiser Cupu v kategorii U10. a U12."
Letošní, třetí ročník přitom zaznamenal rekordní zájem. Deset týmů bojovalo o pohár v kategorii U10 a pět v kategorii U12. Druhé jmenované kategorie se přitom účastnil i zahraniční soupeř. Ze sousedního Německa přijeli ragbistky a ragbisté ze Zwieselu.
S průběhem turnaje byl "Váša" Kratochvíl velice spokojen: "měli jsme dostatek rozhodčích i zapisujících, skvěle postavená hřiště, zázemí v podobě množství stanů i skvěle fungující stánek s občerstvením. Šatny s možností chlazení rozehřátých hráčů jsou samozřejmostí. Nejlepší na celém turnaji bylo, že nikdo neutrpěl vážnější šrám, což je u kontaktního bojového sportu, jakým rugby je, vždy opravdu radost."
Jak již bylo napsáno, turnaj pořádaný v jihočeské metropoli nabízí možnost si vyzkoušet soutěžní ragby i pro méně rozehrané děti. Zároveň je důležité i z pohledu propagace ragby v regionu. Podobně jako v jiných městech, ragbistky a ragbisté v Budějovicích nemají na růžích ustláno a soupeří se silnou konkurencí ostatních sportů. Své o tom ví právě místní trenér Váša: "Není se čemu divit, České Budějovice jsou tradičním sportovním městem především ve fotbale, volejbale a v ledním hokeji. Ostatní sporty, tedy i včetně ragby, si musí své místo na slunci teprve vybojovat. Věříme, že nám k tomu dopomůže vybudování vlastního ragbyového hřiště, které se co nevidět začne stavět. Snažíme se klub rozvíjet především prostřednictvím mládeže a výchovou nových hráčů, ať už do ženského či mužského týmu dospělých. Zda se tato naše snaha dočká úspěchu, ukáže až čas, nicméně v nic jiného v našem klubu prostě nevěříme. Jdeme za svým snem a rugby nás baví."
A s nadějí v lepší zítřky se pro dnešek rozloučíme i my. Přejeme pořadatelům ragbyových akcí spoustu elánu a energie do příštích ročníků. Šířit ragby a jeho hodnoty je věcí záslužnou, rozhodně však ne lehkou.
Skvělá atmosféra, počasí i výkony. Takový byl letošní Budweiser Cup. Fotografie: RC České Budejovice.
Titulní fotografie: Lucie Loukotová, Havran cup 2023