Reprezentace

Čeští ragbisté otevřeli reprezentační sezónu výhrou nad výběrem britských policistů

Čeští ragbisté se po roce a půl znovu utkali s britskými policisty. A i tentokrát se jim podařilo zvítězit. Češi ovládli první poločas 19:0 a celé utkání pak dotáhli do vítězného konce 38:22.

Utkání pod kontrolou českých ragbistů

Hned v úvodu utkání, které slavnostně zahájila jeho excelence, velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Matt Field, se kordon britských policistů nahrnul před brankoviště českého týmu. Čeští ragbisté však první zkoušku své obrany zvládli na výbornou a převzali nad hrou kontrolu. Zanedlouho skórovali a celkem pohodlně prošli prvním poločasem 19:0.

Do druhého dějství vstoupili aktivněji hosté. Britové hrající v červených dresech položili během sedmi minut dvě rychlé pětky, což je dostalo zpátky do hry. Češi ale obrat nedopustili. Své vedení pojistili a dovedli utkání do vítězného konce. Češi tak v přípravném utkání porazili výběr britské policie 38:22, což bylo důvodem ke spokojenosti nejen fanoušků, ale i realizačního týmu.

Kouč Němeček: Utkání nebylo tvrdostí za hranou

"V realizačním týmu jsme se shodli, že to byl určitě velice vydařený zápas. Samozřejmě tam byla spousta chyb. Měli jsme v týmu řadu nových a mladých hráčů a taky minimální čas na přípravu. Řada hráčů ani neměla možnost přípravu absolvovat. Nicméně to určitě nahradili nasazením a chutí hrát. To bylo velice pozitivní. Dalším velkým pozitivem byl přístup zkušenějším hráčů, kteří výborně řídili hru a pomáhali těm mladším se na hřišti orientovat," komentoval výkon českého týmu po utkání trenér Miroslav Němeček.

Na dotaz, zdali si některý z novějších hráčů řekl o místo v reprezentačním áčku, však lodivod českého týmu odpovídal zdrženlivěji: "Cesta do reprezentace je složitější. Nejdřív musí hráč pravidelně chodit s týmem trénovat a potom má samozřejmě otevřené dveře. Jeden dobrý zápas nestačí. Nicméně mladí hráči zahráli opravdu dobře a doufám, že je to bude motivovat, aby na sobě zapracovali a za reprezentaci nastupovali stabilně. Kdybych měl vypíchnout někoho ze starších hráčů, tak skvěle zahrál Jindra Kulhavý, na kterém bylo vidět že si zápas užívá."

Alespoň z pohledu diváka provázely utkání dva ne úplně příjemné jevy. Několik z českých hráčů pro zranění nedohrálo a "neshody" mezi soupeřícími hráči občas přetékaly i mimo hrací čas. Z pohledu trenéra Němečka však vše zůstalo v rozumných mezích: "Myslím, že to bylo tím, že máme v kádru hráče, kteří si nenechají nic líbit a dokáží hrát dost tvrdě. Což je samozřejmě v pořádku. Na druhé straně stál tým složený z hráčů, kteří jsou zvyklí na víc úcty. Myslím ale, že to nešlo za hranu."

"A ano, hráči mají po náročné zimní přípravě a jelikož jsme na amatérské úrovni, tak si nebudou moci dovolit regenerovat, jak by nejspíš měli. Už těsně před zápasem se nám bohužel sešlo několik omluvenek. Naštěstí se většinou jedná pouze o svalové zranění, které by neměla být tak vážná," prohlásil po utkání hraném na stadionu Markéta třiačtyřicetiletý trenér.
Ten se společně s většinou hráčů na Markétu vrátí opět v sobotu, kdy se na hřišti s umělým povrchem odehrají dvě úvodní utkání Extraligy a také dvě utkání 1. Ligy ragby XV mužů ročníku 2024. "Těším se, že už konečně začíná soutěž a bude se hrát. Příprava v Říčanech nebyla úplně ideální. Přípravné období je často nepříjemné a bolestivé. O to těžší a bolestivější, když vám trochu dojde hlad a motivace. Myslím ale, že se to s prvním výkopem zase vše srovná," uzavřel krátký rozhovor pro rugbyunion.cz Miroslav Němeček.

Sestava českého týmu

Základní XV: Král - Hodek - Novotný, Homer - Chytil, Havel - Hošek (c) - Černohorský, Schütz - Hřebačka R., Hřebačka L. - Kulhavý, Novák - Mrtýnek - Koblic.
Lavička: Bendzák, Kučera, Zeman, Rulf, Vrána, Mališ, Čížek, Petříček, Kuchař, Pospíšil.
Realizační tým: Němeček, Vokrouhlík, Manyosha (trenéři), Neuwirth (fyzio), Tlapák (kustod) a Ouředník (vedoucí týmu).

Záznam z utkání je možné shlédnout na YouTube kanále Czech Rugby TV.

Fotografie: ČSRU / Martin Flousek

Vedoucí českého týmu Michal Ouředník (znepokojen v popředí) a trenér Miroslav Němeček.

Jindřich Kluhavý ze Sparty si utkání užíval.

Strkanice mezi soupeři se nevyhnuly ani samotnému závěru utkání.

O slavnostní zahájení utkání se postaral velvyslanec Spojeného království, pan Matt Field (s plnovousem uprostřed).

V dresu českého týmu se objevilo celkem 25 hráčů.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři