Reprezentace

Český výběr podlehl v exhibici ragbistům Nového Zélandu 13:24

Krásný zápas před skvělým publikem. Takové bylo letošní střetnutí výběru České republiky proti novozélandským Ambassador's XV. Ačkoli se oba týmy o vedení přetahovaly, v závěru rozhodly zkušenosti týmu složeného z hráčů Nového Zélandu.

Tradice vzájemného měření sil letos pokračovala již sedmým vzájemným utkáním. Hrálo se opět na hřišti pořádajícího klubu, smíchovské Tatry, a i tentokrát se dorazivší diváci mohli těšit na ragbyovou show, včetně maorského tance Haka. O čestný výkop se pak postarala osvědčená dvojka kopáčů, velvyslanec Nového Zélandu, pan Craig Hawke a primátor hlavního města Prahy, docent Bohuslav Svoboda.

Češti hráči se v úvodu utkání pokusili zavzpomínat na rok 2018, kdy si český tým připsal dosud jediné vítězství nad výběrem Ambassador's. Vedení se ujali v úvodu po trestném kopu Horaka. Na odpověď ragbistů soupeře se nečekalo dlouho. Přišla první pětka utkání a s ní i obrat ve skóre. Následovala oku lahodící hra plná tvrdých skládek a krásných útočných akcí. Sami hráči českého týmu po utkání chválili soupeře za jejich přehled a vypilovanou techniku.

Češi udeřili zpět ještě koncem prvního poločase. Svou první pětku položil slávistický expres Adam Miřácký, díky čemuž šel český tým o poločase do kabiny za vedení 8:7. Do druhé půlky vstoupil mnohem aktivněji tým Nového Zélandu. Češi vystřídali celou lavičku. Navíc byli v průběhu druhé půle dvakrát oslabeni - žlutou kartu viděli Novotný a Černohorský. I proto to byli zase hráči z opačné strany zeměkoule, kteří položili další pětku utkání a na malou chvíli se dostali do vedení. Poté přišla na řadu druhá pětka českého týmu, kterou opět zakončoval Miřácký. Češi znovu o jediný bod vedli 13:12.

Rozhodujícím momentem utkání pak byla třetí pětka hráčů v černých dresech, která už s konečnou platností zařídila vedení Ambassador's. Došlo k ní okolo 52. minuty. I přes následnou snahu a fantastickou podporu fanoušků se českým hráčům nepodařilo zabodovat a utkání skončilo 13:24 z pohledu domácího týmu. Utkání rozhodla dost možná zkušenost. Přecijen rozdíl v průměrném věku obou týmů byl 4 roky - v řadách českých ragbistů měl průměrně starý hráč 24 let, zatímco u soupeře to bylo 28 let.

Tým NZ Ambassador's XV tak navýšil své vedení v historické bilanci výher již na 6:1.

Sestava výběru Česka XV

 1. Dominik Svoboda / RC Dragon Brno
 2. Kryštof Zeman / RC Praga Praha
 3. Damian Glaus / RC Tatra Smíchov
 4. Vlastimil Diviš / RC Sparta Praha
 5. Jakub Homer / RC Mountfield Říčany
 6. Patrik Průcha / RC Slavia Praha
 7. Dan Hošek (C) / RC Praga Praha
 8. Roman Sklenský / RC Dragon Brno
 9. Jan Fojtík / RC Slavia Praha / RCM Říčany
 10. Richard Hřebačka / RC Sparta Praha
 11. Adam Miřácký / RC Slavia Praha
 12. Tristan Horak / RC Mountfield Říčany
 13. Sheldon Fortuin / RC Sparta Praha
 14. Antonín Vobr / RC Tatra Smíchov / RC ČB
 15. Adam Mrtýnek / RC Praga Praha
 16. Martin Černohorský / RC Tatra Smíchov
 17. Jakub Král / RC Praga Praha
 18. Radek Novotný / RC Praga Praha
 19. Miloš Vrána / RC Tatra Smíchov / RC Bystrc
 20. Lukáš Hřebačka / RC Sparta Praha
 21. Hugo Žák / RC Praga Praha
 22. David Miřácký / RC Slavia Praha
 23. Tomáš Forst / RC Sparta Praha
 24. Karel Šampalík / RC Tatra Smíchov

Realizační tým: Jan Oswald (hlavní trenér), Jan Žíla (trenér roje), Antonín Brabec (trenér útoku) a Jiří Skall (vedoucí mužstva).

Body českého výběru XV

A. Miřácký 10 (2x P) a Horak 3 (1x TK)

Fotogalerie Martina Flouska (ČSRU) je k dispozici na Flicker.

České ragbisty vedl do boje kapitán seniorského národního týmu, Dan Hošek, který nastoupil netradičně na postu rváčka. Mlýn v tomto utkání svázal Roman Sklenský z Brna.

Před utkáním nechyběla ani tradiční Haka. Její verzi Ka Mate předvedli hráči v černých dresech hned dvakrát. Před utkáním a pak v rámci oslav vítězství.

O obě pětky českého týmu se postaral Adam Miřácký (vlevo). Ten se v utkání objevil i po boku svého bratra Davida. Další sourozeneckou dvojicí byli bratři Hřebačkové (Richard na fotce vpravo).

V českém dresu nechyběli ani tři ragbisté původně z Jižní Afriky. Dva z nich, Sheldon Fortuin (na snímku s míčem) a Tristan Horak, jsou již způsobilí hrát i za české reprezentace.

Atmosféra na utkání neměla chybu. Dav fanoušků roztleskávala skupina bubeníků s názvem Barrel - drum crew.

Autor fotek: ČSRU / Martin Flousek

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři