Reprezentace XV - muži

Česká reprezentace potřebuje jít nahoru. Do cesty se jí postaví bojovníci ze Svaté země

Českou mužskou ragbyovou reprezentaci čeká nejdůležitější utkání v postcovidové éře. Pro postup do vyšší skupiny mistrovství Evropy potřebuje v baráži porazit Izrael.

Soupeř se tuzemským ragbistům „připletl“ do cesty trochu nečekaně, Česko spíše počítalo s Bulharskem. To ale minulý týden nezvládlo zápas s Kyprem a prohrálo. Izrael tudíž vyhrál jižní Konferenci 1, Česko severní Konferenci 1. Vítěz baráže mezi Českem a Izraelem přímo postoupí do divize Trophy, kde hrají země jako Švédsko, Litva nebo Ukrajina.

LÍSTKY NA DUEL ČESKO - IZRAEL LZE KOUPIT ZDE

Utkání sehrají Češi na domácí půdě. V sobotu 27. května od 14 hodin na Stadiónu Josefa Kohouta v Říčanech. Pro Česko jde o klíčový zápas. Reprezentace nutně potřebuje proskočit mezi sportovně i zázemím silnější týmy. Skrze náročnější zápasy se pak může zlepšovat. Shodnou se na tom tuzemští ragbyoví odborníci.

IZRAEL MÁ PROFESIONÁLNÍ KLUB

Soutěž Konference 1, kterou stejně jako Trophy či nejvyšší divizi Championship pořádá Rugby Europe, má dosti kolísavou úroveň. Její průběh navíc silně poznamenaly četné kontumační výsledky zapříčiněné zejména finančními problémy menších národních ragbyových unií.

Izraelské ragby je pro české reprezentanty v posledních letech poměrně neznámé. Snad nejviditelnějším prvkem je to, že země má profesionální ragbyový tým. Žádný takový v Česku neexistuje. Tel Aviv Heat startuje v SuperCupu, klubové soutěži organizované Rugby Europe. V soutěži se utkává s týmy, které pochází ze zemí hrajících Championship jako jsou Španělsko, Portugalsko, Gruzie či Belgie. Porce těžkých zápasů pak pomáhá kvalitativnímu růstu reprezentace Izraele.

Podobně jako ragby do Československa doslova dovezl novinář a ilustrátor Ondřej Sekora, do Svaté země, na území dnešního Izraele a Palestiny, ho zase zavedli britští vojáci, kteří tam tehdy spravovali takzvané mandátní území. Ragby patří v Izraeli k menším sportům, hraje se ale po celé zemi, od severních Golanských výšin po jižní letovisko Eilat na břehu Rudého moře.

TÝM DIRIGUJE MUZIKANTH

Hráči Tel Aviv Heat aktuálně tvoří zhruba třetinu základní sestavy izraelského národního týmu. Patří mezi ně například spojky Omer Levinson a Ori Abutbul, tříčtvrtka Idan Eisenberg, prvořadník Nitsan Reizel či zadák Gilad Vardi. U týmu působí jako hlavní kouč muž s česky libozvučným jménem Kevin Muzikanth, Jihoafričan je zároveň šéfem pro ragby (sportovním ředitelem) klubu Tel Aviv Heat.

Samotný tým Tel Aviv Heat pozorně sleduje například Eduard Krützner starší, tuzemská ragbyová legenda. Vlastní postřehy sepsal pro server RugbyUnion.cz zde: „Osobně jsem viděl všechny zápasy Tel Aviv Heat v Super Cupu. Hrají moderní náročné ragby, roj je velmi silný, vyrovnal se gruzínským Black Lion, ti tam přitom mají řadu reprezentantů. Mají slušné auty. Jedinou slabinou jsou někdy pomalé míče z rucku. Mají velmi dobré spojky 9 - Bradley Thain (Jihoafričan, hrával za Golden Lions, nar. 1997) a 10 - Jordan Chait (Jihoafričan, hrával USA League za Seawolves nar. 1997) . Kapitán Prince Gaoseb - Namibiec, hrával za Western Province, nar. 1989). Útok je poměrně rychlý a vždy se pokouší zahrát míče z druhé vlny. Obrana je dobrá, ale na mou představu málo agresivní. Fyzičku mají velmi dobrou, v obou zápasech s Gruzínci hráli naplno až do poslední minuty. Podle mého názoru je jejich první řada, pokud nastoupí stejní hráči, velkým nebezpečím.“

Petr Býma
Autor je spolupracovníkem ČSRU

Partnerem utkání je Vincentka a.s.

Foto: Tsahi Reizel, Rugby Israel

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Institucionální partneři