Reprezentace XV - U18

Gruzínci obhájili titul na ME U18, Češi berou konečné 7. místo.

Třetím dnem vyvrcholilo mistrovství Evropy chlapců do 18 let, které hostil pražský stadion Markéta. V úvodním utkání se představili domácí hráči, kteří bez větších obtíží porazili švýcarský tým. V následujícím těsném souboji zvítězili Rumuni nad Belgií a získali 5. místo. V bitvě o třetí místo Španělé porazili vykartované Nizozemce. Večerní finále pak vyšlo lépe obhájcům titulu z Gruzie. Stříbro brali Portgualci.

Rozpis utkání:

• Česko - Švýcarsko 54:5
  • Rumunsko - Belgie 22:20
  • Španělsko - Nizozemsko 26:13
  • Portugalsko - Gruzie 3:19

Přímý přenos ze všech utkání je možné sledovat na Rugby Europe TV, pro přehrání je nutná registrace.

Konečně vítězství pro české barvy!

Čeští diváci se během posledního vystoupení dočkali výhry českého týmu. Naši mladíci na soupeře ze Švýcarkska vlétli hned od prvních minut a vybudovali si slušný náskok. Ve druhé půlce pak nedopustili "déja vu" z utkání proti Rumunsku. Své vedení si pohlídali, navýšili ho a po vysoké výhře 54:5 si zasloužili konečné 7. místo.

"Hráli jsme podle plánu a vyhráli. Děkujeme fanouškům za všechnu podporu, kterou nám po celou dobu šampionátu poskytovali," shrnul stručně kapitán českého mužstva Martin Černohorský.

Bronz pro Španěly

Posledním utkáním, ve které se nehrálo o medaile byl zápas mezi Rumunskem a Belgií. Utkání bylo velice vyrovnané, a vedení si mezi sebou obě mužstva přetahovala. Vlajkou vítězného týmu nakonec byla ta s modrým pruhem vlevo - Rumunsko odolalo závěrečnému vzepětí Belgičanů a mohlo oslavit páté místo. Hráči Belgie po loňském čtvrtém místě netajili zklamání.

Náznaky toho, že bronzové medaile si po roce znovu odnesou hráči Španělska byly k vidění již od záčátku utkání. Krom toho, že se hráči z Pyrenejského poloostrova v úvodu ujali vedení došlo i k vyloučení nizozemského mlynáře po tom, co loktem udeřil protihráče do hlavy. Nizozemci své zbraně nesložili, trpělivě a poctivě bojovali, ale nestačilo to. Španělé si udrželi vedení a obhájili zisk bronzových medailí.

Titul obhájili Gruzínci

Pro staronové mistry z Gruzie byl klíčový první poločas, během kterého dvakrát položili. Tento náskok se ukázal jako rozhodující. Portugalcům se podařilo bodovat v druhé pět a třiceti minutovce pouze z trestného kopu. Gruzínci pak přidali ještě jednu pětku a po závěrečném hvizdu rozhodčího Brelleyho mohli začít slavit.

Fotografie: ČSRU / Martin Flousek